تشکیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 شهریور 1391-12 September 2012بازدید 1071
تشکیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

رؤسای دانشگاه‌های کشور طی بیانیه‌ای خواستار تشکیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای جهان اسلام با مدیریت وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران شدند.


به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور در دومین نشست سالیانه خود در دانشگاه شهید بهشتی بیانیه‌ای صادر کردند.

شرکت کنندگان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از برگزاری موفق شانزدهمین اجلاس رؤسای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و اهداف عالیه آن که برای اولین بار به گونه‌ای ممتاز و متمایز در رسانه‌های جهان منتشر، تبیین و مورد توجه ملت‌ها و دولت‌های مستقل و آسیب دیده از استکبار جهانی قرار گرفت، رهنمودهای ارزنده رهبر انقلاب اسلامی را امیدبخش همه کشورهای استقلال طلب و آزادیخواه جهان دانستند.

رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری به نیابت از خانواده بزرگ دانشگاهیان کشور، ضمن اعلام آمادگی مجدد برای حضور و مشارکت مجدانه و فعالانه در فعالیت‌های علمی و پژوهشی مرتبط با جنبش عدم تعهد، در آستانه سال جدید تحصیلی بر تلاش برای تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های نظام آموزش عالی کشور تاکید کردند.

شرکت کنندگان در این همایش با محکوم کردن تحریم دانشگاه‌ها و مراکز علمی، آن را امری برخلاف اصول و ارزش‌های انسانی و اخلاقی دانسته و با تاکید برگسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین المللی با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و علی الخصوص کشورهای جهان اسلام به منظور شکستن انحصار گرایی علمی جهان سلطه، تشکیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای جهان اسلام را با مدیریت وزارت علوم پیشنهاد کردند.

روسای مراکز آموزش عالی همچنین با اهتمام به تحول در علوم انسانی و تحقق اهداف اسلامی دانشگاه‌ها، برنامه ریزی برای افزایش کیفی نظام آموزش عالی کشور را با هدف گسترش نوآوری، خلاقیت، کارآفرینی و تولید ثروت از علم و نظریه پردازی و طراحی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با رویکرد اقتصاد مقاومتی و رفع نیازهای جامعه، در دستور کار خود قرار دادند.

در بخش دیگری از این بیانیه شرکت کنندگان با توجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر بهره گیری از ابزارهای اقتصاد مقاومتی در مواجهه با تحریم‌های غیر انسانی و همچنین مفاد قانون برنامه پنجم در فصل علم و فناوری، به توسعه کسب و کار دانش بنیان و تکمیل چرخه ایده علمی تا تولید محصول و فناوری تاکید کردند.

رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در ادامه خواستار تداوم حمایت‌های مادی و معنوی پروژه‌های کلان ملی مصوب شورای عالی عتف به ویژه در تخصیص ردیف بودجه مستقل برای طرح‌های کلان شده و بر همراهی حوزه کاربرد در اجرای این پروژه‌ها تاکید کردند.

شرکت کنندگان در این نشست در بخش دیگری از این بیانیه اعلام کردند: با توجه به تاثیر متقابل دیپلماسی علم و فناوری و دیپلماسی عمومی بر یکدیگر، هماهنگی و ایجاد هم افزایی در این موضوع به منظور دستیابی به اهداف والای نظام اسلامی و فرصت‌های بدست آمده بخصوص در حوزه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای جهان اسلام و دوست، این محور را بطور جدی در برنامه‌ها و اولویت‌های وزارت متبوع پیگیری می‌کنند و خواهان حمایت و هماهنگی سایر مراجع و دستگاه‌ها با وزارت علوم در این زمینه هستند.

حمایت از گفتمان سازی دانشگاهیان پیرامون عدالت و پیشرفت و اقتصاد مقاومتی، برای عملی کردن شعار «ما می‌توانیم»، تشکل‌های دانشجویی و اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، نقد و مناظره و نظریه پردازی، به نهادینه سازی فرهنگ «استقلال اقتصادی» در دانشگاه‌ها بخش دیگری از این بیانیه را شامل می‌شد.

در پایان بیانیه روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با درک دغدغه‌های وزیر علوم، درباره اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و رعایت دقیق ارزش‌های اسلامی، بر نقش محوری آموزش عالی در کمک به نظام و کادرسازی برای جهان اسلام بر مبنای الگوی ایرانی مردم سالاری دینی، آمادگی خود را برای تحقق اهداف مذکور اعلام کردند.
تشکیل اجلاس رؤسای دانشگاه‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها