دسترسی رایگان دانشگاهها به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 آبان 1391-07 November 2012بازدید 1419
دسترسی رایگان دانشگاهها به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس پیشنهاد و تاکید معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاههای ISC به طور رایگان و بدون دریافت حق اشتراک در دسترس دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشور قرار گرفت.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از  مهر، دکتر جعفر مهراد با بیان اینکه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دارای زیرمجموعه های مختلف است که هر کدام نقش و وظیفه خاصی در ارزیابی و سنجش عملکرد پژوهشی به عهده دارد، افزود: براساس سیاست اعلام شده تاکنون دو سیستم یعنی گزارشهای استنادی نشریات (JCR) و نمایه استنادی علوم (SCI) به صورت IP در دسترس دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دولتی و غیر دولتی قرار دارد.

وی اضافه کرد: ارزیابی نشریات علمی و مشاهده ضریب تاثیر مجلات در هر رشته موضوعی و مقایسه سطح علمی یا استفاده و یا عدم استفاده از نشریات کشور و نیز نشریات سایر کشورهای اسلامی از طریق JCR امکان پذیر شده و از این طریق سردبیران نشریات و سیاستگزاران پژوهشی کشور قادر خواهند بود با توجه به معیارهای موجود در JCR ، تمام و یا بخشی از نقش مجلات علمی ایران و سایر کشورهای اسلامی را ارزیابی کنند.

دکتر مهراد خاطرنشان کرد: از طریق JCR تعیین ضریب تاثیر، مشاهده نیم عمر استناد به مجله، مشاهده نیم عمر استناد در مجله، ملاحظه شاخص آنی نشریات علمی به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی که در کشورهای اسلامی منتشر می شوند به آسانی میسر خواهد بود.

وی با تاکید براینکه اکنون با دسترسی به JCR فارسی، عربی و انگلیسی، مطالعات مختلف علم سنجی توسط دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی انجام می گیرد و پایان نامه های متعددی در حوزه سنجش و ارزیابی نشریات علمی تهیه و تدوین خواهد شد، گفت: یکی از کاربردهای مهم استفاده از JCR توسط جامعه علمی تعیین تعداد نشریات علمی کشور به ویژه در رشته های تخصصی است؛ حتی پیش بینی آینده با توجه به تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و شاغل در دانشگاهها و نیز تعداد استادان و پژوهشگران در مراکز آموزش عالی، تحقیقاتی و فناوری کشور برای تولید مجلات بیشتر یا پیشنهاد توقف برخی از مجلات امکان پذیر خواهد بود.

سرپرست ISC با بیان اینکه سیستم دیگری که در دسترس دانشگاهها قرار گرفت نمایه استنادی علوم یا SCI به زبانهای عربی، انگلیسی و فارسی است، ادامه داد: متخصصان علم اطلاعات و دانش شناسی می دانند که اکنون نگاشت و ترسیم نقشه علمی کشور از یک سو و نیز ترسیم نقشه علمی تک تک دانشگاهها به سهولت انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: پیش از معرفی این سیستم به دانشگاهها امکان شناخت دقیق وضعیت علمی دانشگاهها میسر نبود اما اکنون SCI در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به راحتی می تواند نویسندگان پر تالیف، مقالات پر استناد، سهم هر یک از رشته های موضوعی در تحقیقات علمی دانشگاهها، موسسات و دانشمندان همکاری کننده در تولید علم در داخل و خارج از کشور به میزان استنادهای صورت گرفته به مقالات دانشمندان هریک از دانشگاهها و مطالعه ده ها متغییر دیگر را تعیین و اطلاعات لازمه را در دسترس سیاستگذاران تحقیقات علمی کشور قرار دهد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: سنجش عملکرد پژوهش در دانشگاهها، اکنون موضوعی است که به راحتی و به آسانی امکان پذیر است و پاییدن رقبا و دانشگاههای هم تراز کاری است که باید برای قرار دادن خود در رقابت سالم و توسعه بخشیدن به ابعاد مختلف علمی دانشگاه توسط مسئولان و مقامات ذیربط انجام گیرد.

مهراد ادامه داد: SCI سه زبانه است و علاوه بر مطالعه مولفه هایی مانند رتبه بندی رشته های موضوعی، استادان و پژوهشگران، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و نشریات علمی، کاربران بدون پرداخت وجه می توانند به متن کامل مقالات فارسی، عربی و انگلیسی دسترسی داشته باشند.

وی افزود: آنچه ISC را با isi و اسکوپوس متفاوت می کند، چند زبانه بودن ISC و تمام متن بودن مقالات پردازش شده در ISC است. در حالیکه ISC و اسکوپوس علاوه بر انجام عملیات علم سنجی، تنها خدمات نمایه سازی و چکیده نویسی ارائه می دهند.

مهراد گفت: کاربران بسیاری تا کنون تلاش داشتند به JCR و SCI در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دسترسی داشته و از آن استفاده کنند؛ اکنون راه استفاده فراهم شده و هر کاربری از هر نقطه در دانشگاه یا مرکز پژوهشی می تواند به ISC دسترسی پیدا کند.

به گفته وی سیستم های یاد شده به دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و تمام واحد های دانشگاه پیام نور واگذار شده و انحصار در دسترسی به مقالات علمی مستند فارسی، عربی و انگلیسی شکسته و ارزیابی عملکرد پژوهشی دانشگاهها و موسسات پژوهشی عملی شده است.


دسترسی رایگان دانشگاهها پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها