خبر تدوین27 شاخص برای ارزیابی اساتید نمونه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   10 اردیبهشت 1391-29 April 2012بازدید 1814
خبر تدوین27 شاخص برای ارزیابی اساتید نمونه

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: رئیس هیئت امنای وزارت علوم خبر از تدوین27 شاخص برای ارزیابی اساتید نمونه کشور داد.
 
مهدی ایرانمنش رئیس هیئت امنای وزارت علوم در نشستی خبری با اشاره به مغفول ماندن بزرگداشت هفته آموزش طی سال‌های اخیر، گفت: امسال نیز مطابق سنوات گذشته روند انتخاب اساتید نمونه از آذر ماه آغاز می‌شود و پس از ارسال دستور العمل به دانشگاه‌ها و پر کردن فرم‌های لازم توسط اساتید، به وزارت علوم ارسال و پس از تأیید وزیر علوم، به رئیس جمهور ارائه می‌شود.

وی درباره شاخص‌های استاد نمونه، گفت: این اساتید باید عضو هیئت علمی نمونه دانشگاه باشند البته عضو هیئت علمی بودن به منظور مرتبه استادی داشتن نیست، برای رتبه استادی حداقل 210 امتیاز، دانشیار 185 امتیاز، استادیار 165 امتیاز و مربی 150 امتیاز در نظر گرفته شده است.

رئیس هیئت امنای وزارت علوم با اشاره به ارزیابی اساتید متقاضی در کمیسیون تخصصی هیئت ممیزه، گفت: این افراد سپس به تأیید هیئت تخصصی اعم از رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی، معاون آموزشی، مدیر دانشکده، رئیس گروه و دو نفر از اعضای هیئت ممیزه می‌رسند.

به گفته وی دانشگاه‌ها به ازای هر 100 عضو هیئت علمی می‌توانند حداقل یک نفر و حداکثر 4 نفر را معرفی کنند.

ایرانمنش در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید براینکه دانشگاه‌ها باید اعضای هیئت علمی را از برگزاری مراسم اساتید نمونه کشوری با خبر کنند، گفت:‌ اعضای هیئت علمی می‌توانند به تنهایی فرم‌ها را پر کرده و برای وزارت علوم ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: فرم‌های ارسالی در کمیسیون انتخاب عضو هیئت علمی نمونه که متشکل از معاون آموزشی، معاون فرهنگی، معاون پژوهشی، رییس هیئت امنا، مدیر کل دفتر وزارت علوم، دو نفر از اعضای هیات ممیزه و دو نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی است، بررسی می‌شود.

رئیس هیئت امنای وزارت علوم با بیان اینکه در فرم‌های اساتید نمونه 27 آیتم در حوزه‌های آموزشی، فرهنگی، اجرایی و پژوهشی در نظر گرفته شده است، گفت: از شاخص‌های حوزه آموزشی می‌توان به کیفیت و پویایی تدریس، بهره‌گیری از روش‌های مطلوب تدریس و استفاده مناسب از فناوری‌های آموزشی، مدیریت مطلوب کلاس‌ها و هدایت مستمر فعالیت‌های علمی و حرفه‌ای دانشجویی اشاره کرد.

وی درباره امور اجرایی اساتید نمونه کشوری گفت:‌ این اساتید باید حضور فعال و تمام وقت در دانشگاه‌ها داشته و در فعالیت‌های اجرایی نیز باید مشارکت داشته باشند.

ایرانمنش در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بازنگری و تدوین چهار آیین‌نامه مدیریت جامع، استخدامی کارکنان، مالی و معاملاتی و آیین‌نامه تشکیلات، گفت: آیین‌نامه مدیریت جامع در اردیبهشت ماه 90 بازنگری و ابلاغ شد، در این آیین‌نامه تمامی وظایف اعضای هیئت علمی علاوه بر مسائل آموزشی عنوان شده است.

وی درباره آیین‌نامه استخدامی کارکنان گفت: این آیین‌نامه با رعایت تمام سندهای بالادستی و استفاده از قوانین موجود تدوین شده است تا دانشگاه بتواند ارزشیابی کارکنان خود را بر اساس ملاک‌های علمی دانشگاهی انجام دهد.

به گفته رئیس هیئت امنای وزارت علوم با اشاره به آیین‌نامه معاملاتی دانشگاه‌های کشور گفت: وزارت علوم تا پیش از این در آیین‌نامه‌های معاملاتی وارد نشده بودیم اما این آیین نامه به عنوان ابزاری در اختیار دانشگاه‌هاست تا بتوانند از نظر مالی فعالیت‌های خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه استخدامی اعضای هیئت علمی از حدود 20 سال پیش بازنگری نشده است، خاطرنشان کرد: 80 درصد آیین‌نامه استخدامی جدید و نو است و حدود 150 ماده برای این آیین نامه تهیه و تنظیم شده است.ارزیابی اساتید نمونه اساتید نمونه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها