تجمیع دانشگاه‌های صنعتی پایتخت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   10 آبان 1391-31 October 2012بازدید 1719
تجمیع  دانشگاه‌های صنعتی پایتخت

معاون آموزشی وزارت علوم پیشنهاد تجمیع چهار دانشگاه‌ صنعتی دولتی تهران را برای ایجاد یک دانشگاه صنعتی بزرگ ارایه داد.
به گزارش پرتال دانشگاهي کشور و به نقل از خبرگزاری فارس، حسین نادری‌منش، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در همایش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی که در محل دانشگاه شیخ بهایی اصفهان برگزار شد، با اشاره به تجمیع دو دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران و ارتقای رتبه بین المللی این دانشگاه گفت: در حال حاضر در تهران نیز چهار دانشگاه‌ صنعتی دولتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه نصیر وجود دارد و بهتر است تمامی این دانشگاه‌ها یکجا جمع شود تا یک دانشگاه صنعتی بزرگ داشته باشیم.

وی با اشاره به 900 هزار داوطلب در آزمون سراسری امسال،‌ گفت: در حال حاضر تعداد صندلی‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها یک و نیم میلیون نفر است.

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، در حال حاضر برای هر یک داوطلب سه صندلی خالی وجود دارد.

وی با اشاره به ضرورت تبدیل دانش به فناوری، گفت: شاخص ارزیابی، تعداد افراد دارای مدرک‌دار نیست بلکه باید دید چه میزان از افرادی که دارای مدرک هستند توانسته‌اند اقدام مثبتی را انجام دهند. ظرفیت آموزش عالی باید با مدیریت بهینه هدایت شود.

نادری‌منش با اشاره به بحث ظرفیت سازی در برنامه پنجم توسعه برای داوطلبان 18 تا 24 سال، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 12 میلیون جمعیت 18 تا 24 سال در کشور وجود دارند که این جمعیت تا پنج سال آینده به 9 میلیون نفر کاهش می‌یابد، براین اساس از نظر میزان جمعیت دانشجویی از برنامه پنجم توسعه جلوتر هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 340 مؤسسه غیر انتفاعی در کشور فعال است، گفت: بر این اساس استان‌های مازندران با حدود 44 مؤسسه، اصفهان با 34 مؤسسه، خراسان رضوی با 22 مؤسسه، تهران با 16 مؤسسه و آذربایجان نیز با 16 مؤسسه به ترتیب بیشترین تعداد مؤسسات غیر انتفاعی را در خود جای می‌دهند.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه در بحث بودجه دانشگاه‌های غیر انتفاعی، دانشگاه‌ها نمی‌توانند تنها با شهریه فعالیت خود را ادامه دهند، گفت: باید مؤسسات غیر‌انتفاعی‌ کوچک تجمیع شوند.

وی خاطرنشان کرد: مؤسسات غیرانتفاعی به پنج گروه رتبه‌بندی می‌شوند و براین اساس شهریه‌ای که این مؤسسات از دانشجویان دریافت می‌کنند بر اساس این رتبه بندی‌ها خواهد بود.

نادری‌منش با بیان اینکه در حال حاضر 10 درصد جمعیت دانشجویان کشور در مؤسسات غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند، گفت: تعداد دانشجویان مؤسسات غیرانتفاعی با توجه به کاهش افراد 18 ساله در سال‌های آینده کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به قفل کردن ظرفیت‌هایی همچون پیام‌نور و مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی، گفت: طبق برنامه باید در دانشگاه‌های دولتی ظرفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی افزایش یابد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به عدم افزایش ظرفیت در دانشگاه پیام‌نور، خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام نور افزایش ظرفیت نخواهد داشت و تنها در برخی مصوبات استانی که طی سال‌های قبل تصویب شده است بررسی‌هایی انجام می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های دولتی یک به 20 است و در دانشگاه‌های غیرانتفاعی یک به 30 تا یک به 40 در نظر گرفته شده است اما برخی مجموعه‌های غیر انتفاعی نسبت استاد به دانشجویشان یک به 80 و یا یک به 100 است که با این روند در واقع حق دانشجو ضایع می‌شود.

نادری منش در خاتمه خطاب به مسئولان دانشگاه‌های غیر انتفاعی پیشنهاد کرد که کمیته‌ای با نمایندگی تعدادی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی برای بررسی مشکلات این دانشگاه‌ها در وزارت علوم تشکل شود.

 

 

 


تجمیع دانشگاه‌های صنعتی پایتخت

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها