بررسی و ایجاد رشته مهندسی ماشينهای صنايع غذایی در دانشگاهها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   22 آذر 1391-12 December 2012بازدید 895
بررسی و ایجاد رشته مهندسی ماشينهای صنايع غذایی در دانشگاهها

دکترشاهين رفيعي سرپرست کميته ماشين هاي کشاورزي و صنايع غذايي با تاکيد بر صنعتي شدن کشاورزي گفت: کشاورزي هيچ کشوري رشد نمي کند مگر اين که صنعتي شود و صنعتي شدن آن حمايت بيشتر مسئولان را مي طلبد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر رفيعي در نشست مديران وروساي کميته هاي برنامه ريزي آموزش عالي اظهار داشت: مسئوليت صنعتي کردن کشاورزي بر دوش کميته ماشين هاي کشاورزي است که بايد در ابتدا رشته جديد رشته صنايع غذايي تعريف شود.

وي با بيان اينکه داشته هاي ما در زمينه ماشين هاي کشاورزي و صنايع غذايي اندک است، افزود: براي بهبود اين روند به عنوان گام اول  تعريف رشته جديدي  به نام مهندسي ماشينهاي صنايع غذايي بود که در مقطع کارشناسي مصوب شد و در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري در شرف تصويب است.

دکتررفيعي گفت: نگاه ديگر ما به رشته مکانيک ماشينهاي کشاورزي که امروزه در دنيا به نام مهندسي مکانيک بايوسيستم شناخته مي شود، است که تحولات بالاي 60 درصد در اين رشته صورت گرفته ، چنانچه در مقطع کارشناسي ارشد آن از 35 درس ، 26 درس تغيير کرده و در مقطع دکتري نيز از 17 درس ، 12 درس آن  تغيير يافته است.

سرپرست کميته ماشين هاي کشاورزي و صنايع غذايي افزود: اين رشته در کارشناسي داراي يک گرايش و در کارشناسي ارشد داراي سه گرايش ماشينهاي کشاورزي، انرژي هاي تجديد پذير و فناوري پس از برداشت مي باشد که ابتدا بصورت پايلوت در يک يا دو دانشگاه بصورت آزمايشي اجرا مي شود.

وي همچنين بر رشته مکانيزاسيوم کشاورزي تاکيد کرد و گفت: اين رشته بايد گسترش پيدا کند و به جاي ماشيني کردن کشاورزي، صنعتي کردن کشاورزي را بر عهده بگيرد.

دکتر رفيعي خاطر نشان کرد: وظيفه مهندسي صنايع  در دانشکده هاي فني ومهندسي، صنعتي کردن توليدات آن دانشکده هاست و چنانچه آنرا گسترش دهيم تبديل به رشته مهندسي صنايع بايوسيستم مي شود که وظيفه اصلي آن صنعتي کردن توليدات کشاورزي است.

وي افزود: رشته مهندسي صنايع بايوسيستم در سه خوشه و زمينه مهم بهره برداري و استفاده از ماشينهاي کشاورزي، مديريت انرژي و مديريت ضايعات و پس مانده هاي کشاورزي و با سه گرايش در کارشناسي وسه گرايش در دکتري، پس از نهايي شدن بصورت آزمايشي انجام خواهد شد.

دکتر رفيعي ادامه داد: رشته ديگري که مورد بازنگري قرار گرفته ، علوم و صنايع غذايي است که در آن تنوع رشته زيادي داشتيم و اين رشته ها را تجميع کرديم و به عنوان مهندسي علوم وصنايع غذايي در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري در مرحله نهايي کردن آن هستيم.

وي افزود: نگاه ما بايد نسبت به کشاورزي تغيير کند  چرا که کشاورزي محور اتصال کشور است وامنيت غذايي حرف اول را در جامعه مي زند و در حال حاضر که کشور با تحريم روبرو شده، بحث توسعه کشاورزي بسيار مهم است .بررسی ایجاد رشته مهندسی ماشينهای صنايع غذایی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها