تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و ISC امضا شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   28 تیر 1391-18 July 2012بازدید 1495


تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و ISC امضا شد

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با دانشگاه تهران تفاهم‌نامه امضا کرد.

فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران و جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی- پژوهشی و فناوری امضاء کردند.

در امضای این تفاهم نامه علاوه بر رییس دانشگاه تهران، هیات رییسه این دانشگاه آقایان عمو عابدینی، معاون پژوهش و فناوری، مهدی قمصری معاون آموزشی، صیف معاون فرهنگی و خانم فهیم‌نیا رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه و نیز حمید علیزاده معاون پژوهشی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و علی گزنی معاون پژوهش و فناوری ISC حضور داشتند.

مهراد گفت: موضوع این تفاهم‌نامه با همکاری‌های پژوهشی- علمی وفناوری در حوزه‌های نرم‌افزاری، آموزشی، اطلاعات علمی، رتبه‌بندی و نگاشت علم مربوط است و روی هم رفته 25 ماده در این تفاهم‌نامه وجود دارد که در حالیکه تمام مفاد مندرج در تفاهم‌نامه حایز اهمیت فراوان است اما چند نکته از همه قابل توجه‌تر است. اول اینکه مقرر شد آیین‌نامه اهدای جایزه ویژه به عنوان بستری برای فراهم آوردن زمینه تکریم مقام والای پژوهشگران و اندیشمندان در نمایانی علم در جهان اسلام بطور مشترک طراحی و اجرا شود که این بند از تفاهم‌نامه ارزشی همسان با جشنواره‌های بین‌المللی فارابی، خوارزمی و ... دارد که در جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان‌های مختلف اجرا می‌شود. مهراد با بیان اینکه پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی ارشد علم سنجی برای کشورهای اسلامی با استفاده از بورس ISC توسط دانشگاه تهران موضوع مهم دیگری است که در این تفاهم نامه لحاظ شده است، اظهار داشت: براساس این بند از تفاهم‌نامه دانشجویانی که از طریق ISC برای این دوره معرفی می‌شوند در واقع بعد از فراغت از تحصیل نمایندگان  ISCهستند که در کشورهای خود برای تعمیق و گسترش دامنه عملیات ISC در این کشورها فعالیت خواهند کرد.

به گفته مهراد، مقرر شد دانشگاه تهران بر اساس این تفاهم‌نامه در رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر، زبان‌های خارجی، زبانشناسی، مدیریت، علوم کتابداری و اطلاع رسانی، اقتصاد و حقوق برای شاغلان تحقیقاتی در مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  دانشجوی بورسیه بپذیرد که این دوره‌ها شامل کارشناسی ارشد و دکتری است.

سرپرست ISC خاطرنشان کرد: تاسیس مرکز رشد اطلاعات و مدیریت دانش در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه سردبیران نشریات علمی دانشگاه با همکاری ISC و مرکز منطقه‌ای از نکات دیگر این تفاهم‌نامه است.

مهراد افزود: دو موضوع با اهمیت که مقرر است در سطح ملی و بین المللی توسط طرفین به مورد اجرا گذاشته شود برگزرای همایش‌های ملی و بین‌المللی در موضوعات علوم و فناوری حداقل دو مورد در سال و اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک در حوزه‌های علوم و فناوری سالانه بین 3 تا 5 پروژه ملی و کلان است.

به خاطر ترویج علم و اشاعه اطلاعات علمی به منظور توسعه آموزشی و پژوهشی کشور مقرر شد شاخه مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه تهران به عنوان نماینده دانشگاه‌های شهر و استان تهران (دولتی و غیر‌دولتی) تاسیس شود. علاوه برآن دانشگاه تهران در برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیرامون سنجش علم با ISC برای دانشگاه‌های شهر تهران و استان همکاری خواهد کرد.

گفتنی است، مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضا 5 سال می‌باشد و تمدید آن برای دوره های 5 ساله دیگر با توافق طرفین امکان‌پذیر خواهد بود.

تفاهم‌نامه دانشگاه تهران ISC

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها