راه اندازی موزه تخصصی علوم کشاورزی در دانشگاه گيلان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   01 امرداد 1391-22 July 2012بازدید 1257


راه اندازی موزه تخصصی علوم کشاورزی در دانشگاه گيلان


مسئول موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه گیلان گفت: ایجاد موزه تخصصی در ارتباط با علوم کشاورزی می­‌تواند گام بلندی در زمینه تحقق اهداف میراث فرهنگی و به نمایش گذاشتن فعالیت­های کشاورزی نظیر مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی باشد.

دکتر پریسا محمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه گيلان، با اشاره به اهمیت تاسیس موزه علوم کشاورزی گفت: همان گونه که در گذشته حفظ و نگهداری اشیای قدیمی حائز اهمیت بود در حال حاضر نیز باید در جهات مختلف از جمله کشاورزی در حفظ و حراست ادوات کهن کوشا بود.

وی آماده­ سازی ساختمان موزه، تهیه نقشه فنی ساختمان موزه، پیگیری مستمر تکمیل و توسعه موزه، بازدید از انبار ادوات کشاورزی مازاد قدیمی سازمان­های مرتبط در کلیه شهرستان­های استان گیلان، تهیه اقلام مورد نیاز، آماده­ سازی سالن نمونه­‌های هرباریومی، تهیه و آماده­‌سازی کلکسیونی از نمونه­‌های جانوری و انجام عملیات تثبیت آنها، انتقال دستگاه­‌های مازاد انبار ایستگاههای تحقیقاتی تابعه مرکز به موزه، نامگذاری اتاق­های ساختمان موزه، شناسنامه‌دار کردن ادوات و وسایل موجود در ساختمان موزه را از برنامه­‌های کوتاه مدت موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه گیلان برشمرد.

مسئول موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه گیلان تصریح کرد: ایجاد موزه تخصصی در ارتباط با علوم کشاورزی می­‌تواند گام بلندی در زمینه تحقق اهداف میراث فرهنگی و به نمایش گذاشتن فعالیت­های کشاورزی نظیر مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی باشد.

محمدپور عملیاتی کردن تجربیات موفق موزه­‌های کشاورزی کشور در موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گیلان، برقراری ارتباط با شرکت­های ساخت و مونتاژ ادوات کشاورزی داخل و خارج کشور، ارتقای وضعیت موزه به لحاظ فضای مورد نیاز از طریق مرمت و تعمیر ساختمان فعلی، اجرای طرح­های تحقیقاتی در زمینه بررسی سیر تحولی، تهیه و تنظیم اساسنامه، رایزنی ملی و بین‌المللی با تصمیم گیرندگان و مدیران ارشد مرتبط با موضوع موزه به منظور ثبت بین‌المللی آن و ... را از جمله برنامه­‌های بلندمدت این موزه بیان کرد.

وی با اشاره به اهداف اجرای طرح راه‌اندازی موزه گفت: کاربرد آموزشی و پژوهشی برای دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و محققان، تشویق و ترغیب افراد حقیقی و حقوقی جهت تحویل ادوات مناسب موجود، به موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مرکز تحقیقات با ذکر اطلاعات و شناسنامه کامل آن، تبیین اهمیت موضوع موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی و ... از مهم­ترین اهداف راه اندازی این موزه است.

مسئول موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه گیلان در پایان به برنامه­‌های میان­‌مدت این موزه اشاره کرد و افزود: تهیه نقشه استان و نصب و تصویر یا نمونه‌ای از محصولات هر شهرستان بر روی نقشه مورد نظر، برقراری ارتباط با مسئولین موزه‌های کشاورزی کشور در خصوص انتقال تجارب و تحقق اهداف موزه، ایجاد شرایط مناسب جهت بازدید عموم و ... از جمله برنامه­‌های میان مدت است.
موزه تخصصی علوم کشاورزی دانشگاه گيلان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها