موانع عدم وحدت حوزه و دانشگاه چرا که وحدت از راه اداری حاصل نمیشود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   27 آذر 1391-17 December 2012بازدید 1038

موانع عدم وحدت حوزه و دانشگاه چرا که وحدت از راه اداری حاصل نمیشود


دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به دلایل عدم وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و گفت: نباید منتظر بود تا از راه‌های اداری حوزه و دانشگاه دچار وحدت شوند.

پرتال دانشگاهی به نقل از  محمد پهلوان دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به فرا رسیدن 27 آذرماه سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: پیش از انقلاب اتحاد و پیوندی بین حوزه و دانشگاه وجود نداشت و گاهاً این فضا، تقابلی بود ولی با پیروزی انقلاب اسلامی این انتظار بوجود آمد که تمامی ارکان جامعه اعم از حوزه و دانشگاه در جهت پیشرفت انقلاب باشند.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز کسی نمی‌تواند ادعا کند که وحدت حوزه و دانشگاه تحقق پیدا کرده، اظهار داشت: البته اقدامات مثبتی نیز در این راستا صورت گرفته است؛ به عنوان مثال حوزویان در دانشگاه حضور دارند و از سوی دیگر بسیاری از دانشگاهیان به حوزه وارد می‌شوند؛ حتی خیلی از دروس حوزوی، شکل دانشگاهی پیدا کرده است.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به فاصله جدی وحدت کنونی حوزه و دانشگاه با آنچه امام خمینی(ره) در نظر داشت، تصریح کرد: برخی اندیشمندان معتقدند که بخشی از اتفاقات مانند فتنه 88، از علوم انسانی غربی نشأت گرفته است؛ اگر وحدت حوزه و دانشگاه به صورت جدی عملی می‌شد، در بحث علوم انسانی غربی باید خود را نشان می‌داد.

وی درباره آسیب‌های عدم ارتباط حوزه و دانشگاه، گفت: یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌ها و اهداف جنبش دانشجویی، حفظ ارتباط با روحانیت بوده است اما در برهه‌های مختلف شاهد فاصله گرفتن یا کمرنگ شدن این مساله بودیم و هستیم.

پهلوان یکی از مشکلات وحدت حوزه و دانشگاه را ابا داشتن حوزویان از ورود جدی به دانشگاه دانست و اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین محل‌های این ارتباط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه است؛ در گذشته ارتباط خیلی مطلوب نبود و نهاد به تشکل‌ها اعتقاد نداشت ولی طی چند سال اخیر وضع بهتر شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات، قرار گرفتن جنبش دانشجویی در پازل احزاب بود که این وضعیت منجر به تقابل جنبش دانشجویی با روحانیت شد.

این فعال دانشجویی بسته بودن فضای حوزه و دانشگاه در برابر یکدیگر را عامل دیگر عدم وحدت خواند و تصریح کرد: این فضا اجازه ابتکار عمل را به دانشجویان و حوزویان نخواهد داد.

پهلوان در پاسخ به سؤالی برای تحکیم روابط حوزه و دانشگاه، گفت: نباید منتظر بود تا از راه‌های اداری حوزه و دانشگاه دچار وحدت شوند؛ باید حوزویان و دانشجویان بتوانند با همدیگر ارتباط بگیرند که این امر مستلزم شناسایی تشکل‌های حوزوی است که تاکنون این امر میسر نشده است.

وی افزود: برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه باید یک مجموعه از حوزویان را در برابر خود داشته باشیم که بتوانیم ارتباط لازم را با آنان برقرار کنیم اما اگر این فضا برقرار نشود مشکل جدی در وحدت فی‌مابین خواهیم داشت.
دانشگاه حوزه حوزه و دانشگاه حوزه و دانشگاه و تبادل اطلاعات تبادل اطلاعات تبادل اطلاعات بین دانشگاه و حوزه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها