تدوین آيين نامه شناسايی نخبگان مقيم خارج از کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   10 امرداد 1391-31 July 2012بازدید 1040
تدوین آيين نامه شناسايی نخبگان مقيم خارج از کشور


پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر: قائم مقام بنياد ملي نخبگان با تاکيد بر اينکه ميزان خروج نخبگان از کشور در يکي از گروههاي طبقه بندي شده کمتر شده است، گفت: براي شناسايي نخبگان ايراني خارج کشور آيين نامه اي تدوين شده که در صورت تصويب در دستور کار قرار مي گيرد.

دکتر سعيد سهراب پور با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه ديدار جمعي از محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه علم و فناوري و مسئولان شرکتهاي دانش بنيان و پارک هاي علم و فناوري با رهبر معظم انقلاب اسلامي افزود: در اين جلسه نکات مهمي از سوي مقام معظم رهبري مطرح شد که از جمله آنها ايجاد جاذبه براي نخبگان کشور بود.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري، اظهار داشت: در اين جلسه مقام معظم رهبري فرمودند که ديگران جاذبه هايي را براي نخبگان ايجاد مي کنند در اين راستا ما نيز بايد برنامه هايي را براي جذب نخبگان داشته باشيم.

وي با اشاره به برنامه هاي معاونت علمي براي جذب نخبگان و استعدادهاي برتر کشور، خاطرنشان کرد: يکي از برنامه هايي که اجرايي شده ايجاد بنياد ملي نخبگان بود که اين برنامه نيز يکي از ابتکارات مقام رهبري بوده است.

جاذبه هاي بنياد براي افزايش ماندگاري نخبگان در کشور

سهراب پور شناسايي، حمايت و جذب نخبگان را از ماموريت هاي اصلي بنياد ملي نخبگان نام برد و ادامه داد: در اين راستا برنامه هايي در دستور کار قرار گرفت تا نخبگان کشور را بر اساس آيين نامه هاي بنياد ملي نخبگان جذب کنيم.

وي افراد تحت پوشش اين بنياد را شامل نفرات برتر آزمون سراسري، برندگان مدالهاي المپياد، دانشجويان برتر دانشگاه ها که داراي مقالات و فعاليت هاي علمي هستند، دانست و اضافه کرد: افراد تحت پوشش بنياد ملي نخبگان در سطوح يک تا 3 قرار مي گيرند و هر کدام از آنها از امتيازات و تسهيلات بنياد بهره مند مي شوند.

سهراب پور با اشاره به تسهيلات بنياد ملي نخبگان، خاطر نشان کرد: کمک هزينه ماهيانه، معافيت از خدمت سربازي در صورت اجراي پروژه تحقيقاتي، مسافرتهاي علمي براي ارائه مقالات علمي، وام مسکن و وديعه اجاره مسکن براي متاهلين، پرداخت حقوق به نخبگاني که در شرکتهاي دانش بنيان استخدام مي شود به مدت 2 سال، اعطاي گرنت پژوهشي به استادياران جوان گرنت تحقيقاتي اعطا مي شود، از جمله تسهيلات بنياد ملي نخبگان است که براي جذب نخبگان در نظر گرفته شد.

وي بخش ديگر تسهيلات را براي دانشجويان دوره هاي پسا دکتري دانست و يادآور شد: در صورتي که استعدادهاي برتر به عنوان پسا دکتري در يک دانشگاهي مشغول به فعاليت شوند، حقوق آنها به مدت 2 سال از سوي بنياد پرداخت خواهد شد.

ميزان خروج نخبگان از کشور

سهراب پور با تاکيد بر اينکه اين تسهيلات در راستاي ماندگاري نخبگان در کشور اعطا مي شود، يادآور شد: بر اساس آمارهاي ارائه شده ميزان خروج نخبگان از کشور نسبت به دوره هاي قبل هر چند که به صفر نرسيده ولي کمتر شده است.

وي در اين باره توضيح داد: در يک طرح مطالعاتي نخبگان و استعدادهاي برتر به لحاظ زماني به 3 گروه تقسيم کرديم. دسته اول تا سال 81، گروه دوم از سال 81 تا 86 و گروه سوم از 86 تقسيم بندي شدند.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان با اشاره به نتايج استخراج شده از اين مطالعات، ادامه داد: آمارهاي به دست آمده از تحقيقات نشان مي دهند که گروه سوم هنوز در حال تحصيل هستند و در داخل کشور هستند ولي گروه دوم که شامل دانشجويان از سال 81 تا 86 هستند، نسبت به گروه اول که از بدو آمارگيري تا سال 81 را شامل مي شوند، کمتر شده است.

شناسايي نخبگان در انتظار نهايي شدن آيين نامه بنياد

وي همچنين به بيان اقدامات بنياد در زمينه شناسايي نخبگان خارج از کشور پرداخت و اظهار داشت: در اين راستا اقداماتي صورت گرفته است و ايميل هايي براي جذب اين نخبگان در حال ارسال شدن است.

سهراب پور تدوين آيين نامه اي در اين زمينه را از برنامه ها در اين زمينه ذکر کرد و گفت: اين آيين نامه نهايي و به هيات امنا ارسال شده است که در صورت تصويب در هيات امنا تبديل به قانون خواهد شد.

تجاري سازي و حمايت از سرمايه گذاري ريسک پذير

قائم مقام بنياد ملي نخبگان حمايت از تجاري سازي محصولات دانش محور و سرمايه ريسک پذير را از ديگر موارد مطرح شده در اين ديدار عنوان کرد و يادآور شد: شرکتهاي دانش بنيان با 2 مشکل اساسي شامل سرمايه و بازاريابي محصولات دانش بنيان مواجه هستند.

وي با بيان اينکه در اين زمينه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تحت شرايط تسهيلاتي در اختيار شرکتهاي دانش بنيان قرار مي دهد، اضافه کرد: محققاني که ايده خود را تبديل به محصول مي کنند، نياز است تا اين محصولات به بازارهاي ملي و بين المللي راه يابند که اين امر نيازمند تخصص است تا بتوانند علي رغم شرايط کنوني دنيا بتوانند محصولات خود را به بازارها عرضه کنند.آيين نامه شناسايی نخبگان مقيم خارج از کشور نخبگان مقيم خارج از کشور نخبگان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها