امنیت اطلاعات در برابر هکر ها با مدل رايانه‌ای محققان دانشگاه اميركبير

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   04 اردیبهشت 1391-23 April 2012بازدید 1664امنیت اطلاعات در برابر هکر ها با مدل رايانه‌ای محققان دانشگاه اميركبير
محقق دانشگاه صنعتي اميركبير با توجه به اهمیت امنیت اطلاعات و همچنین همکاری در تشخیص و مهار حملات رایانه‌ای بین چند مرکز، موفق به طراحی مدلی رایانه‌ای شد.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، پريسا كاغذگران، فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش امنیت اطلاعات دانشگاه صنعتي اميركبير، تشخیص نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای را نیازمند جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها برای یافتن نشانه‌های آن ذکر و اظهار کرد: داده‌های جمع‌آوری شده ممکن است دارای اطلاعات حساس و محرمانه‌ افراد و سیستم‌ها باشند که نگرانی‌هایی در رابطه با فاش شدن این اطلاعات برای سازمان‌ها وجود دارد، از طرفی در تشخیص نفوذ مشارکتی که چندین سیستم تشخیص نفوذ با همکاری یکدیگر سعی در تشخیص حملات توزیع شده دارند، نیاز به اشتراک گذاری داده‌ها دارد.

وی با بيان اين‌كه منظور از رمزنگاری همومورفیک الگوریتم‌هایی است که پس از اعمال شدن بر روی داده‌ها، همچنان امکان پردازش داده‌ها را فراهم می‌آورند، افزود: مشخص كردن جايگاه حريم خصوصي در روش‌هاي تشخيص نفوذ و ارائه‌ روشی برای مقایسه بین دو یا چند مقدار محرمانه بدون دسترسی مستقیم به مقادیر از نوآوري‌هاي اين تحقيق هستند.

کاغذگران با اشاره به اين‌كه مساله حفظ محرمانگي داده‌هاي حساس با ارائه اين طرح برطرف شده است، خاطرنشان كرد: ‌از دستاوردهاي اين پژوهش‌ امکان استفاده از نتایج در تمام صنايعي است كه براي توسعه و پيشرفت به تحليل داده‌هاي توزيع شده و محرمانه نياز دارند.

وي در پايان درباره روش کار مدل اجرا شده در اين طرح تصريح كرد: هدف ایجاد درخت تصمیم به عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌های داده کاوی از داده‌های توزیع شده است، به طوری که درخت تصمیم ایجاد شده به عنوان مدل تشخیص نفوذ به کار برده شده است. برای این منظور هر یک از منابع داده‌ای، اطلاعات لازم برای انجام محاسبات را از مجموعه داده‌ای خود استخراج كرده و با استفاده از رمزنگاری همومورفیک را رمز می‌كنند، داده‌های رمز شده هم بین طرفین مبادله و محاسبات لازم روی آن‌ها انجام می‌شود تا در نهایت درخت تصمیم ایجاد شود.

این طرح با راهنمایی دکتر بابک صادقیان،عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتي اميركبير انجام پذیرفته و سه مقاله از آن ارائه شده است.

امنیت اطلاعات هکر ها مدل رايانه‌ای محققان دانشگاه اميركبير

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها