رئیس دانشگاه تهران از پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه شماره 2 دفاع کرد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   09 خرداد 1391-29 May 2012بازدید 2524
رئیس دانشگاه تهران از پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه شماره 2 دفاع کرد


پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:رئیس دانشگاه تهران با دفاع تمام قد از پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه شماره 2 دفاع کرد و گفت: اگر دانشگاه تهران 2 بد است بگویید تا آن را تعطیل کنیم، چه کسی ضرر می کند؟

فرهاد رهبر در حاشیه دومین جشنواره روز بین الملل دانشگاه تهران درباره پذیرش دانشجوی پولی در دانشگاه تهران شماره 2، به دفاع تمام قد از این دانشگاه که دانشجوی پولی می پذیرد، پرداخت و گفت: چه عیبی دارد دانشجویان به صورت پولی تحصیل کنند.

وی به ارائه آماری تقریبی از پذیرش داوطلبان کارشناسی ارشد در کنکور امسال اشاره کرد و اظهار داشت: در کنکور امسال 80 هزار نفر پذیرفته می شوند که از این تعداد حدوداً 40 هزار نفر در نوبت روزانه و حدوداً 40 هزار نفر در نوبت شبانه پذیرفته خواهند شد پس دانشجوی شبانه نیز به دلیل پرداخت شهریه پولی محسوب می شود.

رئیس دانشگاه تهران افزود: به جرات می توان گفت که 400 هزار نفر از دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه لیاقت و شایستگی ورود به دانشگاه تهران را دارند یعنی نباید فرد ادعا کند که با یک تست زده رتبه یک نفر 200 و با یک تست نزده رتبه دیگری 250 شده است، آیا واقعاً می توان علم افراد را با یک تست سنجید؟ نمی شود.

به آنها که در کنکور قبول نشده اند بگوئیم بروید خانه هایتان؟

وی گفت: کشور باید جواب آن قبول نشده ها بلکه به گونه ای جواب آن 400 هزار نفر را بدهد و به آنها بگوید باید چه کنند؟ بگوید بروید خانه هایتان بخوابید یا بروید خارج؟ بروید مالزی و اوکراین یا کشورهای آسیای میانه با دانشگاههای سطح پایین؟

رئیس دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود تاکید کرد: هرچند دانشگاه تهران ظرفیت ندارد اما باید خلق ظرفیت کند لذا دانشگاه شماره 2 تهران برای این منظور فرصت خوبی است البته به دلیل تازه کار بودن نواقصی داریم؛ ولی کار را شروع کرده‌ایم تا از نظر کیفیت نیز آنجا را ارتقا دهیم.

وی تاکید کرد: در دانشگاه تهران 2 ظرفیت پذیرش 4 هزار دانشجو را داریم و با توجه به کیفیت می‌توانیم آن را به 5 هزار نفر نیز افزایش دهیم؛ ولی باید استاد جدید و تجهیزات جدید فراهم کنیم که این فراهم کردن تجهیزات نیازمند بودجه است.

چرا از دانشگاه آزاد انتقاد نمی کنید؟

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه به کیفیت در این دانشگاه توجه می شود و اینطور نیست که برای پذیرش به همه جواب مثبت داد، از دانشگاه آزاد یاد کرد که 30 سال است به صورت پولی دانشجو پذیرش می کند و چرا آن زمان کسی از دانشجوی پولی انتقاد نکرد؟

من در دانشگاه تهران خلق ظرفیت می کنم

وی خاطرنشان کرد که دانشجوی پولی مفهوم تازه ای نیست و گفت: 50 درصد ظرفیت دانشگاههای دولتی هم پولی است چرا به آنجا پولی گفته نمی شود؟ پول که با پول فرق نمی کند. دانشجوی شبانه به این بهانه ترمی 200 هزار تومان می دهد که از ظرفیت روزانه استفاده کند اما من در دانشگاه تهران در حال خلق ظرفیت هستم و شما به آن توجه ندارید که باید مکان، آزمایشگاه و کتاب جدید برای دانشجو بگیرم در حالیکه دانشجوی شبانه از ظرفیت خالی استفاده می کند.

رهبر در ادامه گفت: اگر بودجه دولتی باشد ما علاقه‌مندیم منابع بودجه عمومی دولت به دانشگاه اختصاص یابد و همه دانشجویان را رایگان پذیرش کنیم برای ما که فرق نمی کند.

پاسخ فرهاد رهبر به انتقادات وارد شده به دانشگاه

رئیس دانشگاه تهران  درباره انتقاداتی که برخی از تشکلهای دانشجویی به تازگی به دانشگاه تهران وارد می کنند،‌ اینطور پاسخ داد: به هر حال دانشگاه فضایی پویایی است و آمده ایم که به ما انتقاد کنند، مگر اشکالی دارد؟

وی در ادامه تاکید کرد که از تمام انتقادات استقبال کرد و به تمام انتقادات دانشجویان پاسخ داد و تمام مسئولان دانشگاه تهران در زمینه فعالیت خود پاسخگوی انتقادات هستند.

وضعیت بودجه دانشگاه تهران

رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره بودجه دانشگاه تهران ضمن ابراز رضایتمندی از بودجه سال 91 این دانشگاه اعلام کرد بودجه بسیار مناسبی در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه تهران دانشجوی پولی دانشگاه شماره 2

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها