رونمایی از نشان شهدای علمی/ و همچنین اعلام برنامه های روز دانشجو

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   11 آذر 1391-01 December 2012بازدید 956


رونمایی از نشان شهدای علمی/ و همچنین  اعلام برنامه های روز دانشجومعاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از رونمایی نشان شهدای علمی در روزسه شنبه هفته جاری توسط ستاد وزارت علوم خبر داد.

پرتال دانشگاهی به نقل از  خبرنگاری مهر، دکتر غلامرضا خواجه سروی در نشست مطبوعاتی که صبح امروز شنبه در محل وزارت علوم برگزار شد، گفت: 8 تا 15 آذر هر سال را هفته پاسداشت شهدای عرصه جهاد علمی نامگذاری کرده ایم و امسال دانشگاه های سراسر کشوربرای اولین بار  8 تا 15 آذر را به نام و یاد شهدای جهاد علمی گرامی می دارند.

وی با بیان اینکه این هفته به 16 آذر، روز دانشجو منتهی می شود، خاطر نشان کرد: نگاه ما به این دو مناسبت این بود که شهدای عرصه جهاد علمی بیشتر در دانشگاه‌ها گرامی داشته شوند بنابراین مسئولیت برگزاری برنامه در این هفته به معاونان فرهنگی دانشگاه‌های مادر در هر استان واگذار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: هر روز این هفته با شعاری و به‌نام یکی از شهدای عرصه علمی نامگذاری می شود، دانشگاه هایی که دانشکده‌های علوم پایه دارند نام یکی از ساختمان‌های این دانشکده را به نام شهدای جهاد علمی تغییر می دهند.

وی یادآورشد: به ایجاد کانون های شهدای علمی مجوز تشکیل ارایه شده و از آنان حمایت می شود و برای نهادینه شدن این در دانشگاهها و کتب دانشگاهی برنامه های مختلفی توسط اساتید و تشکل ها برگزار می شود.

خواجه سروی به برنامه های روز دانشجو، 16 آذر اشاره کرد و یادآور شد: دانشگاه‌ها در این ایام برنامه‌های مختلفی خواهند داشت روز 16 آذر دانشجویان به عنوان حرکت نمادین در امامزاده عبدالله شهرری بر سر مزار شهدای روز دانشجو حضور یافته و یادشان را گرامی خواهند داشت.

وی افزود: دانشگاه های بزرگ هر کدام به تناسب امکانات و شرایط، یاد شهدای 16 آذر را گرامی خواهند داشت.

خواجه سروی تصریح کرد: در هفته منتهی به 16 آذر برای پاسداشت شهدای علمی هیأت رئیسه دانشگاه‌ها با حضور در دانشکده‌ها به مشکلات دانشجویان رسیدگی می کنند.

وی ادامه داد: در این هفته بازماندگان وقایع 16 آذر به بازگویی حوادث این روز خواهند پرداخت، چراکه قبل از سال 84 عده ای قصد تحریف وقایع 16آذر را داشتند و می خواستند طوری وانمود کنند که این شهدای 16 آذر مربوط به چپ گراها بوده و قتل آنها را به گروه اسلام گرا نسبت می دادند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزات علوم تصریح کرد: با فعالیت دانشگاهیان و اسنادی که بازخوانی شد این کار گروه مخالفان برملا شد.

وی ادامه داد: واقعیت این بود که شهدای 16 آذر روحیه ضد استکباری داشته و به حضور نیکسون در دانشگاه تهران و اعطای مدرک دکتری به وی اعتراض داشتند که در این راه هم به شهادت رسیدند.

خواجه سروی افزود: از دانشگاه‌ها انتظار داریم که با تساهل با تشکل های دانشجویی و جنبش های دانشجویی قصد برگزاری برنامه در این ایام را دارند برخورد کنند و زمینه را برای فعالیت آنها فراهم کنند.

وی ادامه داد: در ستاد وزارت علوم هم روز سه شنبه همین هفته مراسم رونمایی نشان شهدای علمی برگزار می شود که بدین وسیله از شهدای جهاد علمی تجلیل شده و به خانواده آنها نشان شهدای علمی که توسط هنرمندان دانشگاهی ساخته شده است، ارائه می شود.

وی تصریح کرد: این نشان به خانواده چهار شهید عرصه جهاد علمی و خانواده دکتر حسن تهرانی مقدم و دکتر چمران اعطاء می شود.

خواجه سروی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت مسکن مهر دانشجویی گفت: بخش اول که ثبت نام شده بود در اختیار وزارت مسکن قرار گرفته که واگذاری مسکن انجام شود.

وی درباره عمره دانشجویی هم گفت: مطمئنا امسال هزینه عمره دانشجویی افزایش پیدا می کند که این با شرایط دانشجویان مغایر است و شرایط تا اندازه ای تغییر کرده که بعد از بررسی و جمع بندی اعلام می شود.رونمایی از شهدای علمی برنامه های روز دانشجو شهدای علمی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها