37 دانشگاه ایران در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت دارند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 آذر 1391-16 December 2012بازدید 922
37 دانشگاه ایران در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت دارند

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعداد دانشگاه‌هایی که سلول‌های بنیادی در آنها پیگیری می‌شد زیر 10 دانشگاه بود که در حال حاضر به 37 دانشگاه رسیده و این دانشگاه‌ها در زمینه سلول‌های بنیادی طرح می‌دهند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمد واسعی بعد از ظهر امروز در حاشیه بازدید از مرکز پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان داشت: کرمان پهناورترین استان کشور است و امیدواریم با سرمایه‌گذاری ستاد و کمک‌های دانشگاه بتوانیم این علم و فناوری را در استان کرمان رشد دهیم و این استان را به عنوان یک قطب درمان سلول‌های بنیادی معرفی کنیم.

وی افزود: یکی از موارد مهم سلول درمانی برای انسان بحث پیوند مغز استخوان و استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است و  ما در کشور مراکزی که سلول درمانی در آنها صورت می‌گیرد، کم داریم.

واسعی ابراز داشت: یکی از اهداف ما در کرمان این است که یک مرکز خوب ساخته شود و به همین دلیل حمایت‌هایی از سوی ستاد سلول‌های بنیادی به این مرکز صورت گرفته و با کمک استانداری و مردم طی شش ماه کارهای که پیشرفت داشته، تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه سلول درمانی سبب نجات بیماران از سرطان و بیماری‌های ژنتیکی می‌شود، بیان کرد: استان کرمان در زمینه سلول‌های بنیادی فعلا به عنوان یک طفل نوپایی است که خیلی دوست دارد راه بیفتد و علاقمندی را در مسئولان و دانشگاهیان و ... می‌بینیم و هنوز فعالیت‌های آن چنانی در این زمینه نداشته است.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان داشت: تعداد دانشگاه‌هایی که سلول‌های بنیادی در آنها پیگیری می‌شد زیر 10 دانشگاه بود که در حال حاضر به 37 دانشگاه رسیده و این دانشگاه‌ها در زمینه سلول‌های بنیادی طرح می‌دهند.

وی عنوان کرد: بانک‌های مختلفی از جمله بانک بند ناف است که با محوریت سازمان انتقال خون بانک بند ناف ملی راه‌اندازی می‌شود و کرمان هم می‌تواند به این طرح بپیوندد و از انتقال خون کرمان انتظار داریم کمک کند.

واسعی با تاکید بر اینکه مبحث سلول‌های بنیادی با بحث درمان عجین شده است در ارتباط با بانک جامع مشخصات افراد اهدا کننده سلول و بانک سلول‌های بنیادی گفت: این طرح کلان ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی با همکاری سازمان انتقال خون انجام می‌شود که بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، قرار است در زمانی کمی افراد و سلول‌های لازم شناسایی و در این بانک نگهداری شوند.

وی تصریح کرد: ما در منطقه از لحاظ سلول بنیادی وضع خوبی داریم و اگر سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام نشود و برنامه‌ها و طرح‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده به پایان نرسد در منطقه از کشورهای رقیب عقب می‌مانیم.دانشگاه سلول های بنیادی فعالیت سلول های بنیادی دانشگاه ایران ایران

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها