راه اندازی گروه امنیت اطلاعات در دانشگاه امیر کبیر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   28 تیر 1391-18 July 2012بازدید 2146راه اندازی گروه امنیت اطلاعات در دانشگاه امیر کبیر


ريیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر از ایجاد گروه امنیت اطلاعات در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه صنعتی امیر کبیر به عنوان دانشگاه محوری، برنامه ریزی و تدوین راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را دنبال می‌کند.

به گزارش سرويس «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علیرضا رهایی در آئین افتتاح پنجمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اينكه در بازارهای رقابت جهانی سازمان‌ها با ساختار انعطاف پذیر حرکت می کنند، اظهار كرد: اين ساختار، انطباق خوبی با نظام خدمات الکترونیکی دارد. امنیت اطلاعات و ایمن سازی شبکه‌های کامپیوتری از مؤلفه‌های مهمی است که نمی‌توان آن را مختص یک فرد یا سازمان دانست.

وی با اشاره به جایگاه امنیت اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری تصريح كرد: به امنیت اطلاعات باید به عنوان یک موضوع و مقوله ملی نگاه کرد. به همين دليل دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز طی پنج سال اخیر با ایجاد گروه امنیت اطلاعات در این دانشگاه فعالیت‌های خوبی را در راستای ایمن سازی شبکه‌های کامپیوتری انجام داده است .

رهايي برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را يكي از برنامه‌هاي كلان عنوان كرد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزي‌های صورت گرفته در دولت و فضای فراهم شده تلاش می‌شود تا زمینه‌های بهتری برای استفاده از خدمات الکترونیکی فراهم شود.

رئيس دانشگاه امير كبير با بیان اینکه خدمات الکترونیکی تنها به بخش‌های اداری محدود نمی‌شود، تاكيد كرد: تشکیل پژوهشکده الکترونیک سلامت در دانشگاه صنعتی امیر کبیر، پلی به منظور ایجاد ارتباط بین IT و بخش‌های پزشکی مرتبط با این حوزه است تا در زمینه خدمات پزشکی، ایمنی و سلامت نیز خدماتی داشته باشیم.

وي در ادامه از ایجاد دوره‌های آموزش الکترونیک در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد و عنوان کرد: طی پنج سال اخیر دانشگاه صنعتی امیر کبیر دوره‌های آموزش الکترونیک را در 20 مجموعه در سطح کارشناسی ارشد آغاز نموده که با استقبال خوبی از سوی متخصصان رشته های مختلف مواجه شده است که بسیاری از کمبودها و نیازهای مورد نیاز جامعه در این دوره ها لحاظ شده است.

رهايي با تاکید بر اینکه افرادی که در این دوره‌های آموزشی فعالیت می‌کنند، باید بهترین بهره وری را داشته باشند، اظهار كرد: اساسی ترین تحولی که در این حوزه آموزشی اتفاق می‌افتد هنر بهره‌مندی مفید و مناسب از مزایایی IT برای توانمند کردن نیروی انسانی در دستگاه‌های مختلف بویژه در بخش دولتی است.

سرعت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی با استفاده از فناوری اطلاعات

رئيس دانشگاه امير كبير در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروزه IT با زندگی همه اقشار مردم آمیخته است، گفت: با توجه به گستردگی ابعاد و مزایای استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه‌های مختلف، اولین مقوله‌ای که به عنوان یک مزیت کاری در سطح کشور مطرح شد، استفاده از روش دور کاری در خدمات اداری بود.

وی در اين‌باره افزود: در دنیای پیشرفته شاهد جایگزینی روش‌های نوین کاری به جاي روش‌های سنتی است؛ به طوری که کارها از راه دور با کیفیت مطلوب انجام شود.

رهايي درباره نقش اطلاعات در عصر امروز عنوان كرد: چنان چه برنامه ریزی و مدیریت مناسبی در دورکاری نداشته باشیم، راندمان کار کاهش پیدا می کند؛ بنابراین نقش حیاتی اطلاعات در عصر امروز که ارگان‌ها با استفاده از هوش سازمانی رقابت تنگاتنگی برای به دست آوردن اطلاعات دارند، به خوبی مشخص می‌شود.

وی با بيان اینکه یکی از اولویت‌های دنیای پیشرفته امروزی استفاده مطلوب از مباحث مرتبط با IT است، گفت: با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توانیم علاوه بر کاهش هزینه‌ها و افزایش بازدهی شاهد سرعت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

رئيس دانشگاه امير كبير در پايان تصریح کرد: مصداق عملی این امر سال جهاد اقتصادی است که استفاده از انواع IT باعث تحرک بیشتر در بخش‌های تولیدی و اقتصادی و کسب منافع بیشتر برای کشور شد.


گروه امنیت اطلاعات دانشگاه امیر کبیر

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها