رتبه برترين دانشگاههای دنيا در رشته عمران و بررسي جايگاه ايران در این رتبه بندی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 تیر 1391-07 July 2012بازدید 3321
رتبه برترين دانشگاههای دنيا در رشته عمران و بررسي جايگاه ايران در این رتبه بندی

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:رتبه بندي QS، رشته هاي موضوعي دانشگاهها را براي سال 2012 ميلادي رتبه بندي کرده که در مهندسي عمران موضوعاتي مانند ساختمان، شبکه هاي حمل و نقل، انرژي و آب تحت پوشش قرار گرفته است.

بر اساس اين رتبه بندي، 5 دانشگاه نخست دنيا در حوزه مهندسي عمران عبارتند از انستيتو تکنولوژي ماساچوست با امتياز 91.7 از مجموع 100، دانشگاه توکيو (2/88)، دانشگاه استنفورد (85) و دانشگاه ملي توکيو با امتياز (6/84)، بدين ترتيب از 5 دانشگاه تراز اول جهان در رشته مهندسي عمران 2 دانشگاه متعلق به آسيا است.

همچنين، رتبه هاي ششم تا دهم نيز به ترتيب مربوط است به امپريال کالج لندن (6/82)، دانشگاه ايلي نوي (8/81)، دانشگاه کيوتو در ژاپن (7/81) و دانشگاه آکسفورد در انگلستان با امتياز (2/81) اعلام شده است.

انستيتو فدرال تکنولوژي سوئيس در زوريخ با امتياز 79 رتبه 11 را بدست آورده و دانشگاه تکزاس در آستين، دانشگاه فني نانيانگ، دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه شينگهوا در چين به ترتيب با امتيازات 9/8، 6/78، 5/78 و 78 رتبه هاي 12 تا 15 را به خود اختصاص داده اند.

به طوريکه ملاحظه مي شود، دانشگاه هاي قاره آسيا در مجموع 15 دانشگاه تراز اول جهان امتيازات درخور توجهي را کسب کرده اند.

در قاره آسيا از کشور هندوستان نخستين موسسه اي که موفق به کسب امتياز برتر شده مي توان به دانشگاه انستيتو تکنولوژي بمبئي با امتياز 73 اشاره کرد.

جالب است که دانشگاه نفت و معدن ملک فهد با کسب امتياز 8/72 جايگاه 34 رشته مهندسي عمران را در بين دانشگاه هاي تراز اول جهان به خود اختصاص داده است.

دومين موسسه اي که از هندوستان موفق به ورود به جرگه دانشگاه هاي برتر جهان در رشته مهندسي عمران شده انستيتو فني کانپور با امتياز 8/71 مي باشد که در جايگاه 44 نشسته است.

از کشورهاي اسلامي و منطقه، دانشگاه فني خاور ميانه در ترکيه با کسب امتياز 3/73 از محموع 100 در دامنه اي بين 51 تا 100 قرار دارد و نخستين دانشگاه اين کشور به شمار مي آيد که موفق به احراز اين رتبه در رشته مهندسي عمران شده است.

دومين کشور اسلامي که در اين مبحث جزء دانشگاه هاي برتر محسوب مي شود، دانشگاه آمريکايي بيروت در لبنان است. رتبه اين دانشگاه در دامنه اي بين 101 تا 150 قرار دارد.

ترکيه بار ديگر با ورود دانشگاه فني استانبول به اين رتبه بندي و به عنوان دومين دانشگاه برتر ترکيه توانسته موقعيت دانشگاه هاي خود را در رتبه بندي QS تثبيت کند و رتبه اين دانشگاه نيز در دامنه اي بين 101 تا 150 قرار دارد.

در دامنه بين 101 تا 150 انستيتو فني رژيم غاصب اسرائيل قرار دارد که نخستين مرکز آموزش عالي اين کشور در رتبه بندي QS در رشته مهندسي عمران است و دانشگاه بوغازچي سومين دانشگاه ترکيه است که در اين رتبه بندي در دامنه اي بين 151 تا 200 مشاهده مي شود.

از کشورهاي اسلامي ديگر که نام آن در رتبه بندي QS وجود دارد کشور مصر است. دانشگاه قاهره در اين رتبه بندي در جايگاهي بين 150 تا 200 نشسته است.

دانشگاه صنعتي شريف رتبه اي بين 151 تا 200 را احراز کرده و نخستين دانشگاه ايران در رتبه بندي QS با موضوع مهندسي عمران است.

آخرين کشور اسلامي که موفق به ورود به نظام رتبه بندي QS شده، کشور مالزي است که دو دانشگاه آن يعني دانشگاه هاي کابانگاسان و پوترا در مرتبه اي بين 151 تا 200 قرار دارند.

بدين ترتيب در حاليکه دانشگاههاي بيشماري در بين 200 دانشگاه تراز اول جهان در رشته مهندسي عمران از قاره هاي آمريکا و اروپا معرفي شده است، در ساير قاره ها مثل آمريکاي جنوبي و استراليا نيز تعداد قابل توجهي دانشگاه برتر در بين دانشگاه هاي ممتاز جهان وجود دارد.

در مجموع، به ترتيب کشورهاي چين با 10 دانشگاه، ژاپن 9، هندوستان 7، هنگ کنگ و تايوان هرکدام با 4 دانشگاه، ترکيه 3، مالزي و سنگاپور هرکدام 2 و کشورهاي مصر، رژيم اشغالگر قدس، عربستان و ايران هرکدام با 1 دانشگاه در اين رتبه بندي حضور موثر دارند.
برترين دانشگاههای دنيا رشته عمران

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها