راه اندازی 5 آزمايشگاه ملی و طرح جامع پژوهشی در دانشگاه آزاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   18 امرداد 1391-08 August 2012بازدید 1238

راه اندازی 5 آزمايشگاه ملی و طرح جامع پژوهشی در دانشگاه آزاد

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو: معاون پژوهشي دانشگاه آزاد راه اندازي آزمايشگاه هاي جامع ملي و طرح جامع پژوهشي را از برنامه هاي پژوهشي اين دانشگاه ذکر کرد و گفت: در اين راستا در فاز اول اقدام به راه اندازي 5 آزمايشگاه ملي خواهد شد.

دکتر عبدالله افشار پيش از ظهر امروز سه شنبه در نشست خبري با اشاره به دو برنامه جديد اين دانشگاه در حوزه پژوهشي، افزود: در راستاي ارتقاي فعاليت هاي پژوهشي اين دانشگاه 2 برنامه راه اندازي آزمايشگاه هاي ملي و طرح جامع پژوهشي در دستور کار قرار دارد.

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد، با اشاره به جزئيات طرح جامع پژوهشي اين دانشگاه، اظهار داشت: در حال حاضر يک ميليون و 600 هزار دانشجو در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند و 470 مرکز و واحد پژوهشي در اين دانشگاه راه اندازي شده است.

وي جهت دار کردن فعاليت هاي پژوهشي را از اهداف برنامه جامع پژوهشي دانشگاه آزاد ذکر کرد و ادامه داد: در دانشگاه آزاد 37 مرکز تحقيقاتي راه اندازي شده است که 10 مرکز فعال هستند. بر اساس برنامه جامع در تلاش هستيم تا علاوه بر فعال سازي اين مراکز، مجوزهاي فعاليت اين مراکز از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دريافت کنيم.

افشار راه اندازي قطبهاي پژوهشي را از ديگر اهداف برنامه جامع پژوهشي دانشگاه آزاد نام برد و يادآور شد: براي اين منظور اقدام به شناسايي پتانسيل هاي مناطق مختلف کشور مي شود و بر اساس نيروي انساني و پتانسيل ها و توانمنديهاي مناطق مختلف اقدام به ايجاد قطب هاي علمي مي شود.

وي اضافه کرد: در آينده مناطق 18 گانه دانشگاه آزاد به 31 منطقه افزايش مي يابد و واحدهاي اين دانشگاه به صورت استاني و منطقه اي مديريت مي شوند.

ايجاد مراکز رشد و پارکهاي فناوري

افشار ايجاد و راه اندازي مراکز رشد و فناوري را از ديگر اقدامات برنامه جامع پژوهشي عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 33 مرکز رشد در دانشگاه آزاد ايجاد شده و تعدادي شرکتهاي دانش بنيان نيز در آن مشغول به فعاليت هستند. با توجه به رويکردهاي برنامه جامع پژوهشي دانشگاه آزاد درصدد هستيم تا پارکهاي فناوري خاص دانشگاه آزاد ايجاد خواهد شد.

اخذ مجوز از وزارت علوم براي نشريات علمي

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد با اشاره به انتشار 368 نشريه علمي پژوهشي در اين دانشگاه خاطر نشان کرد: از اين تعداد 55 نشريه علاوه بر مجوز دانشگاه آزاد، مجوز وزارت علوم را دارند که درصدد هستيم تا کليه نشريات مجوز وزارت علوم را دريافت کنند.

به گفته وي از مجموع 368 نشريه پژوهشي، 77 نشريه به زبان انگليسي منتشر و 11 نشريه از سوي ناشران بين المللي نمايه شده است.

افشار همچنين ساماندهي همايشها و مسابقات علمي و جلوگيري از برگزاري سمينارها و همايشهاي تکراري را از ديگر برنامه هاي پژوهشي دانشگاه آزاد ذکر کرد.

راه اندازي آزمايشگاه هاي ملي

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد از ايجاد آزمايشگاه هاي ملي در کشور خبر داد و گفت: ايجاد آزمايشگاه هاي ملي يکي از برنامه هاي دانشگاه است که از سوي رئيس اين دانشگاه اعلام شد. در اين راستا کميته اي تشکيل شد و شرايط ايجاد اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفت.

وي با بيان اينکه در دانشگاه آزاد آزمايشگاه هاي ملي وجود ندارد، ادامه داد: به منظور فراهم کردن زمينه ايجاد مرجعيت علمي و فناوري، تبادل دانش و تجربيات بخشهاي تحقيقاتي و اجرايي، نيل به توليد دانش و اعتلاي علمي کشور و پاسخ به نيازهاي کشور در جهت راه اندازي آزمايشگاه هاي ملي اقدام مي شود.

افشار، انرژيهاي نو، نانو تکنولوژي، بيو تکنولوژي، کشاورزي هنر و علوم انساني را از زمينه هاي پيشنهادي آزمايشگاه هاي ملي نام برد و خاطرنشان کرد: در فاز اول اين طرح قرار است 5 آزمايشگاه ملي راه اندازي شود.

وي با بيان اينکه ايجاد اين آزمايشگاه ها درخواست محور است، يادآور شد: اين آزمايشگاه بنا به درخواستهايي که به دانشگاه آزاد ارسال مي شود، پس از بررسي اقدام خواهد شد. هزينه تجهيز اين آزمايشگاه ها از سوي درخواست کننده تامين مي شود.


آزمايشگاه ملی طرح جامع پژوهشی دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها