به گفته ی رئیس دانشگاه کردستان قابلیت تبدیل به قطب گیاهان دارویی را دارد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   13 آذر 1391-03 December 2012بازدید 1018

به گفته ی رئیس دانشگاه کردستان قابلیت تبدیل به قطب گیاهان دارویی را دارد


پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه کردستان گفت: تنوع گیاهی در استان کردستان به اندازه‌ای است که می‌تواند قطب گیاهان دارویی جهان باشد.
جهانشیر امینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: فلور گیاهی استان کردستان در هر ارتفاعی متفاوت بوده و این قابلیت به اضافه توپوگرافی خاص و متغیر تنوع گونه‌های گیاهی بسیاری را به وجود آورده است.

رئیس دانشگاه کردستان که دکترای گیاه‌پزشکی دارد، تنوع گیاهی استان کردستان را دارای ظرفیت بالایی برای صنعت گیاهان دارویی در جهان توصیف کرد و گفت: صدها گونه گیاهی در کردستان وجود داره که هنوز شناسایی نشده که شناسایی این گونه‌ها و استفاده خواص دارویی آن صنعت بزرگ و مهمی در برای کشور را رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: اروپا شرایط یکسان آب و هوایی دارد اما استان کردستان با تنوع آب و هوایی و تنوع زیست محیطی که دارد برتری تنوع گیاهان و پوشش گیاهی بیشتری دارد.

پژوهشکده گیاهان دارویی در دانشگاه کردستان راه اندازی شد

رئیس دانشگاه کردستان از راه‌اندازی دو پژوهشکده گیاهان دارویی و توت‌فرنگی در این دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: در این پژوهشکده‌ها طرح‌های تحقیقاتی در دست اجراست تا صنعت گیاهان دارویی را علمی کنیم.

امینی تصریح کرد: یقیناً توسعه صنعت گیاهان دارویی با قابلیت پرورش و تجاری سازی و نیز فرآوری آن با تزریق اعتبار و تشکیل تیم کارشناسی قوی و علمی امکان‌پذیر است.

ایجاد پژوهشکده بانک ژن گیاهان دارویی ضروریست

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود به لزوم انجام اصول و کارهای زیربنایی حفظ و احیای گونه‌های گیاهی استان اشاره کرد و گفت: گونه‌های گیاهی استان کردستان باید شناسنامه‌دار شوند و همچنین تشکیل تیم قوی علمی- تحقیقاتی و ایجاد پژوهشکده بانک ژن گیاهان دارویی یک ضرورت است.

امینی تأکید کرد: حفظ گونه‌های گیاهی یک همت جمعی می‌طلبد زیرا مرگ یک گونه گیاهی، مرگ یک موجود بوده و انسانی که قدرت خلق ندارد، موجب مرگ موجودات زنده نشود.

به گزارش فارس؛ صنعت گیاهان دارویی در منطقه‌ای که به اذعان اهل علم نسبت به قاره اروپا برتر است می‌تواند جانی به اقتصاد ضعیف و بی‌رمق استان کردستان داده و همچنین توسعه صادرات غیرنفتی کشور را افزایش دهد.

این صنعت علاوه بر اشتغالزایی و توسعه صنعت داروی گیاهی که از مضرات مبرا بوده با توجه به حرفه خاموش عطاری که حرفه‌ای باستانی تلقی می‌شود، می‌تواند امید ساخت داروهای گیاهی را تقویت کرده و در صورت تحقق نیاز داخل به داروهای خارجی را کاهش دهد.

افزون بر تولید گیاهان دارویی با فرآوری گونه‌های گیاهی متنوع در استان کردستان می‌توان به تولید اسانس، عطر و سایر مواد معطر، استفاده از اندام‌های گیاهان دارویی در راستای تولید مواد بهداشتی و آرایشی، جذب توریسم و اشتغال مولد انقلابی ایجاد کرده و نیز در کارآفرینی پیشرفت کرد.


دانشگاه کردستان قابلیت تبدیل به قطب گیاهان دارویی گیاهان دارویی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها