اعلام آمادگی دانشگاه ها برای رفع مشکل برداشت گاز از مخازن عسلویه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   19 اردیبهشت 1391-08 May 2012بازدید 1217
اعلام آمادگی دانشگاه ها برای رفع مشکل برداشت گاز از مخازن عسلویه

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای همکاری در اجرای پروژه های نفتی، گفت: در حالی که دانشگاه های کشور موفقیتهایی در زمینه های طراحی سکوهای نفتی و ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز دارند، وزارت نفت در سکوت به سر می برد.

دکتر محمد مهدی نژاد در حاشیه نشست خبری برگزاری جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص عدم همکاری وزارت نفت با وزارت علوم، افزود: یکی از ماموریتهای وزارت علوم تحقق اهداف نظام است و در این راستا با برنامه ریزیهایی که شد اقدام به تبیین اهمیت ارتباط صنعت با دانشگاه شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به موفقیت دانشگاه ها در رفع مشکلات صنعت نفت، اظهار داشت: تاکنون پژوهشگران موفق به طراحی و ساخت سکوهای نفتی، افزایش ازدیاد برداشت از مخازن و سیستم های کنترل شدند ولی متاسفانه یک سال است که وزارت نفت در سکوت و خاموشی کامل به سر می برد.

وی با بیان اینکه در گذشته همکاریهای خوبی میان وزارت علوم و صنعت نفت وجود داشت، یادآور شد: در حال حاضر با تدوین آیین نظام نامه صنعت نفت موانعی برای ارتباط دانشگاه ها با بخشهای مختلف صنعت نفت ایجاد و این امر سبب شد که همکاریهایی که از سالهای قبل بوده است نیز با رکود مواجه شود.

مهدی نژاد به امضای قراردادی میان وزارت نفت و چند شرکت نفتی اشاره کرد و توضیح داد: پیرو این اقدام به وزیر نفت وقت نامه ای ارسال کردیم و خواسته شد تا وزارت علوم را به عنوان پشتیبان علمی این قرار دادها معرفی کنند تا بر این اساس تکلیفی برای وزارت علوم در زمینه ایجاد رشته های جدید و پژوهشگاه های مرتبط ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه از این درخواست وزارت علوم سوء برداشت شد، خاطر نشان کرد: چند سال است که بحث میدان گازی عسلویه و ازدیاد برداشت قطریها مطرح شده است در حالی که بخشهای دانشگاهی می توانند راهکارهای مناسب برای رسیدن به اهداف این میدان گازی ارائه دهند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به وسعت مشکلات در حوزه نفتی کشور گفت: در این راستا شورای عتف تاکنون حدود 3 پروژه در حوزه های نفتی تعریف و به دانشگاه ها واگذار کردند. این پروژه ها در راستای رفع مشکلات حوزه نفت و گاز و پتروشیمی کشور است.

مهدی نژاد همچنین از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری در پروژه های نفتی وزارت نفت خبر داد.

پیش از این نیز مهدی یوسفی- مدیر شرکت نفت و گاز پارس جنوبی در حاشیه افتتاح جشنواره دانایی خلیج فارس اعلام کرده بود که توقع وزارت نفت از دانشگاهها و پارک های علم و فناوری مشارکت حداکثری آنها در پروژه های نفتی است تا با همکاری دانشگاه ها بتوانند مشکلات حوزه نفتی را رفع کنند.

وی با تاکید بر اینکه تحول در حوزه فناوری نفتی در ایجاد پالایشگاهها با فناوری های های تک و فناوری های پیشرفته بومی کشور است خاطرنشان کرد: انتظار ما از دانشگاهها به ویژه دانشگاههای مستقر در مجاورت میادین نفتی  مشارکت حداکثری است که تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است. علاوه بر این از دانشگاه درخواست شد تا تزهای دانشجویی خود را در حوزه نفت و گاز در بخش صنعت نفت کشور اجرایی شود که تاکنون استقبالی از آن نشده است.اعلام آمادگی دانشگاه ها مشکل برداشت گاز مخازن عسلویه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها