ساخت سامانه عيب يابي راديويي ترانس‌هاي قدرت در كشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   21 فروردین 1391-09 April 2012بازدید 1262
ساخت سامانه عيب يابي راديويي ترانس‌هاي قدرت در كشور

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو: پژوهشگران دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق به طراحي و ساخت سامانه عيب يابي ترانس هاي قدرت با استفاده از امواج راديويي شدند.

دکتر مريم السادات اخوان حجازي، پژوهشگر و مدير طرح با اشاره به اهميت ترانس هاي قدرت در نيروگاه هاي برق و ارزش اقتصادي بالاي آنها گفت: اين ترانس ها به علت قيمت بسيار بالايي که دارند و همچنين تامين برق مصرف کنندگان بايد به صورت مداوم از نظر بروز عيب و جلوگيري از گسترش خرابي، کنترل شوند.

وي افزود: در روش کنوني، راهبران نيروگاه‌ها در بازديدهاي دوره‌يي، ترانس را از مدار خارج و مورد بازبيني قرار مي دهند که اين کار علاوه بر قطع خدمات ترانس به مدت يک تا دو روز و نيازمندي به ترانس يدکي براي جايگزيني، در صورت بروز مشکل، اين مساله تا زمان بازديد دوره‌يي مشخص نمي شود.

حجازي اهميت اين طرح را در امکان کنترل پيوسته و دائم ترانس هاي قدرت بدون نياز به خارج کردن آنها از خدمات دهي ذکر کرد و گفت: با استفاده از سامانه کنترل راديويي، راهبران به راحتي مي توانند عيب هايي از قبيل تغيير شکل خارجي سيم پيچ و همچنين بروز اتصالي هاي کوچک در اثر ضعف عايق ها را تشخيص داده و به موقع براي رفع عيب و جلوگيري از گسترش آن اقدام کنند.

وي روش کار سامانه را شبيه به سامانه هاي راداري ذکر کرد و گفت: در اين طرح آنتن ويژه اي براي هدايت امواج با پهناي باند بالا به داخل سيم پيچ و نيز گيرنده آن طراحي شد به گونه اي که هر نوع تغيير شکل ظاهري در سطح بيروني سيم پيچ به شکل تغيير شکل موج ديده مي شود.

حجازي تصريح کرد: در اين طرح، نمونه آزمايشگاهي ترانس قدرت ساخته و براي بررسي سطوح مختلف آن نيز از بالابرنده اي با دقت يک صدم ميلي متر در هر حرکت، استفاده شد.

وي با اشاره به حمايت اداره برق منطقه‌يي تهران از اين طرح گفت: در مرحله بعدي ما بايد اين روش را در يک ترانس با ابعاد واقعي آزمايش کنيم تا به مقطع نيمه صنعتي وارد شويم.

اين محقق دانشگاه صنعتي اميركبير، روش عيب يابي راديويي را قابل توسعه به ديگر بخش هاي صنعت دانست و افزود: در صورتي که مراکز صنعتي براي بررسي کيفي يا عملکردي دستگاه ها و توليدات خود نيازمند چنين سامانه اي باشند گروه پژوهشي ما آمادگي تطبيق شرايط دستگاه با فرآيندهاي آنان را دارد.

حجازي، بخش ديگر طرح را توسعه سامانه تشخيص عيب ترانس هاي قدرت با استفاده از پرتوهاي ليزر ذکر کرد و گفت: اين طرح نيز مشابه تشخيص عيب با امواج راديويي است با دقت بيشتر ولي به علت دشواري استفاده از آن و نياز به تعبيه فيبرهاي نوري حامل پرتوي ليزر در زمان ساخت سيم پيچ ها، کاربرد آن دشوار تر از روش راديويي است.عيب يابي راديويي ترانس‌هاي قدرت مهندسی برق

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها