انتقاد به کاهش ظرفیت پذیرش دختران در دانشگاه چمران و حذف جنسیتی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   15 امرداد 1391-05 August 2012بازدید 1564

انتقاد به کاهش ظرفیت پذیرش دختران در دانشگاه چمران و حذف جنسیتی

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز با صدور بیانیه‌ای نسبت به کاهش ظرفیت پذیرش دختران در این دانشگاه و در ترم تحصیلی جدید انتقاد کرد.
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز با صدور بیانیه‌ای نسبت به کاهش ظرفیت پذیرش دختران در این دانشگاه و در ترم تحصیلی جدید انتقاد کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

این روزها آن دسته از داوطلبانی که با موفقیت مرحله اول کنکور را پشت سر گذاشته‌اند مشغول انتخاب رشته و به نحوی انتخاب قسمت مهمی از آینده خود هستند. در این شرایط شاهد اتخاذ تصمیمی از سوی برخی مسئولین  هستیم که هر کسی را به حیرت وا می دارد. اگر به ستون دانشگاه شهید چمران اهواز در دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنید مشاهده خواهید نمود که این دانشگاه برای سال تحصیلی 92-91 در کلیه رشته‌های گروه ریاضی فیزیک (به جز یک گرایش رشته اقتصاد) و در بیشتر رشته‌های گروه علوم تجربی (13 رشته پسر و 6 رشته دختر) اقدام به پذیرش دانشجوی پسر کرده است و از آن طرف هم در رشته‌های گروه علوم انسانی بیشتر به جذب دانشجوی دختر (11 رشته دختر و 7 رشته پسر) می‌پردازد.

در این بین سوالاتی شکل می گیرد که از مسئولین انتظار پاسخ به آنها می‌رود:

این تصمیم با قانون بومی سازی دانشگاه‌ها درتضاد نیست؟ مگر نه همین تابستان سال گذشته بود که وزارت علوم اعلام کرد که اولویت جذب دانشجو با شیوه بومی گزینی است و در این مورد هم خانم‌ها در اولویت‌اند؟ آیا در گروه علوم ریاضی-فیزیک و علوم تجربی اینچنین عمل شده است؟

چرا داوطلبان دختر باید از امکان تحصیل در شهر و استان خود (و چه بسا به طور کلی از تحصیل، مثل خانم‌هایی که امکان تحصیل در خارج استان را ندارند) محروم شوند؟

بر طبق کدام قانون باید عده‌ای از تحصیل در یک رشته منع و مجبور به انتخاب رشته دیگر شوند؟ آیا این تصمیم در راستای عدالت اجتماعی قرار دارد؟ آیا دیگر برای استان و مردم محروم آن، این همه بی‌عدالتی کافی نیست؟

در همین راستا انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان نماینده قشر دانشجو و مردم، از وزارت علوم و مسئولان مربوطه در دانشگاه شهید چمران اهواز به خصوص ریاست دانشگاه و معاون آموزشی دانشگاه تقاضا دارد سریعا نسبت به برطرف نمودن مشکل پیش آمده اقدام نموده و به نگرانی‌های موجود پایان دهند و و امکان تحصیل در همه رشته‌های دانشگاه شهید چمران را به طور مساوی برای همه داوطلبان کنکور اعم از مرد و زن فراهم آورند، هم چنین از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که این موضوع را پیگیری و اقدامات لازم را انجام دهند.


کاهش ظرفیت پذیرش دختران دانشگاه چمران حذف جنسیتی در دانشگاه چمران

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها