استانهاي متقاضي ايجاد دانشگاه تک جنسيتي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   31 اردیبهشت 1390-21 May 2011بازدید 1529


متقاضيان ايجاد دانشگاههاي تک جنسيتي خواستار راه اندازي 8 دانشگاه تک جنسيتي در 7 استان خراسان رضوي، قم، سيستان و بلوچستان، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي و فارس و البرز هستند.
به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلي نادري پنجشنبه در چهل و يکمين نشست معاونان آموزشي دانشگاهها در بابلسر در تشريح روند تقاضا و ايجاد موسسات آموزش عالي تک جنسيتي در کشور گفت: از اين موسسات غيردولتي دو موسسه تک جنسيتي ابرار و رفاه در تهران در حال فعاليت هستند.
مديرکل دفتر آموزشهاي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم از مشهد، قم، زاهدان، تبريز، اروميه و شيراز و استان البرز به عنوان محل هاي متقاضي راه اندازي دانشگاه تک جنسيتي در کشور نام برد و گفت: غير از قم، در هر کدام از آنها تقاضاي راه اندازي يک موسسه آموزش عالي تک جنسيتي وجود دارد. در قم درخواست راه اندازي دو موسسه آموزش عالي تک جنسيتي، يک دخترانه و يک پسرانه وجود دارد که گزينش هاي مربوطه در حال انجام است.  
وي با بيان اينکه 295 موسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در کشور داريم گفت: تعداد موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در کشور که داراي مجوز قطعي هستند تا نيمه اول سال 86 برابر 181 موسسه بود اما تا پايان سال 89 به 291 موسسه رسيد.
مديرکل دفتر آموزشهاي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم با بيان اينکه بيشترين تقاضا‌ براي راه اندازي موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي مربوط به سال 85 است گفت: در سالهاي 88 و 89 کمترين مجوزهاي قطعي و اصولي براي موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي صادر شده است.
وي از استانهاي مازندران، اصفهان، خراسان رضوي، قزوين، تهران، گيلان، آذربايجان شرقي، قم، کرمان و گلستان به عنوان 10 استان اشباع از نظر تعداد موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي نام برد.
مديرکل دفتر آموزشهاي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم بالاترين درصد تراکم موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي را مربوط به استان قزوين دانست و افزود: تعداد موسسات غيردولتي غيرانتفاعي در 4 استان کردستان، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان و خوزستان کمتر از ميزان پيش بيني شده در برنامه چهارم توسعه است. البته تعدادي تقاضا براي راه اندازي موسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در اين 4 استان آمده که کار گزينش آنها در حال انجام است.
وي که در دانشگاه مازندران در جمع معاونان آموزشي دانشگاهها در بابلسر سخنراني مي کرد، با اشاره به فعاليت 42 موسسه غيرانتفاعي در استان مازندران گفت: اين در حاليست که تا سال 89 استان مازندران بايد داراي 9 موسسه غير انتفاعي مي‌بود. همچنين در استان اصفهان 34 موسسه فعال وجود دارد اما بر اساس برنامه چهارم توسعه قرار بوده در انتهاي برنامه 17 موسسه در استان اصفهان فعال باشد.
نادري افزود: تعداد موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي که بر اساس آمار مندرج در برنامه چهارم توسعه بايد به استان قزوين مجوز داده مي شد 4 موسسه است اما در حال حاضر 21 موسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در اين استان وجود دارد. در استان کرمان نيز که در حال حاضر 13 موسسه وجود دارد مقرر بوده که تا پايان برنامه چهارم توسعه 9 موسسه داشته باشيم.
مديرکل دفتر آموزشهاي آزاد و غيرانتفاعي وزارت علوم اضافه کرد: تعداد موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در استانهاي گيلان و گلستان نيز بيش از تعدادي است که در برنامه چهارم توسعه پيش بيني شده بوده است. استان يزد نيز که قرار بوده تا پايان برنامه چهارم توسعه 4 موسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي داشته باشد اما در حال حاضر 7 موسسه دارد.


استانهاي دانشگاه تک جنسيتي

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها