مصوبات جدید درس معارف در دانشگاهها و نحوه جذب اساتید معارف

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   29 فروردین 1391-17 April 2012بازدید 1391
مصوبات جدید درس معارف در دانشگاهها و نحوه جذب اساتید معارف

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر: مدیر کل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش‌عالی درباره جدیدترین مصوبات درس معارف، از 2 گام مهم اصلاح اساسنامه و بازنگری در اعضای کمیته این درس خبر داد و گفت: از اساتید گروه‌های علوم انسانی از جمله فلسفه و فقه در معارف اسلامی استفاده می‌شود.

سعید قدیمی درباره جدیدترین مصوبات درس معارف اسلامی، اظهار داشت: یکی از کمیته‌های فعال در وزارت علوم، کمیته معارف اسلامی است و از گروه‌های مهم وزارت علوم در شورای‌عالی برنامه‌ریزی به شمار می‌آید همچنین تعداد واحدهایی که در مقطع کارشناسی گروه معارف تدریس می‌شود حدود 10 درصد ظرفیت آموزشی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه تمام رشته‌ها نیز باید نوعاً درس‌های این 10 درصد را بگذرانند، گفت: تمام برنامه‌های این گروه درسی در دستور کار قرار دارد که اگر سن دروس بیش از 5 سال است مورد بازنگری قرار گیرند؛ البته سعی شده به منظور ایجاد کیفیت در زیرساخت‌های درس معارف، بازنگری‌هایی صورت گیرد.

رئیس شورای‌عالی برنامه‌ریزی آموزش‌عالی، از دو گام مهم وزارت علوم برای درس معارف اسلامی خبر داد و اظهار داشت: اصلاح اساسنامه گروه معارف و بازنگری در اعضای کمیته‌های این درس، مهم‌ترین گام‌هایی است که در این زمینه برداشته می‌شود.

به گفته قدیمی، همچنین کمیته‌ای در وزارت علوم ماموریت یافته که تمام متون آموزشی گروه معارف را بر اساس شاخص‌هایی که در شیوه‌نامه تدوین و بازنگری سرفصل‌ها در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده شده، نقد کند.

این مقام مسئول در وزارت علوم بر این باور است در صورتیکه این اقدام انجام شود در سال‌های آینده ارتقای کیفی نسبت به وضعیت موجود در معارف اسلامی حاصل خواهد شد.

وی تاکید کرد: وقتی در مقام مقایسه بر می‌آییم مشاهده می‌کنیم متونی را که گروه معارف تهیه کرده شاخص‌های به روز بودن، بومی بودن، کارآمدی و شاخص مهم ارزش‌مداری را در بر داشته است.

مدیر کل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش‌عالی درباره جدیدترین وضعیت استادان رشته معارف اسلامی در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: استادان این رشته بر اساس آیین‌نامه‌های موجود فعالیت می‌کنند اما یکی از مباحثی که میان استادان معارف مطرح می‌شود، افزایش کمیت تعداد استادان دروس معارف است. 

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور، کمیته جذب در وزارت علوم این مسئولیت را پیدا کرده که در جذب استادان معارف اسلامی اقدام کند.

قدیمی گفت: علاوه بر این، وزارت علوم در نظر دارد که از ظرفیت استادان سایر گروه‌ها به ویژه گروه‌های علوم انسانی مثل الهیات و فقه برای درس معارف اسلامی بهره گیرد.
درس معارف دانشگاه اساتید معارف

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها