مهاجرت دختران به دلیل تك جنسيتی يا تفكيك جنسيتی دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 امرداد 1391-16 August 2012بازدید 2616

مهاجرت دختران به دلیل تك جنسيتی يا تفكيك جنسيتی دانشگاه‌ها


پرتال دانشگاهی به نقل از ایسنا: يك حقوقدان يكي از تبعات تك جنسيتي يا تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها را مهاجرت خانواده‌ها و يا دختران خواهان تحصيل به دانشگاه‌هاي استان‌هاي ديگر و يا حتي خارج از كشور برشمرد و گفت: فرار مغزها و نخبه‌هاي كشور از محدوديت‌هاي داخل كشور ناشي مي‌شود. بي‌شك همين موضوع مشكلات زيادي را براي دختران و خانواده‌هاي آنان ايجاد مي‌كند.

اشرف گرامي‌زادگان در نشست خبري ائتلاف اسلامي زنان افزود: رشته‌هاي تك جنسيتي يا تفكيك جنسيتي در دانشگاه از نظر جامعه زنان مورد نقد و قابل تجديدنظر است.

وي درباره اهميت رشته‌هاي تك جنسيتي و تفكيك جنسيتي در دانشگاه گفت: از سال 77 كه دختران توانستند بيش از 52 درصد ورودي دانشگاه‌هاي كشور را به خود اختصاص دهند و چنين نسبتي را به نفع خود تغيير دهند، خواب از سر مردان كشور پريد. آنان از آن زمان به بعد از آن براي تغيير اين نسبت به هر بهانه‌اي، اسلامي‌ بودن، اخلاقي شدن و ... نقشه كشيدند.

اين حقوق‌دان در ادامه گفت:‌نمي‌دانم چه گروهي و به چه دليلي دائم در تلاش هستند تا حضور زنان را در جامعه كمرنگ كنند و به مرور موجب خنثي شدن نقش زنان در جامعه شوند. اين بينش خطرناك است و براي جامعه ما زيان‌ها بسياري در بر دارد.

وي تاكيد كرد:‌اين تفكر موجب شده است كه زنان جامعه از نظر رواني دائم منتظر اخبار ناگوار باشند و آسايش و آرامش و امنيت رواني دختران به‌ويژه دختران خواهان تحصيل از آنان سلب شود چراكه آقايان تصميم جديد به ضرر زنان اتخاذ مي‌كنند. در نتيجه پس از آسيب به نقش و حضور زنان در جامعه دومين آسيب سلب امنيت رواني زنان خواهان تحصيل و حتي زنان نخبه دانشگاهي مي‌شود.

گرامي‌زادگان افزود:‌ آْنقدر در جامعه از تفكيك و تك جنسيتي صحبت و ذهن‌ها به آن مشغول مي‌شود كه مسئولان قادر نيستند به توسعه در جامعه بينديشند و يك نگاه مثبت به جامعه بيندازند لذا هر روز منتظر يك طرح، بخشنامه، دستورالعمل‌ از سوي مردان مسئول در جامعه هستيم.

وي ضمن ابراز نگراني نسبت تبعات اين ديدگاه گفت: اميدواريم اين ديدگاه تبديل به حذف حضور تدريجي زنان در جامعه نشود و به دوران تحجر برنگرديم. اين زنگ خطر است. زنان بايد هوشيار باشند چون زنان نيمي از جمعيت كشور و داراي نقش‌هاي متعدد مانند زن، مادر، همسر، خواهر و دختر هستند و اكنون خانواده‌ها اعم از پدر و مادر _ نگران آينده دخترانشان هستند. پس علاوه بر دختران،امنيت رواني ساير اعضاي خانواده هم سلب شده است.

اين حقوقدان درباره تبعات تك جنسيتي يا تفكيك جنسيتي دانشگاهها اظهاركرد: بار منفي بي‌توجهي به حقوق زنان در جهت انتخاب آزاد آموزش مورد علاقه او در دانشگاه، محدود كردن انتخاب رشته‌هاي دانشگاهي به علت جنس زن بودن، محدود كردن دختران در كشور با تمسك به عناويني چون مذهبي بودن و يا اخلاقي شدن جامعه كه نه تنها موجب كاهش محبوبيت مذهب در كشور مي‌شود بلكه منجر به اعتراض‌هاي متعدد در كشور خواهد شد چون اعلام چنين نظرياتي حتي از سوي اشخاص مذهبي نيز مورد نقد است،از جمله تبعات اين تصميم به شمار مي‌رود.

گرامي‌زادگان با بيان اينكه تك جنسيتي يا تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها برخلاف قانون است،اظهاركرد: اين كار برخلاف قانون اساسي كشور،برنامه‌هاي توسعه كشورو اهداف چشم‌انداز كشور است و موجب پايين آمدن سطح علمي ما در منطقه و جهان مي‌شود علاوه بر آن افزايش مخالفت‌هاي داخلي و خارجي را در پي دارد چراكه اين عمل را مخالف حقوق بشر و حقوق انساني زنان مي‌دانند.

وي با بيان اينكه تفكيك جنسيتي و تك جنسيتي كردن دانشگاه‌ها نه عقلاني است و نه قابل توجيه،تاكيد كرد: هيچ مطالعه‌اي روي اين نظرها صورت نگرفته و كلا ديدگاه شخصي افرادي است كه عملكرد ضعيف‌شان جامعه ما را هر روز با يك تنش مواجه مي‌كند.

اين حقوقدان افزود:‌ آنان كار خود را مي‌كنند اما هر گاه با يك اعتراض مواجه مي‌شوند در صدد توجيه آن برمي‌آيند و با نقشه‌هاي محاسبه شده در گفت‌وگوهاي رسانه‌اي، مسئله را كوچك جلوه مي‌دهند تا به اهداف خود برسند و درواقع نقشه خود را پياده كنند و مردم خاموش شوند.

گرامي زادگان در پايان گفت: اين تصميم يك حركت ضد انساني براي زنان و خانواده‌ها، ضد امنيت داخلي و ضد حقوق زنان است و از بانيان تفكيك جنسيتي در دانشگاه‌ها مي‌خواهيم كه در تصميم خود تجديدنظر كنند و ضد حقوق زنان عمل نكنند و گرنه در تاريخ اعمال آنان ثبت شده و مردم در مورد آنان قضاوت خواهند كرد.مهاجرت دختران تك جنسيتی دانشگاه ها تفكيك جنسيتی دانشگاه‌ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها