اعتراض نظام پرستاری به حذف سهمیه مردان در پذیرش رشته پرستاری دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 امرداد 1391-16 August 2012بازدید 1731اعتراض نظام پرستاری به حذف سهمیه مردان در پذیرش رشته پرستاری دانشگاه ها

رئیس كل سازمان نظام پرستاری تصمیم حذف سهمیه مردان در رشته پرستاری را خلاف سیاستهای كشور و نیاز بیماران دانست و گفت :طی مكاتبه با وزیران بهداشت و علوم مراتب اعتراض این سازمان را اعلام كرده ایم.
به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، 'غضنفر میرزا بیگی 'افزود: امیدواریم هر چه سریعتر سهمیه جنسیتی مردان در این رشته به حالت قبل برگردد.

وی حذف سهمیه جنسیتی مردان در پذیرش رشته پرستاری با توجه به كمبود شدید پرستار مرد در كشور را تصمیمی بسیار اشتباه دانست و افزود:این تصمیم همه را شوكه كرده است.

رییس كل سازمان نظام پرستاری گفت: ظاهرا این تصمیم در وزارت علوم گرفته شده است كه سهمیه جنسیتی مردان از این رشته حذف شود و همه دانشجویان پرستاری از بین خانمها انتخاب شوند در حالی كه با توجه به سیاستهای كلان كشور نیاز و كمبود شدیدی از نظر پرستار مرد وجود دارد و هیچ مرجعی نباید چنین تصمیم نادرستی بگیرد زیرا تبعات آن به مردم برمی گردد.

میرزابیگی ادامه داد:با توجه به كمبود شدید پرستار مرد در كشور سهمیه جنسیتی برای مردان در این رشته از سالهای بسیار قبل و به خصوص از زمان جنگ برقرار شد و حتی قبل از آن نیز چنین سهمیه ای وجود داشت كه به سهمیه 20-80 (20 درصد مرد 80 درصد زن) معروف شده بود و تا 3 سال قبل نیز این سهمیه برقرار بود.

وی گفت: در بسیاری از بخشهای بیمارستانی از جمله اورژانس ها، اتاق های عمل، فوریت ها، ارتوپدی، ارولوژی و بحرانها وجود پرستار مرد ضروری است و حتی اگر بخواهیم به صورت علمی نیز به مردم خدمات مناسب درمانی ارائه كنیم با توجه به اینكه 50 درصد بیماران مرد و 50 درصد زن هستند، نیاز به پرستار مرد یك امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

رئیس كل سازمان نظام پرستاری افزود: سهمیه 20-80 جنسیتی برای پذیرش در رشته پرستاری تا 3 سال قبل اعمال می شد اما از 3 سال قبل با توجه به كمبود شدید پرستار مرد با پیشنهاد وزارت بهداشت این سهمیه بندی به صورت 40-60 تغییر كرد یعنی سهمیه مردان به 40 درصد افزایش و 60 درصد ظرفیت رشته پرستاری به خانمها اختصاص پیدا كرد.

میرزابیگی گفت: این كمبود هنوز هم ادامه داشت به طوری كه وزارت بهداشت از سازمان نظام پرستاری و بورد پرستاری خواست راهكار بهتری برای حل معضل كمبود پرستار مرد پیشنهاد بدهند كه نهایتاً سازمان نظام پرستاری راهكار سهمیه 50-50 را پیشنهاد كرد و قرار بود از امسال 50 درصد ظرفیت پذیرش این رشته به مردان اختصاص داده شود كه متأسفانه برعكس شاهد این تصمیم در وزارت علوم عجیب بودیم.

رئیس كل سازمان نظام پرستاری تأكید كرد: حذف سهمیه مردان تصمیم بسیار غلطی است كه هیچ مبنای علمی ندارد و به آینده حرفه پرستاری و نیاز بیماران لطمه می زند و بر خلاف سیاستهای كلی نظام است. امیدواریم هر جا كه این تصمیم را گرفته هر چه زودتر این تصمیم غلط را اصلاح كند و حداقل به همان وضع سهمیه 40- 60 برگردانداعتراض نظام پرستاری حذف سهمیه مردان پذیرش رشته پرستاری دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها