سهمیه رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه آزاد باید کاهش یابد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   02 اردیبهشت 1391-21 April 2012بازدید 1561
سهمیه رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه آزاد باید کاهش یابد

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی گفت: سهم دانشگاه آزاد در رشته‌های فنی مهندسی باید کاهش و سهم دانشگاه‌های دولتی در این زمینه باید افزایش یابد.

رضا عامری مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی در همایش آموزش عالی، الزامات تحول در آموزش فنی مهندسی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد با بیان اینکه در اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور 150 هزار نفر بود که این رقم در حال حاضر به 4 میلیون و 200 هزار نفر افزایش یافته است، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون جمعیت دانشجویی کشور رشد زیادی داشته است.

وی با اشاره به توسعه نامتناسب زیرنظام‌های آموزش عالی، گفت: در حال حاضر 80 درصد جمعیت دانشجویی کشور در 20 رشته تحصیل می‌کنند در حالی که بیش از یک هزار و 300 رشته بدون در نظر گرفتن گرایش‌ها وجود دارد.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 46 درصد زیرنظام‌های آموزش عالی سهم علوم انسانی، 34 درصد سهم رشته‌های فنی مهندسی، 9،5 درصد سهم علوم پایه، 6 درصد سهم کشاورزی و علوم پزشکی و 5 درصد نیز سهم رشته‌های هنر است.

وی تاکید کرد که توسعه زیر نظام‌های آموزش عالی متناسب نیست و دلیل آن را جمعیت زیاد دانش آموزی در رشته‌های علوم انسانی و ارزان بودن رشته‌های علوم انسانی نسبت به تحصیل در سایر رشته‌ها اعلام کرد.

عامری خاطرنشان کرد: باید به مرور سهم رشته‌های علوم انسانی را طی برنامه پنج ساله از 46 درصد به 37 درصد کاهش داد.

به گفته مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی 85 درصد توسعه آموزش عالی کشور زیر نظر نظام شهریه‌ای است و این موضوع یکی از آفت‌های نظام آموزش عالی است.

وی با بیان اینکه 50 درصد مهندسان کشور را دانشگاه آزاد اسلامی تربیت می‌کند، گفت: 12 درصد رشته‌های فنی مهندسی وابسته به وزارت علوم هستند.

عامری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه سهم دانشگاه آزاد در رشته‌های فنی مهندسی باید کاهش یابد، گفت: باید سهم وزارت علوم در رشته‌های فنی مهندسی افزایش یافت.

وی 56 درصد دانشجویان فنی مهندسی را مربوط به مقطع کارشناسی، 4 درصد را مربوط به مقطع کارشناسی ارشد، 0،65 درصد را مربوط به رشته‌های دکترای تخصصی و 40 درصد مابقی را مربوط به مقطع کاردانی دانست.

به گفته مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی 30 درصد جمعیت مهندسان کشور در رشته کامپیوتر و 21 درصد در رشته مهندسی برق و 20 درصد نیز در رشته عمران مشغول به تحصیل هستند.
فنی مهندسی دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها