ایران به لحاظ شاخصهای فناوری در رتبه های پایینی قرار دارد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 اردیبهشت 1391-15 May 2012بازدید 1067
ایران به لحاظ شاخصهای فناوری در رتبه های پایینی قرار دارد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه 39 پروژه کلان ملی از سوی وزارت علوم تعریف و به دانشگاه ها واگذار شده است، گفت: ایران برخلاف میزان تولید علمی، به لحاظ شاخصهای فناوری در رتبه های پایینی قرار دارد که با اجرای این پروژه ها می توانیم جز 10 کشور اول دنیا قرار گیریم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی نژاد در مراسم افتتاح کنفرانس مهندسی برق اجرای پژوهشهای هدفمند و تولید علم نافع را از وظایف پژوهشگاه ها و دانشگاه ها دانست و افزود: برای تولید علم لازم است تا پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به این سمت هدایت شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش این وزارتخانه در تولید علم نافع، اظهار داشت: در این راستا وزارت علوم اقدام به تعریف پروژه های تحقیقاتی در سطح ملی کرد و دانشگاه ها با همکاری گسترده محققان و مراکز پژوهشی این پروژه ها را عملیاتی می کنند.

وی به وظایف قانونی وزارت علوم در تعریف پروژه های کلان ملی اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری وزارت علوم تاکنون 39 پروژه کلان ملی در حوزه های پزشکی، کشاورزی، دامپزشکی، علوم پایه و فنی و مهندسی را تصویب و به دانشگاه ها واگذار کرده است.

مهدی نژاد ادامه داد: به منظور عملیاتی شدن این پروژه ها منابع مالی از سوی رئیس جمهور اعطا شد که تاکنون 60 میلیارد تومان آن برای این منظور پرداخت شده است.

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مدت زمان اجرایی شدن این پروژه ها را 3 تا 5 سال دانست و یادآور شد: اجرای این پروژه ها در دانشگاه ها افزایش سهم صادرات محصولات با فناوریهای پیشرفته و افزایش ارزش افزوده، اصلاح مدیریت فناوری، تبدیل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به مراکز کارآفرینی و شناخت صحیح اولویتهای کشور را به همراه دارد.

وی با اشاره به رتبه اول ایران در منطقه به لحاظ تولیدات علمی، یادآور شد: از سوی دیگر ایران در شاخصهای فناوری در رتبه های پایینی قرار دارد که با اجرای پروژه های کلان ملی می توان تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور را جز 10 کشور اول دنیا قرار دهد.    

شاخصهای فناوری دانشگاه پروژه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها