به گفته مقام معظم رهبری: دانشگاه دور از سیاست، دانشگاهی خالی از نشاط خواهد بود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   30 آذر 1391-20 December 2012بازدید 1052

به گفته مقام معظم رهبری: دانشگاه دور از سیاست، دانشگاهی خالی از نشاط خواهد بودرهبر معظممن از سابق عقیده‏ام بر این بوده است که در دانشگاه باید روح سیاسی زنده باشد؛ این یک نشاطی به جوان می‏دهد. ما جوان بانشاط لازم داریم. دانشگاهی که از سیاست دور باشد و به کلی از سیاست برکنار باشد، این دانشگاه خالی از شور و نشاط خواهد بود؛ بعلاوه که محلی خواهد شد برای رشد میکروب های خطرناک فکری و رفتاری.

بنابراین خوب است و باید در دانشگاه سیاست باشد؛ منتها معنای سیاسی شدن دانشگاه یا حضور سیاست در دانشگاه را نباید اشتباه کرد. معنایش این نیست که دانشگاه بشود یک جائی برای اینکه جریان های سیاسی، گروه های سیاسی، عناصر سیاسی برای اغراض سیاسی بیایند از این استفاده کنند؛ این نباید باشد؛ این را باید مانع شد.

یعنی این دیگر یک چیزی است که باید مدیریت کرد، باید شماها اعمال قدرت کنید؛ نگذارید این‏طور بشود. اگر این بشود، دانشجو از دستتان رفته و یک سوءاستفاده‏کنی می‏آید کار خود را دنبال می‏کند.

مثال ها و تشبیه‏های زیادی می‏شود برای این موضوع کرد؛ دیگر آدم نمی‏خواهد آن را بیشتر توضیح دهد. مثلا بیایند بچه جوان انسان را وسیله‏ای قرار بدهند برای دزدی از خانه، ما هم بنشینیم همین‏طور تماشا کنیم؛ این که نمی‏شود. این هم برنامه‏ریزی می‏خواهد؛ بخصوص در دانشگاه تهران.

دانشگاه تهران همچنان که از لحاظ سابقه و قدمت و وزانت و افتخارات در مجموعه دانشگاهی کشور در قله قرار دارد، در این زمینه‏ها هم همین‏جور است. البته آن وقت ها چندان دانشگاهی نبود، تعداد دانشگاه‏های کشور خیلی محدود بود؛ خبری هم نبود توی دانشگاه‏ها.

بعضی از دانشکده‏های دانشگاه تهران بالخصوص محل حساسی بودند برای ابراز تمایلات سیاسی و کارهای سیاسی؛ تا امروز هم همین‏جور است. بنابراین مراقب باشید که این فضا وسیله‏ای نشود برای سوءاستفاده‏ دیگران، سوءاستفاده‏ی دشمنان.

حالا بعضی‏ها حساسند روی کلمه دشمن، که چرا شما می‏گویید دشمن؛ چرا هی تکرار می‏کنید دشمن. خوب، تکرار هم می‏کنیم و باز بعضی این‏جوری دچار غفلت می‏شوند، نمی‏فهمند که دشمن دارد با آن‏ها چه کار می‏کند؛ این همه هم می‏گوئیم و نمی‏شود! اگر نمی‏گفتیم، چه می‏شد!

شما ببینید از اول تا آخر قرآن، خدای متعال چقدر اسم شیطان و شیطان‏صفتها و ابلیس را آورده؛ چقدر اسم فرعون و نمرود و قارون و دشمنان پیغمبر در زمان بعثت آمده و چقدر این‏ها در قرآن تکرار شده. داستان ابلیس و شیطان در قرآن تکرار شده. می‏شد یک‏بار خدای متعال بگوید، برای اطلاع کافی بود. این برای این است که هیچ‏وقت نباید از کید دشمن غافل بود. امیر المؤمنین فرمود ˈو من نام لم ینم عنهˈ؛ اگر شما توی سنگر خوابتان برد، لازمه‏اش این نیست که دشمن شما هم که روبه‏رو نشسته، او هم توی سنگرش خوابش برده باشد؛ نه، ممکن است شما خوابت برده باشد، او بیدار باشد؛ آن وقت پدرتان درآمده است. نباید غفلت کرد و می‏بینید که غفلت می‏شود.
از بیانات رهبر انقلاب در دیدار وزیر علوم و استادان دانشگاه تهران‏دانشگاه دانشگاه خالی از سیاست سیاست

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها