ایجاد پژوهشگاه‌هاي علمي در دانشگاه‌ها براي جذب نخبگان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   30 خرداد 1391-19 June 2012بازدید 1395
ایجاد پژوهشگاه‌هاي علمي در دانشگاه‌ها براي جذب نخبگان


دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به هدفگذاري صورت گرفته براي دستيابي به دو تا سه هزار محقق به ازاي هر يك ميليون نفر جمعيت كشور در افق چشم انداز بر ضرورت تاسيس پژوهشگاه‌هاي علمي در دانشگاه‌ها براي به كارگيري نخبگان تاكيد كرد.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، دكتر محمدرضا مخبر دزفولي در بازديد از مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تبريك بعثت رسول اكرم(ص)، گفت: كارهاي شايسته‌اي كه در اين مركز براي جذب اعضاي هيئت علمي صورت گرفته است كارهاي خوبي است و اين زحمات جاي قدرداني و سپاس دارد.

وي با اشاره به تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي تاسيس هيات عالي جذب دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي در چند سال گذشته گفت: در آن زمان مقاومت زيادي براي جلوگيري از انجام اين كار صورت مي‌گرفت، زيرا جريان‌هايي در برخي دانشگاه‌ها شكل گرفته بود كه مانع ورود استعدادها و نخبگان كشور به مراکز علمی مي‌شد و نگاه آنها به اين مقوله بسيار مغرضانه و تنگ‌نظرانه بود.

مخبر دزفولي تصريح كرد: تعداد زيادي از دانشمندان و فارغ‌‌التحصيلان كشور در اين فضا، با وجود نیاز دانشگاه‌هاي كشور به آنها، امكان حضور در دانشگاه‌ها و مراكز علمي را نداشتند كه اين مساله خود يكي از دلايل بود كه به خروج برخي از نخبگان كشور در آن زمان منجر شده بود.

كاهش شيب خروج نخبگان در سال‌هاي اخير

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با انتقاد از ارائه آمار غلط در مورد مساله خروج نخبگان كشور گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در سال‌هاي اخير امكان جذب و حضور نخبگان و استعدادهاي برتر كشور در دانشگاه‌ها و مراكز علمي هموارتر شد و شيب خروج نخبگان نيز كاهش پيدا كرده است.

وي افزود: يكي از علل اينكه چرخه علم و فناوري كشور شتاب بيشتري پيدا كرده است، اين است كه مسير جذب دانشگاه‌ها از سليقه‌گرايي، حزب‌گرايي و تبديل مراكز علمي به باشگاه‌هاي سياسي خارج شد و به اين نقطه رسيده ايم كه هر استعدادي كه قابليت حضور در مراكز علمي را دارد، مسير برايش هموار شده است.

عضو پيوسته فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران با اشاره به فرايند جذب متمركز اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها، گفت: اين عين عدالت است كه همه فرزندان اين كشور كه شايستگي قرار گرفتن در مجموعه‌هاي علمي را دارند، فرصت برابر براي حضوردر این مراکز را داشته باشند.

دستيابي به شاخص دو تا سه هزار محقق به ازاي هر يك ميليون نفر در افق چشم انداز

وي اضافه كرد: در آئين‌نامه‌هاي جذب هيات علمي شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضوابط مبتني بر شايستگي علمي، ديني و اخلاقي جايگزين رابطه شد و با اين فرآيند در سال‌هاي اخير نزديك 8000 نفر از استعدادهاي كشور توانسته‌اند جذب هيئت علمي دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي كشور شوند.

مخبر دزفولي تاكيد كرد: مصمم هستيم تا در افق چشم‌انداز 1404 به عدد دو تا سه هزار محقق در ميليون نفر برسيم.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران با بيان اين كه جذب اعضاي هيات علمي بايد با ضابطه و معيار درست انجام شود تا همه افراد داراي شرايط امكان حضور برايشان ميسر باشد، اضافه كرد: براي جذب در دانشگاه‌ها بايد با شرح صدر رفتار شود تا حداكثر ظرفيت‌هاي علمي كشور امكان حضور در دانشگاه‌ها را داشته باشند.

ضرورت تاسيس پژوهشگاه‌هاي علمي در دانشگاه‌ها براي به كارگيري نخبگان

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه دانشگاه‌هاي كشور بايد با ظرفيت‌سازي امكان حضور نخبگان و ظرفيت‌هاي علمي را در ساختار خود فراهم كنند گفت: تاسيس پژوهشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي علمي و به كارگيري نخبگان در آنها از روش‌هاي خوبي است كه موجب حفظ استعدادها در داخل كشور مي‌شود.

دكتر مخبر دزفولي افزود: برخي دانشگاه‌هاي كشور به اين سمت حركت كرده‌اند ولي ضرورت دارد براي دادن شتاب بيشتر به جريان علمي شكل گرفته در كشور كه محصول تدبير مقام معظم رهبري در طرح موضوع جنبش نرم‌افزاري بود ساير دانشگاه‌ها نيز اقدام به تاسيس اين مراكز براي به كارگيري ظرفيت‌هاي علمي كشور كنند.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران تاكيد كرد: بايد براي جذب نخبگان در پژوهشگاه‌ها و مراكز علمي تسهيلات ويژه در نظر گرفته شود.

وي با اشاره به گزارش رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: گزارش مثبت و نويدبخشي ارائه شد كه البته نبايد نافي برخي اشتباهات و نواقص كار بود.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خاتمه گفت: شوراي عالي انقلاب فرهنگي از جريان شكل گرفته حمايت و پشتيباني مي‌كند و آمادگي دارد تا براي رفع مشكلات در اين زمينه و اصلاح امور سياست‌هاي لازم را اتخاذ كند.
پژوهشگاه‌هاي علمي دانشگاه‌ جذب نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها