پشتیبانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از پایان‌نامه‌هایی با موضوع حمایت از تولید ملی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 فروردین 1391-11 April 2012بازدید 1267

پشتیبانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از پایان‌نامه‌هایی با موضوع حمایت از تولید ملی

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر از آمادگی این شورا برای استفاده از ظرفیت‌های نخبگانی و دانشگاهی کشور برای تحقق شعار سال و حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این زمینه داد.


جلسه 709 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح مسائل سال جدید گفت: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید درباره حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی و تأکید اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مقرر شد؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ویژه به لحاظ ابعاد فرهنگی این مسئله یک کار جدی را شروع کند.

وی افزود: ما در کشور تولیدات متنوع و گوناگونی را داریم که استفاده از این کالاها و تولیدات نیاز به ترویج و تبلیغ مناسب دارد و امیدواریم با تبیین صحیح این مهم یکی از رهنمودهای مقام معظم رهبری برای سال جدید محقق شود.

مخبر دزفولی گفت: ترویج فرهنگ کار، جدیت، تلاش و پشتکار برای رسیدن به خودکفایی کشور از دیگر نکات مهم مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است که مورد توجه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در اولین جلسه سال جدید بود و قرار شد که مطالعات انجام شده در زمینه فرهنگسازی و اقداماتی که از این منظر می‌تواند انجام شود در جلسه آینده مورد بررسی قرار گیرد تا شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش قابل قبولی در تحقق شعار امسال داشته باشد.

* تصویب تشکیل موزه شخصیت‌های بزرگ اسلامی ایرانی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گرامی‌داشت یاد شهدای عزیز در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نام و یاد شهید اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی در جلسه مطرح شد و امیدوار هستیم نگرش و باورهای این بزرگان تبلیغ و تقویت شود.

وی افزود: همچنین یاد شهید صیاد شیرازی نیز در این جلسه توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گرامی داشته شد و در همین راستا یک بحث مهم در پاسداشت و معرفی شخصیت‌های تاثیرگذار اسلامی و ملی که نقش اساسی در احیا و پیشرفت جامعه ما داشته‌اند(در گذشته و حال) تحت عنوان موزه شخصیت‌های بزرگ اسلامی ایرانی مطرح شد.

وی افزود: امیدواریم این موزه با پشتیبانی کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه اجرایی و عملیاتی شدن آن، حداقل در ابتدا به‌صورت یک موزه ملی در تهران و در آینده در استان‌های دیگر راه‌اندازی شود.

* حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی از پایان‌نامه‌های با موضوع تحقق شعار سال

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه از آمادگی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای استفاده از ظرفیت‌های نخبگانی و دانشگاهی کشور برای تحقق شعار سال خبر داد و گفت: پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این زمینه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی قرار خواهد گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچین از ادامه بررسی سند مهندسی فرهنگی کشور در جلسه امشب خبر داد.

* بررسی موضوعات مرتبط با تحولات جمعیتی

مخبر دزفولی افزود: موضوعات مرتبط با تحولات جمعیتی در کشور  در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که راهبردهای معینی توسط کارگروه‌های تخصصی و مطالعاتی در این خصوص پیشنهاد شده بود.

وی افزود: مباحث سنگینی پیرامون تحولات جمعیتی کشور و نحوه تبلیغ، ترویج و فرهنگ رشد کمی و کیفی جمعیت کشور و مقابله و جلوگیری از کاهش نرخ باروری در کشور مطرح شد.

مخبر دزفولی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده و پیشنهادهای صورت گرفته راهبردها و اقداماتی در ارتباط با آموزش و پرورش، آموزش عالی، رسانه‌های گوناگون جمعی به‌ویژه صداوسیما شرایطی که در فرهنگ شرایطی که در فرهنگسازی می‌توانند ایفا کنند، نقش و تصمیم‌سازی که نهادهای فرهنگی در این زمینه می‌توانند ایفا کنند، تدوین برنامه‌های آموزشی، پژوهشی توسط وزارت بهداشت به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

* وصول سند راهبردی نخبگان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خاتمه با اشاره به دریافت و وصول سند راهبردی نخبگان کشور اظهار داشت: از چند سال قبل سازوکارهایی درباره نخبگان در کشور طراحی شد که از جمله آن می‌توان به تأسیس بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد.

وی افزود: بر اساس رهنمودهایی که از سوی رهبر معظم انقلاب فرموده بودند گام‌های بلندتر و موثرتری باید در این زمینه برداشته می‌شد که در این راستا تدوین سند جامع مرتبط نخبگان از سال گذشته آغاز شد و شوراهای تخصصی و کارگروه‌های مرتبط با موضوع کار مطالعاتی در این زمینه را انجام دادند و نخبگان نیز مشارکت خوبی در این کار داشتند.

مخبر دزفولی گفت: بعد از کارهای متعدد که توسط بنیاد ملی نخبگان و کارگروه‌های تخصصی انجام شد سند راهبردی نخبگان در هفته‌های آتی در کنار تصویب سند مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌تصویب خواهد رسید.

شورای عالی انقلاب فرهنگی پایان‌نامه‌ حمایت از تولید ملی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها