اعلام 10 نویسنده برتر دانشگاه آزاد در تولیدعلم و انتشار کارنامه علمی دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   07 خرداد 1391-27 May 2012بازدید 1932

اعلام 10 نویسنده برتر دانشگاه آزاد در تولیدعلم و انتشار کارنامه علمی دانشگاه

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:براساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام،‌ دانشگاه آزاداسلامی 10 نویسنده برتر در زمینه تولید مقالات علمی دارد که در انتشار مقالات این دانشگاه سهم بسزایی دارند و 06/20 درصد از کل مقالات این دانشگاه بصورت تک نویسندگی به رشته تحریر درآمده است.

جعفر مهراد - سرپرست این پایگاه استنادی ضمن یادآوری این موضوع که دانشگاه آزاد در طول 29سال فعالیت، حدود 4 میلیون دانش آموخته دارد، اعلام کرد که بیش از 30 هزار عضو هیات علمی و 35 هزار پرسنل در این دانشگاه فعالیت می کنند.

کارنامه تولیدات علمی دانشگاه آزاد در ISC

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به برخی جزئیات تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در یک بازه زمانی 10 ساله یعنی از سال 1380 تا 1390 بر اساس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) که پس از isi و Scopus سومین نظام استنادی دنیا است، پرداخت و اعلام کرد که دانشجویان، اعضای هیات علمی و محققان دانشگاه آزاد اسلامی در این بازه زمانی 10 ساله 17 هزار و 357 مقاله را در نشریات معتبر علمی پژوهشی و علمی ترویجی منتشر کرده اند.

جدول چاپ مقالات دانشجویان دانشگاه آزاد در 10 سال گذشته

 

وی همچنین به موضوعات فرعی که مقالات اعضای هیات علمی و شاغلان تحقیقاتی دانشگاه آزاد در آن حوزه انتشار می یابد اشاره کرد و گفت: متخصصین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پس از تلاش های فراوان این امکان را در ISC فراهم ساخته اند  تا دانشگاهها و موسسات پژوهشی بتوانند تقسیم بندی تولیدات علمی موسسه خود را در رشته های فرعی تر رصد کنند و قادر باشند عملکرد رشته های موضوعی موسسه خود را به صورت منفرد و جداگانه مورد مطالعه قرار دهند.

 


شیوه الگوی نویسندگی در مقالات دانشگاه آزاد
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به یکی از ویژگیهای مهم تحقیق و ارائه مقالات علمی که مشارکت و همکاری علمی بین محققان و اعضای هیات علمی را نشان می دهد اشاره کرد و گفت: الگوی نویسندگی در تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نشان می دهد که از مجموع 17 هزار و 357 مقاله منتشر شده توسط این دانشگاه، 06/20 درصد از کل مقالات بصورت تک نویسندگی به رشته تحریر درآمده است.

به گفته مهراد ارائه مقالات علمی که دارای دو و سه نویسنده هستند، رایج ترین نوع نگارش مقالات علمی توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی است که به ترتیب 50/26 و 08/25 درصد از کل مقالات را به خود اختصاص داده اند که این امر حاصل حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کنار استدان راهنما و انجام این تحقیقات بصورت مشترک است.

دانشگاههای همکار با دانشگاه آزاد در تولید مقاله

عضو رسمی تیم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام به آن دسته از سازمانهایی که از نظر میزان تعاملات درون و برون کشوری در تدوین مقالات علمی با دانشگاه آزاد مشارکت داشته اند قابل مشاهده اشاره کرد و گفت: این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و می تواند سیاستها و خط مشی یک سازمان را در تعامل با دیگر سازمانها و نهادها جهت دهی کند.


اسامی 10 نویسنده برتر دانشگاه آزاد در تولیدات علمی

وی به معرفی 10 نویسنده برتر دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس تعداد تولیدات علمی اشاره کرد و افزود: شناسایی شکل صحیح انتشارات علمی اعضای هیات علمی و محققان و ثبت عملکرد پژوهشی دانشگاهها و محل خدمت نویسندگان، یکی از چالشهای اساسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است.

مهراد تاکید کرد که دانشگاه آزاد اسلامی به خاطر پراکندگی واحدها و پرداختن به آموزش به ویژه در واحدهای کوچک تر بار بزرگی از آموزش عالی کشور را به دوش می کشد که در این جا شاید انتظار تولید علم انتظار مناسبی نباشد، اما واحد علوم و تحقیقات و نیز واحدهای مستقر در مراکز استانها در تحقیقات و تولید علم بسیار موثر هستند که نتیجه این آثار مثبت، تولید بخش مهمی از مقالات کشور به زبان فارسی و انتشار آن در مجلات معتبر بین المللی و بخش دیگر انتشار مقالات در نشریات معتبر فارسی است که آمارها و اطلاعات مرتبط با این حوزه تشریح و توصیف شد.


نویسنده برتر دانشگاه آزاد کارنامه علمی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها