طرح وزارت علوم براي حذف و ايجاد رشته‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   16 خرداد 1390-06 June 2011بازدید 1253


حذف برخي رشته‌هاي دانشگاهي به گفته معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است؛ حذف رشته‌هايي که در حال حاضر ديگر مورد نياز کشور نيستند.

غلامرضا خواجه‌سروي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حذف و ايجاد رشته هاي جديد در دانشگاههاي وزارت علوم گفت: رشته‌هاي دانشگاهي در زماني به ضرورت تأسيس شده‌اند و در حال حاضر که نيازهاي کشور در يک رشته تأمين شده است ديگر نبايد بگوييم که تا ابد اين رشته بايد باقي بماند. يک رشته، زماني مورد نياز بوده و بر حسب ضرورت ايجاد شده است اما آن ضرورت در حال حاضر تمام شده و نياز ديگري پيدا مي‌شود که براي رفع اين نياز بايد رشته جديد ايجاد کنيم.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: براي پاسخ به نيازهاي کشور نياز است که يک کار دائمي در حوزه تجديدنظر در رشته‌هاي دانشگاهي داشته باشيم که اگر اين تجديدنظر دائمي و ايجاد رشته‌هاي جديد يا کاستن از رشته‌هاي غيرضرور در آموزش عالي کشور صورت نگيرد يک نقص براي آموزش عالي است.

خواجه‌سروي افزود: در دنيا خيلي از کشورها براي پاسخ به نيازهاي جديد، تأسيس رشته‌هاي جديد و همچنين تجديدنظر را به بخش‌هاي کوچکتري تفويض کردند و اين کار تجديدنظر در رشته‌هاي دانشگاهي اعم از افزودن رشته‌هاي جديد يا کنار گذاشتن رشته‌هايي که ديگر به آنها نيازي نيست را غيرمتمرکز انجام مي‌دهند.

وي با تأکيد بر اينکه تا الآن رشته‌اي از مجموعه رشته‌هاي موجود دانشگاه‌ها حذف نشده است به مهر گفت: البته طرح بزرگي توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي کليه دانشگاه‌ها در حال اجرا است که طي آن در 31 استان، دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن نيازهاي منطقه‌اي و ملي، رشته‌هاي اولويت‌دار براي حذف و رشته‌هاي اولويت‌دار را براي ايجاد شناسايي مي‌کنند.

حسين نادري‌منش معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري اواخر ارديبهشت ماه در جمع معاونان آموزشي دانشگاه‌ها و روساي منتخب استاني آمايش آموزش عالي از حذف برخي رشته‌هاي دانشگاهي پس از عملياتي شدن آمايش آموزش عالي خبر داد.

نادري‌منش با تعريف شأن نظارتي براي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در فرآيند حذف رشته‌هاي دانشگاهي گفته بود: به عنوان مثال ممکن است جمع‌بندي رئيس دانشگاه تهران اين شود که بايد 5 رشته از ميان رشته‌هاي داير در اين دانشگاه را تعطيل کند. آن وقت وزارت علوم هم نبايد مزاحمت ايجاد کند بلکه بايد فقط نظارت کنيم تا کارها در خارج از چارچوب انجام نشود.


طرح وزارت علوم براي حذف و ايجاد رشته‌ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها