خصوصی کردن دانشگاهها و تاثیر آن بر علوم انسانی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   09 اردیبهشت 1391-28 April 2012بازدید 990
خصوصی کردن دانشگاهها و تاثیر آن بر علوم انسانی

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:منطق‌دان برجسته معاصر و استاد فلسفه و حقوق دانشگاه میامی آمریکا معتقد است: اگر علوم انسانی در برخی کشورها با چالش مواجه شده به دلیل خصوصی کردن دانشگاهها نیست.

خصوصی شدن آموزش عالی و بالا رفتن شهریه در دانشگاهها می تواند تبعاتی برای حوزه‌های مطالعاتی علوم انسانی و حوزه‌هایی که بازار محور نیستند داشته باشد.
همین موضوع، نظر اوباما رئیس جمهور آمریکا را در روزهای اخیر معطوف خود کرده است. همچنین در مقاله ای که نوآم چامسکی اخیراً به نگارش در آورده درباره خصوصی شدن آموزش عالی هشدار داده است.

پروفسور سوزان هاگ استاد فلسفه و حقوق دانشگاه میامی آمریکا در مورد این موضوع که خصوصی شدن آموزش عالی می‌تواند تأثیری بر حوزه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی داشته باشد به خبرنگار مهر گفت: در ایالات متحده آمریکا حداقل سه نوع دانشگاه قابل شناسایی هستند. البته ممکن است در بقیه جاها این گونه نباشد.

وی در ادامه یادآور شد: یک نوع دانشگاه در این کشور مشتمل بر دانشگاههای عمومی و همگانی می شود که تحصیل در آنها رایگان است.

هاگ افزود: نوع دیگری از دانشگاهها در این کشور وجود دارند که خصوصی هستند ولی انتفاعی نیستند. به عبارت دیگر این دانشگاهها وابسته به نهادها و سازمانهای خاصی هستند.

این منطق دان و حقوقدان در ادامه افزود: از جمله این دانشگاهها می توان به دانشگاههای دینی اشاره کرد. چنین دانشگاههایی از سوی سازمانهای دینی مورد حمایت قرار می گیرند.

دانش آموخته دانشگاه آکسفورد و کمبریج تصریح کرد: نوع سوم دانشگاهها در ایالات متحده، دانشگاههای خصوصی انتفاعی هستند. این دانشگاهها وابستگی به سازمان و نهاد خاصی ندارند.

وی در ادامه تأکید کرد: در مورد دانشگاههای خصوصی انتفاعی می توان گفت رشته‌های این دانشگاهها به گونه‌ای است که نیازهای بازار مورد نظر و توجه آنهاست.

هاگ تصریح کرد: باید توجه داشت که دانشگاههای خصوصی انتفاعی از دو نوع دانشگاه دیگر موفقیت کمتری را نصیب خود ساخته‌اند.

مؤلف "فلسفه منطق" در ادامه یادآور شد: باید توجه داشت که در دانشگاههای خصوصی انتفاعی اقبال و توجه دانشجویان به رشته‌های علوم انسانی اندک است. اما اینکه این موضوع دلیل این باشد که علوم انسانی مورد چالش قرار گرفته است نیست.

منطق دان برجسته معاصر در پایان تأکید کرد: به عبارت دیگر اگر علوم انسانی در برخی کشورها با چالش مواجه شده به دلیل خصوصی کردن دانشگاهها نیست.خصوصی کردن دانشگاهها علوم انسانی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها