آیلتس از گردونه آزمونهای دانشگاه آزاد حذف شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   25 مهر 1391-16 October 2012بازدید 1811آیلتس از گردونه آزمونهای دانشگاه آزاد حذف شد


آزمونهای استاندارد آیلتس دانشگاه آزاد پس از اول مهرماه سال جاری و در زمانهایی که پیش از این اعلام شده بود از گردونه آزمونهای زبان استاندارد این دانشگاه حذف شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از مهر، حدود چهار سال و نیم پیش برنامه ریزیها برای دریافت مجوز برگزاری آزمونهای بین المللی آیلتس از موسسه IDP استرالیا توسط دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد.

لازم به ذکر است که سوالات آیلتس از سوی دانشگاه کمبریج طراحی می شود.

بعد از دو سال و نیم رایزنی به این دلیل که دریافت مجوزها به سختی صورت می گیرد در 9 فروردین 89 تفاهم نامه ای که بین جاسبی و جان بلویل – مدیر کل جهانی آیلتس به امضا رسید و مجوز برگزاری آزمونهای در ایران به دانشگاه آزاد ارائه شد.

بنابراین از 27 آذرماه 89 آزمونهای آیلتس توسط دانشگاه آزاد در ایران برگزار می شد، این آزمونها ماهانه، به طور منظم و با برگزاری دو آزمون در ماه تا اول مهرماه سال جاری برگزار می شد و در این بازه زمانی هیچ کدام از آزمونها لغو نشد.

تمامی مراحل اجرایی مربوط به برگزاری آزمون از لحظه ثبت نام تا تولید کارنامه، شامل برگزاری آزمون، هیات ممتحنه، مراقبین، تصحیح اوراق، ارزیابی مهارت های Speaking, lessoning, Writing و Reading بر عهده مرکز آزمون IELTS دانشگاه آزاد اسلامی بود در حالیکه در هیچ مرکز برگزارکننده آیلتس در جهان هیچ گاه کارمند بومی آن کشور این امور را بر عهده نمی گیرد زیرا همیشه باید یک نفر از IDP برای نظارت و انجام امور حضور داشته باشد.

در این مدت با توجه به قیمت دلار و نوساناتی که داشت مبلغی در حدود 2 میلیارد و 500 میلیون تومان دریافتی دانشگاه آزاد از داوطلبان آیلتس بود که بخشی از این درآمد باید برای موسسه IDP ارسال می شد و بخشی دیگر از این مبلغ برای اداره امور در اختیار دانشگاه آزاد قرار می گرفت.
به گزارش مهر، هزینه هر دوره آیلتس 240 دلار بود و که بخشی از این مبلغ در اختیار IDP و بخشی از آن به دانشگاه آزاد اختصاص می یافت اما این مبلغ در ایران از دانشجو به ریال دریافت می شد و این روزها هزینه هر دوره آیلتس تا 700 هزارتومان با توجه به قیمت دلار افزایش یافته بود.

همه اینها در حالی است که مدتی است آزمون آیلتس در دانشگاه آزاد به دلیل علت مقرون به صرفه نبودن برگزار نمی شود. گواه این موضوع هم تقویم برگزاری آزمونهای آیلتس در این دانشگاه است که بر این اساس آخرین آزمون در مهرماه سال جاری قرار بود 22 مهرماه برگزار شود که این آزمون و تمام آزمونهای بعد از آن لغو شد.

به گزارش مهر، پیش از این زمان آزمونهای آیلتس سال 91 دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مرکز آزمونهای استاندارد دانشگاه آزاد اعلام شد.

جدول زمانبندی آزمونهای آیلتس 91

ردیف نام آزمون تاریخ آزمون
1 آکادمیک/ جنرال
24 فروردین 91
2 آکادمیک
9 اردیبهشت 91
3 آکادمیک/ جنرال
23 اردیبهشت 91
4 // 6  خرداد 91
5 آکادمیک
25 خرداد 91
6 آکادمیک/ جنرال
10 تیر 91
7 // 22 تیر 91
8 آکادمیک
7 مرداد 91
9 // 4 شهریور 91
10 // 16 شهریور 91
11 آکادمیک/ جنرال
1 مهر 91
12 // 22 مهر 91
13 // 6 آبان 91
14 // 27 آبان 91
15 // 11 آذر 91
16 آکادمیک 25 آذر 91


از سوی دیگر از میان 11 پرسنلی که در مرکز آزمونهای استاندارد دانشگاه آزاد ( مجری برگزاری آیلتس) فعالیت می کردند 8 نفر اخراج شدند و سایت این مرکز به نشانی http://ept.iauset.com از دسترس خارج شده است.

بر اساس اخباری که پیش از این منتشر شد، قرار بود در شهرهای کرمانشاه، شیراز و رشت مراکز آیلتس دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شود و طبق پیش بینی های صورت گرفته این سه شهر با برخی مراکز استان همجوار خود برای برگزاری آزمون فاصله چندانی نداشتند که هم اکنون از دایره فعالیت خارج شده اند.

هم اکنون مشخص نیست که وجه دریافت شده ثبت نام برای آزمونهای لغو شده 22 مهرماه به بعد به دانشجویان برگردانده شده و آیا مرکز آزمونهای استاندارد دانشگاه آزاد برنامه ای برای ادامه برگزاری آزمونهای آیلتس دارند یا خیر؟


آیلتس آزمونهای دانشگاه آزاد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها