شروع بررسی سند راهبردی نخبگان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   20 اردیبهشت 1391-09 May 2012بازدید 1189
شروع بررسی سند راهبردی نخبگان

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان اشاره کرد و گفت: کلیات سند نخبگان در این جلسه ارائه شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر کرد مباحث مبسوط این کار در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی پی‌گیری شود.

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی با اشاره به برگزاری جلسه هفتصد و یازدهم شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمود احمدی‌نژاد، افزود: سند راهبردی کشور در امور نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان با مشارکت جمعی از نخبگان تدوین شده است و تصویب این سند ابتدا در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام خواهد شد و مواردی که اعضای شورا روی آن تاکید دارند جهت تکمیل به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب برده خواهد شد.

تصویب اساسنامه "جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره)"

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به نزدیکی به ایام ارتحال حضرت امام خمینی(ره) گفت: از مدت‌ها قبل طرح جایزه‌ای به‌ نام امام راحل عظیم‌الشان تحت عنوان جایزه جهانی امام خمینی(ره) مورد توجه قرار گرفته بود که کارگروهی متشکل از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی روی این مبحث مدتی کار کارشناسی و بررسی‌های لازم را انجام دادند.

دکتر مخبر دزفولی گفت: در جلسه شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه "جایزه جهانی امام خمینی(ره)" به‌ تصویب رسید که این جایزه در دو بخش نظری و عملی به شخصیت‌های برجسته و پایه‌گذاران جریان‌های بزرگ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در گستره جهانی اختصاص خواهد یافت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: موضوعات و رویکردهای اساسی این جایزه منبعث از اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

تشکیل شورای سیاستگذاری جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره)

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت: برای اینکه این جایزه سامان خود را پیدا کند مقرر شد؛ شورای سیاستگذاری متشکل از 7 نفر اعضای حقیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود.

دکتر مخبر دزفولی افزود: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس فرهنگستان علوم، رئیس موسسه تنظیم و نشر حضرت امام خمینی(ره)، رئیس جامعه‌المصطفی، رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نفر از روسای دانشگاه‌های کشور به انتخاب روسای دانشگاه‌ها اعضای حقوقی این شورای سیاستگذاری خواهند بود.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران افزود: استقرار دبیرخانه جایزه جهانی امام خمینی(ره) در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.

دکتر مخبر دزفولی اضافه کرد: جایزه جهانی امام خمینی، به‌صورت سالانه و حداکثر به دو نفر در بخش‌های نظری و عملی به شخصیت‌های برجسته که در زمینه اندیشه‌های حضرت امام خمینی فعالیت کرده باشند تعلق خواهد گرفت.

نحوه ارزیابی برای اختصاص "جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره)"

وی افزود: نحوه ارزیابی برای اختصاص این جایزه از طریق شورای داوران خواهد بود که این شورا متشکل از 11 تا 15 نفر از صاحب‌نظران و اندیشمندان برجسته و آشنا با اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) خواهد بود. اعضای شورای داوران برای هر دوره، به پیشنهاد شورای سیاستگذاری و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب خواهند شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این جایزه در سطح جهانی خواهد بود، گفت: ارزش مادی این جایزه معادل بالاترین نشان جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. زمان مراسم اهدای جایزه جهانی امام خمینی(ره) در دوازدهم بهمن همزمان با سالگرد ورود حضرت امام(ره) به کشور عزیزمان است و این مراسم با حضور شخصیت‌های معتبر و برجسته علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایرانی و غیرایرانی و رئیس جمهور خواهد بود.

تخصیص مشوق برای افزایش نرخ باروری در کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص اظهار داشت: طبق معمول جلسات اخیر، سند مهندسی فرهنگی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و ادامه موضوع تحولات جمعیتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر مخبر دزفولی خاطرنشان کرد: مبحث جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون مشوق‌های مرتبط با تحولات جمعیتی بود و در جهت افزایش نرخ باروری در کشور؛ تخصیص مشوق‌های حقوقی، معیشتی، پشتیبانی، معنوی و مادی مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و بندهایی در این زمینه‌ها به تصویب رسید.

وی افزود: برخی از این مشوق‌ها نیاز به تبدیل به‌صورت لایحه از سوی دولت برای مجلس شورای اسلامی دارد و برخی دیگر نیز نیاز به تصویب در هیئت دولت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مباحثی نظیر بیمه و مرخصی برای خانم‌هایی که در حال پرورش و تربیت فرزند نوزاد و خردسال هستند و موضوعاتی از این قبیل، مورد توجه این جلسه بود که مجموعه کامل این مشوق‌ها در آینده اعلام خواهد شد.

سند راهبردی نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها