ادغام علمی کاربردی با آموزشکده های فنی‌حرفه‌ای

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   19 مهر 1391-10 October 2012بازدید 3522
ادغام علمی کاربردی با آموزشکده های فنی‌حرفه‌ای

ادغام علمی کاربردی با آموزشکده های فنی‌حرفه‌ای به دستور رئیس جمهور

به گفته رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها رئیس جمهور به وزیر علوم دستور داد دو مجموعه علمی کاربردی و آموزشکده های فنی حرفه ای با یکدیگر تلفیق شوند.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمدیان صبح امروز در پنجمین جشنواره ملی و بیستمین سالگرد تاسیس دانشگاه علمی کاربردی اضافه کرد: رئیس جمهور در یکی از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر علوم دستور داد به علت توانایی که در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد، آموزشکده های فنی حرفه ای با مجموعه علمی کاربردی تبدیل به یک مجموعه شوند.

وی خطاب به رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: انتظار دارم از این پیشنهاد رئیس جمهور استقبال شود و ساماندهی آموزشکده های فنی حرفه ای تا پایان سال جاری به نقطه مثبتی برسد.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی آمار در حوزه های جذب هیات علمی و شرکت های دانش بنیان دانشگاه های کشور گفت: اوایل انقلاب 5 هزار عضو هیات علمی داشتیم در حالیکه این عدد امروز به 60 هزار رسیده است از سوی دیگر امروز بیش از 9 هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم و سهم ما از تولید علم جهانی حداقل به 2 رسیده است.

به گفته وی مجله نیکر به تازگی اعلام کرده که ایران ظرف دو سال مقالات خود را به 5 برابر افزایش داده و اسکوپوس پیش بینی کرده که ایران تا سال 2018 به رتبه 4 علمی جهان دست پیدا می کند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود دانشگاه ها را به چهار نسل تقسیم کرد و گفت: نسل نخست دانشگاه ها آموزش  محور بوده اند که وظیفه انتقال و توزیع دانش را بر عهده داشتند. نسل دوم دانشگاه های پژوهش محور بودند که در کنار آموزش توجه خاصی به پژوهش داشتند. نسل سوم را دانشگاه های کارآفرین تشکیل دادند. امروز در مرحله چهارم هستیم که دانشگاه مهارت آفرین با محوریت خلاقیت و تولید ثروت در این زمره قرار دارد و دانشگاه علمی کاربردی به نسل سوم و چهارم نزدیک تر است.

وی گفت: در نگاه ما به دانشگاه علمی کاربردی توجه به مهارت آفرینی مهمترین نکته اساسی نگاه فکری و فرهنگی به دانشگاه است که این دانشگاه باید علاوه بر تربیت نیروی ماهر و خلاق باید نیرویی متدین تربیت کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود به انتظاراتی که از دانشگاه علمی کاربردی می رود، اشاره کرد و گفت: برقراری ارتباط دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه های بزرگ کشور یکی از آن انتطارات به شمار می رود و اینچنین نباشد که ما تنها در علمی کاربردی خلاصه شویم.

وی ادامه داد: ضعفی که ما به آن اذعان داریم این است که علی رغم پیشرفت مناسب ایران در تولید علم اما در تبدیل پژوهش ها به محصولات ضعیف هستیم در حالی که کشورهای دیگر علی رغم تعداد پایین مقالات در تبدیل پژوهش ها به محصولات قوی تر از ما عمل می کنند و دانشگاه علمی کاربردی در تحقق یافتن این انتظار نقش کلیدی دارد و لازم است در این زمینه علاوه بر همکاری با دانشگاه های بزرگ توجه خاصی به شرکت های دانش بنیان داشته باشد.


ادغام علمی کاربردی آموزشکده فنی‌حرفه‌ای

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها