ابلاغ منشور اخلاق پژوهشی به دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 اردیبهشت 1391-12 May 2012بازدید 2131
ابلاغ منشور اخلاق پژوهشی به دانشگاه ها

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:رئیس مرکز برنامه ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم با اشاره به ابلاغ منشور اخلاق پژوهشی به دانشگاه ها گفت: به منظور نحوه بررسی تخلفات در حوزه پژوهشی آیین نامه ای در حال تدوین است و معاونان پژوهشی دانشگاه ها بر اساس این آیین نامه به تخلفات رسیدگی می کنند.

دکتر مظفر شریفی با اشاره به جزئیات منشور اخلاق پژوهشی، افزود: معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برای اموری که به نوعی خلاف مقررات و تخلف در امور پژوهش محسوب می شود دستورالمعل هایی را در قالب منشور اخلاق پژوهشی تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ کرد.
رئیس مرکز سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، حفظ منزلت، سلامت و امنیت، رعایت حقوق مادی و معنوی پژوهشگران و ارج نهادن به اصول اخلاق علمی، ترویج رفتارهای مطلوب پژوهشی را از رویکردهای این منشور نام برد و اظهار داشت: این منشور در 9 فصل جداگانه به تبیین صلاحیت تخصصی، انتخاب موضوع پژوهش، ویژگیهای فردی پژوهشگر، تعهد و مسئولیت نسبت به ذی نفعان، حقوق آزمودنی ها، رفتارهای سوء پژوهشی، استناد به منابع پژوهش، مالکیت معنوی و مسئولیت پژوهش های انجام شده و ضوابط انتشار پژوهش پرداخته است.

وی با اشاره به نحوه اجرای این منشور در دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: این منشور در اختیار کلیه اعضای هیئت علمی و دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی قرار گرفته است و دانشجویان دوره دکتری قبل از شروع تز پایان نامه خود ملزم به مطالعه این منشور هستند.

شریفی با بیان اینکه از دانشگاه ها خواسته شده است تا در خصوص این منشور واحد درسی را ارائه دهند، ادامه داد: دانشجویان با گذراندن کلاسهایی که از دانشگاه ها در این زمینه برگزار می کنند می توانند نسبت به تصویب پروپوزال و کارهای پژوهشی خود اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: به منظور نحوه برخورد با متخلفان و بررسی و رسیدگی به تخلفات پژوهشی آیین نامه  " برخورد با تخلفات پژوهشی" در حال تدوین است.

رئیس مرکز سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اضافه کرد: در این آیین نامه مواد برخورد با متخلفان ذکر شده است و کمیته های انضباطی و معاونان پژوهشی دانشگاه ها موظف هستند طبق آیین نامه با افراد متخلف برخورد کنند.
منشور اخلاق پژوهشی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها