رشته دانشگاهی دانشنامه‌ نگاری تاسیس می‌شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   02 امرداد 1390-24 July 2011بازدید 1747


رشته دانشگاهی دانشنامه‌ نگاری تاسیس می‌شود
رئیس بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران از پذیرش دانشجوی رشته تحصیلی دانشنامه‌نگاری توسط این بنیاد در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد.

منوچهر اکبری رئیس بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری مجوز کلی تاسیس این رشته دانشگاهی را به ما داده است و موافقت‌نامه پذیرش دانشجو را نیز با ما امضاء کرده‌اند که بر اساس آن برای نخستین بار در کشور به تربیت دانشجو در حوزه دانشنامه نگاری بپردازیم.

وی ادامه داد: البته قرار نیست تعداد زیادی دانشجو در این حوزه تربیت شود؛ چون در آینده با مشکل اشتغال آنها نیز روبرو خواهیم بود. برنامه ما تربیت سالانه 5 نفر در این حوزه است.

اکبری افزود: پذیرش قطعی و پذیرش دانشجو برای سال تحصیلی آینده منوط به صدور مجوز قطعی وزارت علوم و نیز انتقال دفتر بنیاد به ساختمان جدید است. در حال حاضر اما دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر نیز برای ایجاد این دوره‌ها به ما اعلام آمادگی کرده است.

رئیس پیشین دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به تدوین دانشنامه خلیج فارس در این مرکز گفت: حدود 80 درصد از مقالات دانشنامه خلیج فارس به دست ما رسیده است و به نظرم تا پایان امسال این دانشنامه را در 2500 صفحه تدوین و منتشر کنیم.

اکبری همچنین از کندی در تدوین دانشنامه فرهنگ وقف خبر داد و گفت: دانشنامه وقف دارای مداخل زیادی است، ولی مولف وقفی در کشور کم است و تعداد اندکی هم که وجود دارند به اندازه‌ای پروژه گرفته‌اند که فرصتی برای کار جدید ندارند در کنار آن مبالغی که برای این موضوع درخواست می‌کنند، بسیار زیاد است.

وی در ادامه از تدوین دانشنامه ادبیات عرفانی خبر داد و گفت: برای نگارش این دانشنامه با برخی از مراکز علمی شهر قم تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم.

اکبری افزود: دانشنامه آزادگان نیز با همکاری ستاد امور آزادگان در دست تولید است و در حال حاضر مشغول استخراج سرفصل‌های آن هستیم. همچنین به تازگی با سازمان بسیج مستضعفین برای تالیف دانشنامه بسیج تفاهم‌نامه بسته‌ایم.

رئیس بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران همچنین با اشاره به انتشار جلد دوم و سوم دانشنامه تریخ پزشکی گفت: با پایان تدوین دانشنامه ریاضی، در حال حاضر جلد نخست این دانشنامه منتشر شده و جلد دوم آن نیز آخرین مراحل انتشارش را طی می‌کند. همچنین با مصوبه دولت دانشنامه اقتصاد نیز در دست تدوین و تولید قرار گرفته است و بودجه خوبی هم برای آن در نظر گرفته شده است. همچنین جلسات هیات علمی دانش‌نامه مشاغل خانگی نیز دائما در حال برگزاری است واخیرا نیز آخرین مدخل‌های آن مصوب شد.


رشته دانشگاهی دانشنامه‌ نگاری تاسیس می‌شود

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها