جایگاه اصلی خوشنویسی با ورود این رشته به دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   06 شهریور 1391-27 August 2012بازدید 1408

جایگاه اصلی خوشنویسی با ورود این رشته به دانشگاه


هنرمند خوشنویس گفت: در حال حاضر شاهد استقبال گسترده هنرجویان از رشته خوشنویسی هستیم به طوری که دیگر انجمن پاسخگوی متقاضیان نیست


به گزارش خبرنگار هنر آنلاین، به دنبال اعلام این خبر که از مهرماه امسال دانشگاه علمی كاربردی در رشته خوشنویسی دانشجو میپذیرد، نصرالله افجه‌ای هنرمند خوشنویس با ابراز خرسندی از شنیدن این خبر به خبرنگار تجسمی‌هنرآنلاین گفت: سال هاست که در هر جشنواره و محفلی به لزوم برپایی رشته خوشنویسی در دانشگاه‌ها تاکید کرده‌ام و اکنون از شنیدن این خبر بسیار خوشحالم.

وی با اشاره به اینکه انجمن خوشنویسان بیش از 40 سال است که در حال فعالیت است گفت: از سال 50 که انجمن خوشنویسان تشکیل شد فعالیت‌های خوبی را در این زمینه انجام داده است اما هر چقدر زمان گذشت بر تعداد افرادی که نسبت به این رشته تمایل داشتند افزوده شد. به طوری که در سال‌های اول تشکیل انجمن، انجمن در دبیرستانی دخترانه به آموزش هنرجویان می‌پرداخت و هر چقدر از سابقه انجمن گذشت بر تعداد هنرجویان هم افزوده شده به طوری که اکنون دیگر بیش از 1000 خوشنویس دختر در سطح ممتاز داریم به همین دلیل انجمن جوابگوی این تعداد متقاضی نیست.

افجه ای در این باره افزود: رشته خوشنویسی هم مانند گرافیک و نقاشی نیاز دارد که به طور سازمان یافته و حرفه‎ای به آن پرداخته شود و این مسئله تنها با دانشگاهی شدن این رشته میسر است. در حالی که تا به امروز تنها هنرمندان گرافیست یک درس 2 واحدی به نام خوشنویسی را می‌گذراندند که اصلا حاصلی نداشت. رشته خوشنویسی می‌تواند با ورود به دانشگاه جایگاه اصلی خود را پیدا کند.

این هنرمند خوشنویس در پایان درباره سرفصل‌های دانشگاهی رشته خوشنویسی هم پیشنهاد داد: برای تدریس رشته خوشنویسی باید سرفصل های وسیعی از تحلیل خط تا تاریخچه خوشنویسی را در نظر گرفت و با بررسی سبک کار هنرمندان قرن‌های گذشته رشته خوشنویسی می‌توان به تحلیل خوبی رسید.

وی در پایان گفت: زمانی اساتید ما با روش نقطه‌گذاری خوشنویسی را آموزش می‌دادند اما اکنون هنرمندانی مانند جواد بختیاری با تحلیل زاویه‌ها و تحلیل ریاضی این هنر را پیش می‌برند که بسیار جالب است. اما آنچه مسلم است این است که نباید در پرداختن به این رشته به مسائل فرعی کشیده شویم بلکه تنها باید بحث خوشنویسی و اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در نظر بگیریم.خوشنویسی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها