بازنگری رشته علوم‌سیاسی و دریافت گواهی تدریس توسط اساتید

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   11 تیر 1391-01 July 2012بازدید 1262

بازنگری رشته علوم‌سیاسی و دریافت گواهی تدریس توسط اساتید

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:رئیس کارگروه علوم سیاسی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به حذف و بازبینی برخی دروس و منابع رشته علوم سیاسی، گفت: ما آماده هستیم که دانشجویان جدید کارشناسی در مهر 92 را با منابع و دروس جدید و استاد آشنا به این منابع آموزش دهیم.

دکتر منوچهر محمدی درباره فعالیت کارگروه علوم سیاسی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: ما در کارگروه تحول بر روی مبانی، عناوین دروس، رشته ها و گرایش ها کار کردیم. در همین رابطه برخی از عناوین حذف، برخی عناوین جدید اضافه و برخی عناوین نیز بازتعریف شدند.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه، عناوین دروس خاورمیانه و جهان سوم به بررسی جغرافیای فرهنگی شامل 5 منطقه در جهان بازتعریف شد. همچنین برخی عناوین مانند آموزش رایانه حذف شده است چون اکنون همه دانشجویان با رایانه آشنا هستند.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در این بازبینی ها رشته مطالعات کشوری که یکی از گرایشهای سیاستگذاری سیاسی است را حذف کردیم؛ همچنین درس توسعه را حذف کردیم و درسی با عنوان الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت جایگزین آن شده است.

محمدی با اشاره به تغییراتی که در سرفصل دروس کاملاً غربی در حال انجام است، گفت: دروسی مانند روابط بین الملل، حقوق بین الملل عمومی، اقتصاد سیاسی بین الملل را به صورت تاریخی و نقدهایی که به مبانی آنها وارد است تقسیم بندی کرده ایم و مبانی فکری که درباره آن نظر داریم را به این دروس اضافه کردیم.

رئیس کارگروه علوم سیاسی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تاکید کرد: ما برای مهرماه سال 92 آماده هستیم که دانشجویان جدیدی که در کارشناسی در رشته علوم سیاسی می پذیریم را با منابع و دروس جدید و استاد آماده به تدریس این مبانی، آموزش دهیم.

وی یادآور شد: بازنگری درباره نحوه و میزان پذیرش هم انجام گرفته است. البته ما مشکلی برای افزایش کمیت تعداد دانشجویان ورودی در رشته علوم سیاسی نداریم چرا که به هرحال این رشته در بسیاری از جاها کاربرد دارد اما باید نهاد آموزشی که می خواهد این آموزش را ارائه دهد اساتید، برجسته، معتبر و باورمند داشته باشد.

محمدی درباره راهکار حضور این دسته از اساتید به رشته علوم سیاسی گفت: به همین منظور استادانی را در این رشته آموزش می دهیم و پس از بازآموزی آنها در مسیر تحول علوم انسانی، را مورد امتحان قرار می دهیم و برای استادان گواهی تدریس صادر می کنیم.

وی تاکید کرد: گواهی تدریس به این معنی است که یک استاد می تواند در چه دروسی تدریس کند. به عنوان نمونه درس بین الملل یا قرآن در سیاست را هر استاد بر اساس آن گواهی تدریس می کند.

استاد دانشگاه تهران درباره تاکید بر لزوم آشنایی با زبان خارجی در تدریس رشته علوم سیاسی گفت: ما برای ورود به دوره کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی میزان نیاز را تعریف کردیم که وقتی فردی وارد این دوره می شود باید تا اندازه مناسبی که به درک مطالب کمک می کند، به زبان انگلیسی آشنا باشد که البته این میزان در دوره دکتری به اندازه توانایی در آزمون تافل است.

15 رشته علوم انسانی به عنوان رشته های اولویت دار در بازنگری علوم انسانی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شده است که رشته علوم سیاسی نیز از جمله این رشته ها است. به منظور تحول و بازبینی در این رشته ها، 15 کارگروه در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است که با همکاری گروه های مربوطه به این رشته ها در وزارت علوم، این رشته ها را بر اساس اصول و مبانی اسلامی مورد بازنگری قرار می دهد.

علوم‌سیاسی گواهی تدریس اساتید

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها