تدوین فرهنگ زبان شناسی رایانشی در دانشگاه شریف

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 آبان 1390-13 November 2011بازدید 1854
تدوین فرهنگ زبان شناسی رایانشی در دانشگاه شریفرئیس مرکز زبانها و زبان شناسی دانشگاه صنعتی شریف از تولید فرهنگ توصیفی دو زبانه زبان شناسی رایانشی در این دانشگاه خبر داد و گفت: فرهنگ کامل دوزبانه زبان شناسی رایانشی تا پایان سال جاری آماده چاپ می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی مقداری، عرضه فرهنگ توصیفی دو زبانه زبان شناسی رایانشی را از اقدامات مرکز زبانهای دانشگاه شریف نام برد و افزود: عرضه این فرهنگ در تهیه بانک اصطلاحات علمی کشور است که تاکنون بخشی از این فرهنگ عرضه شده است.

رئیس مرکز زبانها و زبان شناسی دانشگاه صنعتی شریف ابراز امیدواری کرد که فرهنگ کامل دو زبانه زبان شناسی استفاده ماشین است.
مقداری زبان شناسی رایانشی را حوزه ای میان رشته ای معرفی کرد و اظهار داشت: از جمله این کاربردهای این حوزه می توان به مهندسی زبان، هوش‌ مصنوعی، ترجمه ماشینی متون از زبانی به زبان دیگر، طراحی موتورهای جستجوگر، استخراج اطلاعات از متون با حجم بالا، جستجو در دادگان‌های زبانی بزرگ یا در اینترنت برای یافتن پاسخ‌های لازم به پرسش‌های متفاوت اشاره کرد.
وی پردازش متن و گفتار، دریافت فرمانهای صوتی توسط ماشین و اجرای دقیق آنها و خلاصه سازی متون را از دیگر کاربردهای مدل سازی زبانی ذکر کرد و یادآور شد: درک چگونگی عملکرد زبان و مدل سازی آن برای رایانه محور اصلی پژوهشهای زبان شناسی رایانشی است به گونه ای که رایانه می تواند با برخورداری از دانش زبانی اهل زبان و نیز ویژگی پردازش سریع، داده های زبانی را با دقت و سرعت بسیار بالایی تجزیه و تحلیل کند.
مقداری به بیان دستاوردهای مرکز زبانها و زبانشناسی این دانشگاه پرداخت و یادآور شد: "برچسب زنی معنایی پیکره زبان فارسی" از طرحهای این مرکز است که با هدف یک سیستم رفع ابهام معنایی واژه و پیاده سازی یک بر چسب زن مفهومی خودکار برای زبان فارسی و استفاده از آن برای برچسب زنی یک پیکره اجرایی شد.

مقداری از راه اندازی دو آزمایشگاه زبان شناسی در این مرکز خبر داد و اضافه کرد: گروه زبان شناسی رایانشی مجهز به دو آزمایشگاه پردازش گفتار و زبان و زبان شناسی رایانشی است. این دو آزمایشگاه در زمینه فناوریهای زبان، متن و گفتار فعال هستند. رایانشی تا پایان سال جاری آماده چاپ شود.
تدوین فرهنگ،زبان شناسی،رایانشی،دانشگاه شریف

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها