برای پیشرفت همه جانبه باید سیستم آموزشی کشور باید به سمت پژوهش حرکت کند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   30 آذر 1391-20 December 2012بازدید 653

برای پیشرفت همه جانبه باید سیستم آموزشی کشور باید به سمت پژوهش حرکت کند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: برای پیشرفت‎های همه جانبه باید سیستم آموزشی کشور به سمت پژوهش حرکت کند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، عبدالله عباسی در همایش اختتامیه هفته پژوهش استان گلستان در تالار فلسفی دانشگاه علوم پزشکی گرگان اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای ارج نهادن به مقام و جایگاه با ارزش پژوهش روز 25 آذر را به این مهم نامگذاری کردند چرا که یکی از ارکان پیشرفت یک کشور پژوهش است.

وی تصریح کرد: اگر ما به نقاط ضعف و قوت خودمان در چند سال اخیر دقت و آنها را شناسایی و مرتفع کنیم خود بزرگ‌ترین دستاوردی است که می‎توانیم در این هفته بدان برسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان ابراز داشت: پژوهشگر کسی است که مسائل را به گونه‎ای که دیگران نمی‎بینند ببیند، دید پژوهشگر موشکافانه و نقادانه است و برای هر مشکلی راه حلی ارائه می‎دهد.

عباسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اذعان داشت: براساس اسناد بالادستی موظف هستیم تا سال 1404 قدرت برتر منطقه باشیم و رسیدن به این قله با توجه به توانایی‎های دانشمندان ما دور از ذهن نیست.

وی تاکید کرد: یکی از بسترهایی که می‎توان ما را به سمت این موضوع رهنمون سازد پژوهش‎های قوی است که در زمینه تولید علم و دانش صورت می‎گیرد و وظیفه مسئولان حمایت و تسهیل در اجرای آن است که اگر به خوبی انجام گیرد قطعا پیش‎بینی‎های و اهداف 1404 دست‎یافتنی خواهد بود.

عباسی عنوان کرد: باید سیستم آموزشی کشور به سمت پژوهش حرکت کند و همچنین سیستم اجرایی مملکت نیز باید پژوهش‎محوری باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اذعان داشت: ما می‎توانیم الگوهای خوب و موثر را از دیگران یاد بگیریم اما باید الگوبرداری اسلامی ایرانی باشد چرا که الگوهای غرب همیشه خوب نیستند و بعضا برای فرهنگ غنی ما مضر هستند.

وی با اشاره به فاکتورهای یک کار خوب پژوهشی افزود: پژوهش‎ها باید هدفمندی،‌ استمرار و در قالب یک فرایند باشد یعنی مکمل پژوهش‎های قبلی باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به ضعف‎های پیش‎رو امر پژوهش گفت: هدفمند نبودن، نظارت ناکافی و صرف بودجه در جایی که کاربرد زیادی ندارد، کاربردی نبودن پژوهش و ضعف ساختاری در اولویت گذاشتن طرح‎های پژوهشی از مهم‌ترین ضعف‎های پیش‎رو امر پژوهش است.

* پژوهش گام اول حمایت از تولید ملی است

عباسی با اشاره به اینکه دولت نهم و دهم در امر پژوهش عملکرد خوبی داشته است بیان داشت: در این چند سال پژوهش در کشور به جایگاه اصلی خود نزدیک شده و زیرساخت‎های آن در حال شکل‎گیری است باید بدانیم که پژوهش گام اول حمایت از تولید ملی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: در حال حاضر 16 مرکز تحقیقات داریم که رتبه این دانشگاه در سال 1389 – 1390 دو تیپ پایین آمده یعنی در بین دانشگاه‎های تیپ دو کشور در سال 1390 رتبه دهم را به دست آورده‎ایم.

* پیشرفت‎های دانشگاه علوم پزشکی گلستان

عباسی اذعان داشت: همچنین دانشگاه علوم پزشکی گلستان در طرح‎های مصوب 33 درصد، در تعداد مقالات 35 درصد، در امتیاز تولید دانش 22 درصد و امتیاز خام 17 درصد رشد داشته است که از افتخارات این دانشگاه به شمار می‎رود.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت ما این است که تا سال 1394، 280 مقاله isi داشته باشیم که با توجه به روند موجود دور از دسترس نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: همچنین موظف هستیم که 112 پژوهشگر نمونه را جذب کنیم و 9 مرکز پژوهش و دو پژوهشکده، یک پژوهشگاه و یک مرکز رشد را راه‎اندازی کنیم.
سیستم آموزشی پژوهش پیشرفت همه جانبه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها