سنتی بودن سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   20 تیر 1391-10 July 2012بازدید 1497

سنتی بودن سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور سنتی است، گفت: اگر در دانشگاه‌ها حتی یک ساعت کار پژوهشی در سال انجام نشود، مشکلی برای آموزشی پیش نمی‌آید.

محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش هم‌اندیشی فناوری‌های کلیدی در طراحی و ساخت هواپیمای 100 تا 150 نفره مسافری با بیان اینکه این نشست، اولین نشست اجرای طرح‌های کلان مصوب شورای عالی عتف است، تصریح کرد: این پروژه در ایستگاه‌های جلوتری از پروژه‌های کلان مصوب شورای عالی عتف قرار دارد و بقیه پروژه‌ها نیز در این مسیر حرکت کرد.

وی افزود: اصل ایده ساخت هواپیمای 100 تا 150 نفره این است که کشور اگر بخواهد جهشی در زمینه علمی و فناوری ایجاد کند، باید نیروهای خود را بسیج و همچنین نیروهای غیر فعال را فعال کند.

مهدی‌نژاد با اشاره به اینکه شورای عالی عتف بالاترین سطح علمی و فناوری کشور است، تصریح کرد: وظیفه شورای عالی عتف تصویب طرح‌های کلان ملی در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری است.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اینکه سیستم آموزشی دانشگاه‌های ما سنتی است، تشریح کرد: اگر در دانشگاه‌ها حتی یک ساعت کار پژوهشی در سال انجام نشود، مشکلی برای آموزشی پیش نمی‌آید.

مهدی‌نژاد در مورد مقالاتی که در نشریات جهانی توسط دانشجویان ایرانی منتشر می‌شود، گفت: با توجه به اینکه مقالات بسیار خوبی در دانشگاه‌ها چاپ شده است ولی تأثیر آنها فقط یک افتخار برای ما است و خیلی از این‌ تحقیقات در طول مسیر قطع می‌شود. بنابراین همه نگاه‌ها به سمت مقالات سایر کشورها می‌رود.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اینکه از 20 سال پیش به بعد پژوهش‌ها یک نمودی پیدا کرده است، اظهار داشت: در این راستا در واقع ما تمرین پژوهشی را انجام داده‌ایم.

مهدی‌نژاد به طرح‌های کلان ملی اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح‌های کلان ملی مشکلات ما را برطرف می‌کند و دانشگاه‌های ما متحول خواهد شد.

وی افزود: اگر پژوهش در دانشگاه‌ها توسعه پیدا کند، محور پیشرفت دانشگاه‌ها خواهد شد و آموزش را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، با تاکید بر اینکه اگر فضای پژوهشی در دانشگاه‌ها حاکم شود، دانشجویای ما کارآفرین خواهند شد، تصریح کرد: بر این اساس پژوهش‌های ما توسعه خواهد یافت.

مهدی‌نژاد حرکت به سمت دانشگاه اسلامی را از ویژگی‌های طرح‌های کلان علمی و فناوری دانست و گفت: زیرا دانشگاه‌های ما در 2 بعد کارآفرینی و کاربردی حرکت خواهند کرد.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اینکه طرح‌های کلان زمینه توسعه و پیشرفت را فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: این توسعه و پیشرفت ایجاد زمینه‌های کسب و کار دانش‌بنیان را فراهم می‌کند.

مهدی‌نژاد اضافه کرد: از دیگر محسنات طرح‌های کلان علمی فناوری شکست تحریم‌های دشمن علیه ملت ایران است، زیرا آنها در همه صحنه‌ها دست گذاشتند.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، در مورد دیگر محسنات اجرای طرح‌های علمی پژوهشی در کشور تشریح کرد: تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه، ایجاد الگوی مدیریت پیشرفته با این پروژه‌ها، فرصت‌سازی برای ایجاد اشتغال برای نخبگان، رونق بازار داخلی، ایجاد نمایشگاه از فناوری‌های پیشرفته و امکان ایجاد و مشارکت قدرتمندانه از محسنات اجرای طرح‌های کلان پژوهشی در کشور است.

سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها