دانشگاه محل هدف گذاری سیاسی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   21 آذر 1391-11 December 2012بازدید 713
دانشگاه محل هدف گذاری سیاسی


کاشان- کارگردان مستند آذرخش گفت: دانشگاه اسلامی باید جای هدف گذاری های سیاسی و اجتماعی باشد.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش ایرنا، ˈسیامک مختاریˈ دوشنبه شب در حاشیه اکران مستند سیاسی آذرخش با موضوع تبیین وقایع 16آذر 1332، در تالار آزادی دانشگاه کاشان اظهار داشت: جنبش دانشجویی در برخی مقاطع تاریخی و با توطئه دشمنان نظام اسلامی از ماهیت اصیل خود فاصله گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین وقایع تاریخ ملت ایران که در انقلاب اسلامی و بیداری نسل روشنفکر دانشگاهی تاثیر بسزایی داشته، شانزده آذر 1332 بوده است، افزود: در اواخر دهه 80 و جریانات فتنه 88، اقدام ضد آمریکایی دانشجویان کشور در نظر برخی تغییر ماهیت داده و همسو با سیاستمداران ایالات متحده آمریکا درجهت خلاف منافع ملت مسلمان ایران ، به کار گرفته شد.

مختاری با بیان اینکه عده ای از ضعف حافظه تاریخی دانشجویان استفاده کرده و در روز هجدهم تیر سال 87 و جریانات فتنه ظلم بزرگی به دانشگاه کردند، تاکید کرد: همه این مسایل ریشه گرفته از دور بودن دانشجویان از حقایق و فضای سیاسی حاکم است که رهبر معظم انقلاب نیز در این باره می فرمایند؛ خدا لعنت کند کسانی را که نمی گذارند، دانشگاه سیاسی شود.

نویسنده و محقق مستند آذرخش نیز با اشاره به ضعف آگاهی های تاریخی در میان نسل دانشجو، گفت: دانشگاه همواره محلی برای پرورش نخبگانی در صف مقدم مبارزه با استکبار و در برهه ای محمل پرورش فرماندهان طراز اول هشت سال دفاع مقدس بوده است.

ˈجواد موگوییˈ افزود: متاسفانه تشکل های دانشجویی، رسانه ها و بخصوص صدا و سیما در زمینه پرداختن به 16 آذر کوتاهی کرده و حتی کتاب مناسبی در این زمینه تالیف نشده و همین مساله در تغییر ماهیت این جریان مقدس درحافظه تاریخی دانشجویان و مردم، موثر بوده است.

وی تاکید کرد: ماهیت ضد آمریکایی این واقعه نباید با توطئه های این دولت استکبارگر از ذهن قشر نخبه دانشجو محو شود.

دبیر کانون رسانه دانشگاه کاشان نیز اکران این مستند و برگزاری چنین نشستی در دانشگاه ها را موجب افزایش بصیرت و هوشیاری دانشجویان نسبت به واقعیت های تاریخی و افتخارات نسل های گذشته دانست.

ˈنواب همتیانˈ افزود: زنده بودن روح حق طلبی و عدالت خواهی در میان دانشجویان، همواره بازوی یاریگر عزت و اقتدار نظام اسلامی و برهم زننده خواب مستکبرانی بوده است که برای سیطره بر ایران اسلامی رویاهای آشفته در سر می پرورانند.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه کاشان نیز بهترین ویژگی این مستند را زبان دانشجویی آن دانست و بیان کرد: طرح و نقد صحیح مسایل درفضای کنونی از نیازهای اصلی ذهن پرسشگر دانشجوست.

حجت الاسلام و المسلمین ˈعباس خادمیانˈ افزود: وجود جوشش و پویایی برآمده از بصیرت در میان دانشجویان، همواره آینده روشن انقلاب اسلامی را رقم زده و توجه به ماهیت اصیل دانشگاه و انتظارات مورد نظر از آن در ادامه نقش روشنگر و آینده ساز دانشجویان مسلمان، موثر خواهد بود.

مستند 40 دقیقه ای آذرخش به بررسی زوایای مختلف حوادث روز 16 آذر 1332 مصادف با 7 دسامبر 1953 میلادی، روزی که ˈنیکسونˈ معاون رییس جمهورآمریکا برای بررسی نتایج هزینه سرمایه گذاری بیست و یک میلیون دلاری سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) در راه کودتا و سرنگونی دولت ˈمحمد مصدقˈ به ایران سفر کرده، می پردازد که اعتراض دانشجویان به مداخلات دولت آمریکا، منجر به شهادت سه دانشجو در این روز می شود.

مستند ˈآذرخشˈ به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب و کارگردانی سیامک مختاری تولید شده و برنده فانوس بلورین دومین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش تاریخ انقلاب اسلامی بوده است.

دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار در ادامه اکران های مردمی فیلم های برگزیده جشنواره و به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو اکران هماهنگ مردمی این مستند را در نقاط مختلف کشور تدارک دیده است.
دانشگاه هدف گذاری سیاسی دانشگاه و سیاست

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها