تاسيس دانشگاه علمی فنی و حرفه‌ی در كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 خرداد 1390-07 June 2011بازدید 1341


تاسيس دانشگاه علمی فنی و حرفه‌ی در كشور

رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور گفت: با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي با تاسيس قطعي دانشگاه علمي فني و حرفه‌اي مقرر شد مراكز استاني هم به شكل دانشكده‌هاي وابسته به اين دانشگاه فعاليت‌هايشان را ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاري فارس از بوشهر، سهراب رضايي صبح امروز در حاشيه بازديد از مراكز فني و حرفه‌اي بوشهر در جمع خبرنگاران در ارتباط با اهميت دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي در اشتغال اظهار داشت: در هرم آموزشي كشور سه زير نظام كلي آموزش عمومي و عالي داشتيم كه متوليان آنها آموزش و پرورش و آموزش عالي بود ولي جاي آموزش عالي فني و حرفه اي بود كه تاسيس اين دانشگاه بزرگ‌ترين نويد و ثمره براي جبران اين خلا است.
رضايي ابراز داشت: در گذشته جايي براي آموزش عالي فني و حرفه اي در كشور نداشتيم، ولي با ارتقاي اين آموزشكده‌ها مجموعه آموزش‌هاي عالي فني و حرفه‌اي مبتني بر اشتغالزايي و كارآفريني و تقويت مهارتهاي فني و حرفه‌اي است.
اين مقام مسئول در ارتباط با ارتقاي آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي گفت: براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي مقرر شده كه مجموعه آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي كشور تحت عنوان دانشگاه فني و حرفه‌اي فعاليت كنند كه با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي با تاسيس قطعي دانشگاه علمي فني و حرفه‌اي مقرر شد مراكز استاني هم به شكل دانشكده‌هاي وابسته به اين دانشگاه فعاليت‌هايشان را ادامه دهند.
رضايي با بيان اينكه دختران و پسران در اين دانشگاه در رشته‌هاي فني و حرفه‌اي مشغول به تحصيل هستند، اضافه كرد: براساس اين تصميم مجلس تمام همت و تلاشمان براي ارتقاي كيفيت و بهبود آموزش در دانشگاه عالي فني و حرفه‌اي براساس معيارهاي مورد نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است.
رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور گفت: هم اكنون 20 تا 30 هزار دانشجو در سطح 167 آموزشكده مجوز دار و 25 آموزشكده در حال تاسيس مشغول به تحصيل هستند كه پيش بيني مي‌شود امسال 60 هزار دانشجو جذب دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي در سطح كشور شوند.
وي تصريح كرد: اين تعداد دانشجو در 58 رشته كارشناسي و كارداني مشغول به تحصيل هستند.
رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور متذكر شد: بحث آمايش منطقه‌اي نيز يكي ديگر از مواردي است كه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به دنبال آن است و در همين راستا هر استان و هر دانشكده و دانشگاهي رشته‌هايي را كه احتمال كاربري بيشتري در آن استان را دارند تقويت مي‌كند.
اين مسئول يادآور شد: در همين راستا با بررسي‌هايي كه در استان بوشهر داشتيم رشته‌هاي صنايع شيميايي، ابزار آلات دقيق و مكانيك ماشين‌هاي دريايي متناسب با وجود تاسيسات پارس جنوبي و خليج فارس در استان راه اندازي مي‌شوند.
رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور در ارتباط با تجهيزات كارگاهي نيز تصريح كرد: در گذشته آنچه كه براي بودجه سرانه در اختيار ما قرار داده مي‌شد بودجه و اعتباراتي بود كه متناسب با توانمندي‌ها و امكانات وزارت آموزش و پرورش تدوين مي‌شد و سرانه دانشجويي ما يك سوم سرانه دانشجويي ديگر دانشگاه‌ها بود، ولي با اين همه ما از نظر توانمندي بيشتر و موفق‌تر از بسياري از دانشگاه‌هاي ديگر بوديم.
رضايي گفت: بنا داريم سال آينده همه امكانات و ظرفيت‌هاي موجود كه براي جذب و كمك و تجهيز ناوگان كارگاهي و آزمايشگاه‌ها از طريق وزارت صنايع معادن، معاونت فناوري رئيس جمهوري، وزارت كشاورزي جذب مي‌كنيم حركت جهش واري را داشته باشيم.
وي بيان داشت: بايد به سمتي برويم كه تمامي معيارهاي علمي و استانداردهاي دقيق فني و حرفه‌اي آميخته به ارزش‌هاي اسلامي و مفاهيم ارزشي در اين دانشگاه پياده شود و اين دانشگاه الگويي براي همه دانشگاه‌هاي كشور هم از لحاظ علمي و هم از لحاظ ارزشي شود.
رضايي اذعان داشت: همه مراكز فني و حرفه‌اي در سطح كشور به صورت تك جنسيتي هستند و اين مسئله از سياست‌هاي مهم وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است.


تاسيس دانشگاه علمی فنی و حرفه‌ی كشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها