آخرین جزئیات اختلاس در دانشگاه هنر اصفهان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   30 شهریور 1390-21 September 2011بازدید 2571آخرین جزئیات اختلاس در دانشگاه هنر اصفهان

رئیس دانشگاه هنر اصفهان درباره جزئیات جدید اختلاس 600 میلیون تومانی که در این دانشگاه اتفاق افتاد، گفت: پس از دستگیری اشخاص خاطی، بخشی از اموال دانشگاه که البته به سکه و طلا تبدیل شده بود، برگشت.

فرهنگ مظفر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: شخص خاطی پس از معرفی خود به پلیس اقدام به افشای مشخصات همدستانش کرد و البته بخش بزرگی از اموال دانشگاه را به صورت سکه، طلا و دلار برگرداند که مبلغی بیشتر از آن 600 میلیون تومان می شد با این حال، بخش جزیی از اموال هنوز به این علت که در دست همدست فراری این متهمان است، تاکنون برنگشته است.

وی درباره نفر چهارم این پرونده که بخشی از پول دانشگاه را به همراه دارد، اظهار داشت: این شخص که چک دانشگاه را در یکی از شعب بانک ملی شهرکرد وصول کرده شناسایی شده و اگر گرفتار شود آن بخش از اموال هم بر می گردد.

متهمان اصلی کارمندان دولتی دانشگاه نبودند
رئیس دانشگاه هنر اصفهان درباره هویت متهمان اصلی این اختلاس، گفت: دو نفر از کارمندان دانشگاه هنر اصفهان در این امر دست داشتند یکی از این دو نفر راننده دانشگاه و یک نفر هم از کارمندان بخش مالی دانشگاه و از نیروهای خدماتی بود البته هر دو به علت نداشتن سواد کافی، هر چند کارمند رسمی نبودند اما بیمه شده بودند.

وی درباره علت این اختلاس، گفت: ممکن است این افراد بعد از 10 تا 15 سال همکاری با دانشگاه نتوانسته بودند به طور رسمی با ما همکاری کنند، می خواستند از دانشگاه در واقع به نوعی انتقام بگیرند که در ظرف مدت سه روز دستگیر و شناسایی شدند.

جزئیات فرآیند اختلاس
مظفر درباره فرایند این اختلاس، اظهار داشت: فردی که در بخش اداری دانشگاه مرتکب این جرم شده از همکاران خدماتی دانشگاه بوده که اسناد را برای گرفتن امضاهای رئیس دانشگاه برای امور مالی و انجام سایر کارها انتقال می داده و به بخشهای مختلف دانشگاه رفت و آمد داشته است.

وی گفت: خودمان هم به طور قطعی نمی دانیم اما چنین به نظر می رسد هنگامی که از بانک برای دانشگاه یک دسته چک جدید می گیرد برگه هشتادم این دسته چک را با ته چک جدا می کند، بخش حسابداری هم ابتدا متوجه نمی شود چون از برگ شماره یک چک شروع به انجام کار می کند. این شخص خاطی یک کپی رنگی از چک تهیه می کند. البته این اختلاس به گونه ای صورت گرفته که ظاهراً شخصی در سیستم بانکی می دانسته دقیقاً چه روزی چه مبلغی به حساب دانشگاه می آید، زیرا سه روز بعد از حساب اختلاس را انجام می دهد و دانشگاه هنر اصفهان هم تقریباً سه روز بعد از برداشت متوجه این اتفاق می شود.

زمان وقوع اختلاس
به گفته رئیس دانشگاه هنر اصفهان، این افراد در ماه رمضان و از تعطیلات دانشگاه استفاده کرده و می خواستند این اختلاس را انجام دهند.

شکایت دانشگاه هنر اصفهان از بانک ملی شهرکرد
مظفر خاطرنشان کرد: آن شعبه از بانک ملی شهرکرد که متهم دیگر این پرونده در آن اقدام به وصول چک کرده مقصر شناخته شده زیرا متوجه تقلبی بودن چک نشد. دانشگاه هنر اصفهان هم شکایتی علیه آن بانک تنظیم کرده است که احتمال محکومیت را برای این بانک می دانم.

وضعیت سایر متهمان پرونده اختلاس
رئیس دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه پرونده این اختلاس و اشخاص خاطی از نظر دادگاه تقریباً تکمیل شده است، گفت: دو نفر از کارمندان دانشگاه و دو نفر دیگر از بیرون دانشگاه با همدستی هم این اختلاس را انجام دادند که البته حرفه ای هم نبودند. پرونده آنان از نظر دادستانی تقریباً تکمیل شده و بعد می رود دادگاه.

مظفر در پاسخ به پرسش مهر که آیا باز هم این کارمندان را سر کار خود بر می گرداند یا نه، گفت: این متهمان باید مدت زمان جرم عمومی خود را بگذرانند و دادگاه هم از این جرم نمی گذرد. این اشخاص برای اولین بار این کار را کردند و در هر سیستمی این اتفاق ممکن است بیفتد اما خودم هم نمی دانم بعد چکار کنم و بستگی به نظر قاضی دارد که در جرم آنان تخفیف دهد یا نه.


اختلاس،دانشگاه هنر،اصفهان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها