اعلام نتايج رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ايران در ISC

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   12 تیر 1391-02 July 2012بازدید 5238
اعلام نتايج رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ايران در ISC

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) نتايج رتبه بندي دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشي ايران در سال 1390 در ISC را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر مهراد رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) گفت: معيارها و شاخص هاي مورد استفاده در اين رتبه بندي همان شاخص هاي مصوبي است که توسط خبرگان رتبه بندي و با تأييد نمايندگان آموزش عالي کشورهاي اسلامي در سال 1386 با نظارت و مديريت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تهيه شده است.

سرپرست ISC گفت: روش شناسي رتبه بندي حاوي 5 معيار کلي پژوهش، آموزش، وجهه بين المللي، امکانات و تسهيلات و فعاليت هاي اجتماعي، اقتصادي مؤسسات علمي است که هر کدام خود داراي شاخص هاي مختلف هستند که اين نيز از ارزش و وزن مخصوص به خود استفاده مي کند.

دکتر مهراد افزود: براي اجتناب از اشتباهات احتمالي پرسشنامه رتبه بندي دانشگاه ها بصورت الکترونيکي طراحي شده و نمايندگان معرفي شده از سوي مراکز آموزش عالي و پژوهشي مسئوليـت تکميل و ارسال داده ها را بر عهده دارند.

وي عنوان کرد: بخشي از اطلاعات که با توليدات علمي دانشگاه ها سروکار دارد، تنها توسط کارشناسان و اعضاي هيات علمي گروه رتبه بندي ISC از پايگاه تامسون رويترز استخراج مي شود و حجم و تاثير(نفوذ) مقالات شامل کيفيت و کارآيي از نکات با اهميتي است که براي اين بخش از اطلاعات دقت خاص معمول مي شود تا سهم و مشارکت اعضاي هيات علمي و پژوهشگران  جمهوري اسلامي ايران که در ارتقاي رتبه دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشي موثر است و از وزن 50 برخوردار مي باشد محفوظ بماند.

رييس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري با پرداختن به مشارکت دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشي در رتبه بندي افزود: نامه دعوت به مشارکت  و پرسشنامه الکترونيکي رتبه بندي تنها به دانشگاه هاي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور که تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي باشند و نيز به واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي ايران ارسال شد.

وي  نخستين دانشگاه کشور را که در بين مراکز آموزش عالي و پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري حائز رتبه اول است دانشگاه تهران عنوان کرد و افزود: اين دانشگاه در رتبه بندي سال 1389 نيز رتبه اول را با امتياز 100 بدست آورده بود. ضمنا دانشگاه تهران جزو 500 دانشگاه برتر جهان در نظام رتبه بندي شانگهاي مي باشد. رتبه دوم تا پنجم نيز به ترتيب به دانشگاه صنعتي شريف(19/71)، صنعتي اميرکبير(94/61)، تربيت مدرس(43/52) و علم و صنعت ايران(36/51) تعلق دارد که در رتبه بندي سال 1389 امتياز اين دانشگاه ها از مجموع 100 به ترتيب 17/65، 49/52، 78/44 و 17/40 بود که در رتبه بندي حاضر پيشرفت چشمگيري در امتيازات اين دانشگاه ها به چشم مي خورد.

دکتر مهراد با اشاره به اينکه در فاصله رتبه هاي 5 تا 10 در مقايسه با نتايج رتبه بندي سال 1389 جابه جايي دانشگاهها صورت گرفته است گفت: بر اساس نتايج رتبه بندي سال 1390 دانشگاه هاي شيراز (23/38)، صنعتي اصفهان (13/35)، فردوسي مشهد (99/30)، شهيد بهشتي (76/29) و تبريز (93/28) به ترتيب رتبه هاي ششم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

سرپرست ISC در ادامه افزود: رتبه هاي 12 تا 20 متعلق به دانشگاه هاي اصفهان (84/17)، مازندران (27/15)، اروميه (76/13)، شهيد چمران اهواز (63/13)، بوعلي سينا (35/13)، شهيد باهنر کرمان (13)، کاشان (71/12)، گيلان (83/11) و رازي (46/11) مي باشد.

رئيس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري افزود: مؤسسات پژوهشي شرکت کننده در اين رتبه بندي مؤسساتي هستند که دانشجو مي پذيرند و از مجموع 73 مؤسسه شرکت کننده در رتبه بندي، 12 مورد به پژوهشگاه ها مربوط مي شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: از تعداد 45 دانشگاه علوم پزشکي وابسته به اين وزارت، تنها 30 دانشگاه در رتبه بندي سال 1390 شرکت کرده بودند که دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني تهران با کسب 61/56 امتياز از مجموع

100 حائز رتبه اول در بين دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور است و رتبه هاي دوم تا ششم نيز به دانشگاه هاي علوم پزشکي شيراز (85/22)، شهيد بهشتي (75/21)، اصفهان (1/14)، تبريز (43/12) و مشهد (71/11) تعلق دارد.

گفتني است دسترسي به رتبه دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشي و امتيازات کسب شده از طريق نشاني www. ur.isc.gov.ir امکان پذير است و دانشگاه هايي که رتبه هاي بعد از 20 در وزارت علوم و بعد از رتبه 6 در وزارت بهداشت کسب کرده اند مي توانند به سايت مزبور مراجعه کنند.

رتبه بندی دانشگاه ها مؤسسات پژوهشی ايران ISC

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها