ایجاد رشته راهنمايی و مشاوره اسلامی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 تیر 1391-12 July 2012بازدید 1362

ایجاد رشته راهنمايی و مشاوره اسلامی


پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو::‌ معاون آموزش موسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا(ع) از راه اندازي رشته راهنمايي و مشاوره اسلامي در مقطع سطح سه در اين موسسه خبر داد.

حجت الاسلام دکتر سيد محمدرضا شريعتمدار طي سخناني با بيان اين مطلب که اين مؤسسه با مجوز رسمي شوراي عالي حوزه‌هاي علميه کشور تاسيس ومشغول به فعاليت شده است، اظهارداشت: مؤسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا(ع)، نهادي با نقش واسط فعال ميان حوزه‌هاي علميه است که با توجه به نيازهاي ديني مردم و نظام اسلامي، رسالت اصلي خود را توسعه و تکميل ظرفيت‌هاي آموزش‌هاي رسمي حوزه در راستاي تعميق و گسترش دانش و معرفت اسلامي و تبيين و گسترش باور، بينش و ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي قرار داده است.

وي احياي سنت‌هاي اصيل آموزشي، پژوهشي و تربيتي ديرين حوزه را بخشي از اهداف تشکيل اين موسسه دانست و افزود: تلاش داريم با پرورش وتربيت محققان و مدرسان و متخصصان صالح نيازمندي هاي دستگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و ديگر مراکز حوزوي، دانشگاهي و طبقات اجتماعي مختلف کشور را تامين کنيم.

معاون آموزش موسسه آموزش عالي حوزوي امام رضا(ع) ادامه داد: رويکرد ما در موسسه تحول، ارتقا و توسعه تحصيلات عالي تخصصي حوزوي است.

وي طلاب، روحانيون و نخبگان حوزه؛ مبلّغان، محققان، مدرسان، مديران و برنامه ريزان فرهنگ ديني وخانواده‌هاي طلاب و روحانيون را از جمله مخاطبان اين موسسه عنوان کرد و تصريح کرد: اين موسسه در راستاي نيل به اهداف خود و توليد علم و نظريه‌پردازي در زمينه علوم انساني با دغدغه‌هاي بومي و مباني اسلاميرشته‌هايي را با توجه به نيازهاي ديني جامع تعريف و در آن رشته‌ها اقدام به تربيت طلاب وکار‌شناسان ديني مي‌کند.

وي در خصوص رشته‌هاي اين مؤسسه اظهار کرد: هم اکنون طلاب در رشته‌هاي تاريخ اسلام و تشيع و اهل بيت، تبليغ حج، فقه سياسي، حکمت وعرفان اسلامي، انديشه معاصر مسلمين و علوم اجتماعي و شيعه‌شناسي در اين موسسه مشغول به تحصيل و فراگيري علوم ديني هستند.

حجت الاسلام والمسلمين شريعتمدار برنامه‌هاي آموزشي آينده موسسه را مدنظر قرار دادو گفت: از مهم‌ترين برنامه‌هاي در دست اقدام اين موسسه راه اندازي رشته‌هاي جديد با رويکرد ديني است.

وي در ادامه از راه اندازي رشته راهنمايي ومشاوره اسلامي در مقطع سطح سه براي سال تحصيلي 92-91 خبر داد و اذعان داشت: با توجه به گسترش نيازهاي مشاوره‌اي افراد جامعه از يک سو و نبود افراد متخصص و توانمند در پاسخگويي به اين سئوالات ازسوي ديگر، رشته راهنمايي ومشاوره اسلامي از با اخذ مجوزات لازم از سوي شوراي گسترش حوزه‌هاي علميه براي اولين بار در کشور از سوي اين موسسه راه اندازي و اقدام به جذب دانش پژوه خواهد کرد.

اين استاد حوزه و دانشگاه، تقويت معارف ديني و ارزشي اسلام با تاکيد بر نقش مشورتي روحانيت، تقويت توان پاسخگويي به پرسش‌ها و شبهات و حل مشکلات و نيازهاي مرتبط با زندگي ديني، افزايش توان تحقيق در حد تحليل و بررسي تطبيقي و زمينه سازي جهت تاليف و ترجمه در زمينه راهنمايي و مشاوره اسلامي، ايجاد و تقويت مهارتهاي لازم جهت ارائه خدمات مشاوره‌اي، ايجاد توان تدريس متون راهنمايي و مشاوره اسلامي و شناخت منابع مرتبط با راهنمايي و مشاوره اسلامي و ايجاد توان فهم آن را از جمله اهداف تشکيل اين رشته عنوان کرد.

حجت الاسلام شريعتمدار در خصوص شرايط پذيرش اين رشته گفت: احراز صلاحيتهاي اخلاقي و عمومي بر اساس آيين نامه‌هاي مصوب، دارا بودن مدرک علمي سطح دو، قبولي در آزمون ورود و مصاحبه علمي از شرايط پذيرش در رشته راهنمايي و مشاوره اسلامي است.


رشته راهنمايی و مشاوره اسلامی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها