راه اندازی رشته بيوانفورماتيک در دانشگاه شهيد بهشتی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   15 آبان 1391-05 November 2012بازدید 1080
راه اندازی رشته بيوانفورماتيک در دانشگاه شهيد بهشتی

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر ، رئيس انجمن بيوانفورماتيک ايران از تصويب و راه اندازي رشته بيو انفورماتيک در دانشگاه شهيد بهشتي خبر داد و گفت: با توجه به دستاوردهاي محققان در اين زمينه چهارمين همايش بيو انفورماتيک را در روزهاي 16 و 17 آبان ماه برگزار مي شود.

دکتر بهرام گليايي ، با تاکيد بر اينکه علم بيوانفورماتيک قابل کاربرد در کليه حوزه هاي زيست شناسي است، افزود: محققان اين حوزه علمي با استفاده از کامپيوتر وعلوم رياضي و آمار سعي مي کنند تا اطلاعاتي در زمينه هاي ساختار مولکولي موجودات زنده، ژنوم و ساختار ژنهاي آنها و اندر کنش ميان ژنها به دست آورند.

رئيس انجمن بيوانفورماتيک ايران، اين رشته علمي را در کشور جوان توصيف کرد و اظهار داشت: علي رغم جوان بودن اين علم در کشور ولي توسعه مناسبي داشته است به گونه اي که با راه اندازي رشته دکتري بيو انفورماتيک در دانشگاه تهران اقدام به تربيت نيروهاي انساني در اين زمينه شد.

وي از تصويب اين رشته در دانشگاه شهيد بهشتي خبر داد و يادآور شد: اخيرا راه اندازي رشته دکتري بيوانفورماتيک در دانشگاه شهيد بهشتي به تصويب رسيده است.

گليايي با اشاره به توليد علمي در اين حوزه، خاطر نشان کرد: بخشي از تحقيقاتي که در زمينه هاي شناسايي ژنها و پروتئين هاي جديد، ارتباط ميان قسمتهاي مختلفي مولکول  DNA انسان، ارائه روشها و الگوريتم هاي نوين، کسب اطلاع درباره ساختمان پروتئين ها و اندرکنش ميان مولکولهاي کوچک و بزرگ مانند پروتئين ها و DNA  از طريق علم بيو انفورماتيک محقق مي شود.

وي به بيان کاربردهاي اين حوزه علمي در توليد دارو پرداخت و اضافه کرد: طراحي داروهايي که بايد در گذشته در آزمايشگاه ها انجام مي شد، با کمک اين رشته مي توان با استفاده از کامپيوتر انجام داد.

گليايي از برگزاري چهارمين همايش بيوانفورماتيک ايران در روز 16 آبان ماه خبر داد و در اين باره توضيح داد: اين همايش در راستاي فراهم آوردن فضايي مناسب براي بحث و تبادل نظر و انتقال تجربيات ميان محققان و اطلاع از يافته هاي جديد در هر يک از حوزههاي مرتبط با بيوانفورماتيک در روزهاي 16 و 17 آبان ماه در پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري برگزار خواهد شد.

دبير همايش بيو انفورماتيک، ساختارهاي ژني و‌ملکولي، عملکرد و تکامل، سيستم هاي محاسباتي زيستي، انفورماتيک پزشکي و ترجمه بيوانفورماتيک و روشهاي محاسباتي و بيوانفورماتيک بنيادي را از جمله موضوعات اين همايش نام برد.


رشته بیوانفورماتیک دانشگاه شهید بهشتی همایش بیوانفورماتیک

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها