وضعیت توزیع رشته ها در استان تهران و برخی عوامل موثر در بیکاری دانش آموختگان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   12 تیر 1391-02 July 2012بازدید 1522

وضعیت توزیع رشته ها در استان تهران و برخی عوامل موثر در بیکاری دانش آموختگان

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم با اشاره به برخی کلیات طرح آمایش آموزش عالی به وضعیت توزیع رشته ها در استان تهران اشاره و برخی عوامل موثر در بیکاری دانش آموختگان را اعلام کرد.

رضا عامری به برخی جزئیات طرح آمایش آموزش عالی که از دو سال پیش در وزارت علوم مطرح شد، اشاره و یادآوری کرد: طرح مذکور به عنوان یک برنامه کلان در وزارت علوم و به ویژه در آموزش عالی مطرح شد که هدف آن توسعه آموزش بر اساس نیازها، قابلیتهای مناطق و استانهای مختلف کشور است.

توزیع نامتناسب علوم انسانی در ایلام

وی در ادامه بر توزیع رشته های تحصیلی بر اساس نیاز استانها و مزیتهای این رشته ها در استانها تاکید کرد و گفت: به همین منظور دو گروه مطالعاتی در سطح وزارت علوم و استانها تشکیل شد. این کمیته در استانها مزیتها و اولویتهای رشته ها را مورد بررسی قرار داد.

این مقام مسئول در وزارت علوم با بیان اینکه با کمک طرح آمایش آموزش عالی، از وضعیت موجود رشته ها در کشور مطلع هستیم، ادامه داد: با توجه به اطلاعاتی که از وضعیت موجود در آموزش عالی به دست آمده، می دانیم در کدام استانها توسعه رشته ها متناسب یا نامتناسب است. به عنوان مثال توزیع رشته های علوم انسانی در استان ایلام متناسب با نیازها و قابلیتهای این استان نیست.

وضعیت توزیع رشته ها در تهران

عامری در ادامه به توزیع رشته ها در استان تهران نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در استان تهران وضعیت خاصی حاکم است به این دلیل که یک کلانشهر به شمار می آید از قابلیت برخوردار و توزیع در اکثر رشته ها صورت گرفته است.

دبیر هیأت جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین به میزان رشته ها و توزیع جمعیت دانشجویی در کل زیرنظامها اشاره کرد و افزود: جمعیت دانشجویی را در این زیرنظامها و در گروه های آموزش آورده ایم اما هنوز تک تک وارد رشته ها نشدیم زیرا کار پیچیده ای به شمار می آید.

تحصیل 80 درصد دانشجویان در 22 رشته تحصیلی

وی با یادآوری این موضوع که هم اکنون 80 درصد جمعیت دانشجویی کشور در 22 رشته تحصیل می کنند، تصریح کرد که این موضوع توزیع متوازنی نیست.

عامری با بیان اینکه اگر در یک رشته تحصیلی 100 هزار یا 400 هزار دانشجو تحصیل می کنند نشان دهنده فشار بیرونی یا بر اساس تقاضاهای موجود است، گفت: این موضوع نشان می دهد که فرد بعد از دانش آموختگی دچار مشکل می شود. به عنوان مثال 25 درصد دانشجویان در مقطع کاردانی و 64 درصد در مقطع کارشناسی هستند که این موضوع چشم اندازی برای دانش آموختگان بیکار در آینده است، به این دلیل که باید تعداد تکنسینها نسبت به کاردانها و کارشناسان افزایش داشته باشد در حالیکه در وضعیت موجود این توزیع کاملاً بر عکس است.

پوشش 40 درصدی دانشجویان برای تحصیل تا 5 سال آینده

مدیر کل نظارت و ارزیابی وزارت علوم همچنین با اشاره به اطلاع از وضعیت جمعیت دانشجویی کشور در 5 سال آینده و افق 1404، اعلام کرد که بر اساس نقشه جامع کشور باید تا پایان برنامه پنجم توسعه، 40 درصد جمعیت 18 تا 24 کشور تحت پوشش آموزش عالی قرار گیرند و مشخص شود که توزیع این جمعیت دانشجویی باید در چه استانهایی صورت گیرد.

ارسال سند آمایش به مراجع ذیصلاح

این مقام مسئول در وزارت علوم با بیان اینکه از دل این چارچوبها و سایر جزئیات طرح آمایش، سند آمایش آموزش عالی آماده و تدوین شد، خاطرنشان کرد که این سند اواخر اردیبهشت ماه آماده شد و بعد از یک سری اصلاحات کوچک به زودی برای تصویب به مراجع ذیصلاح ارسال خواهد شد.توزیع رشته تهران بیکاری دانش آموختگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها