مسائل مطرح شده در مناظره دیروز با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   02 دی 1391-22 December 2012بازدید 898

مسائل مطرح شده در مناظره دیروز با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه


پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، عماد افروغ استاد دانشگاه و حجت الاسلام دکتر احمد واعظی استاد حوزه و دانشگاه، شب گذشته، پنجشنبه(30 آذرماه) ضمن حضور در برنامه تلویزیونی دیروز، امروز، فردا مناظره درباره موضوع وحدت حوزه و دانشگاه پرداختند.

حجت الاسلام واعظی در ابتدا به بیان سه محور اصلی در خصوص مسئله وحدت حوزه و دانشگاه پرداخت و گفت: محور اول چیستی این وحدت و واکاوی آن، محور دوم تحلیل داوری در خصوص وضعیت کنونی در طول سه دهه گذشته و همچنین راهکارهای لازم برای رسیدن به وحدت محور سوم است.

وی با اشاره به دو هدف اصلی وحدت حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هدف اول، رفع بدبینی ها و سوءتفاهم ها و فاصله هایی بود که قبل از انقلاب بین حوزه و دانشگاه وجود داشت. همچنین هم افزایی بین حوزه و دانشگاه و همکاری و تعامل این دو نهاد علمی برای فائق آمدن بر برخی از مشکلات علمی موجود از دیگر اهداف وحدت حوزه و دانشگاه به شمار می رود.

* نباید حوزه را نهادی صرفا پژوهشی دانست

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه این دو هدف شالوده اصلی تفکر حوزه را می سازد، عنوان داشت: به اعتقاد من در هدف نخست، موفقیت نسبی حاصل شده و هم اکنون ظرفیت حوزه و دانشگاه برای یکدیگر شناخته شده، فاصله های میان این دو کمتر و بدبینی ها ترمیم یافته است. اما با این وجود هنوز فاصله زیادی با هدف دوم داریم از این رو اقداماتی که انجام می گیرد مقدماتی و سطحی بوده و ارتباطی با تامین این هدف ندارد.

حجت الاسلام واعظی خاطرنشان کرد: حوزه و دانشگاه یک نهاد علمی پژوهشی هستند و نباید حوزه را نهادی صرفا پژوهشی دانست؛ اگر چه حوزه در سابق این گونه بوده اما باید گفت کارکرد حوزه فراتر از پژوهش است.

وی با بیان سابقه هزار ساله حوزه علمیه نجف اشرف اظهار داشت: در تمام این مدت حوزه علاوه بر مسائل پژوهشی، نهادی بود که اصلی ترین وظیفه آن تبلیغ، هدایت و ارشاد جامعه بوده است.* دانشگاه برخاسته از مدرنیته و حوزه برخاسته از سنت و البته حوزه، حافظ سنت است

مدرس حوزه و دانشگاه درباره انتقاد عماد افروغ نسبت به فرمالیزم در دانشگاه ها گفت: ایده وحدت حوزه و دانشگاه در قضاوت خود دچار نوعی فرمالیزم است و در خصوص قضاوت وحدت حوزه و دانشگاه گفته شده دانشگاه برخاسته از مدرنیته و حوزه برخاسته از سنت و البته حوزه، حافظ سنت است.

وی یادآور شد: تغییر جهت در شبکه روابط حاکم در دانشگاه ها منجر به نوعی بازنگری و تغییر در پیشرفت های معرفتی دانشگاه ها است لذا فضای آموزشی دانشگاه ها وسیع، گسترده و دارای شاخه های مختلفی از علوم بوده اما حوزه، تنها محدود به علوم اسلامی و دینی است.

حجت الاسلام واعظی با مقایسه فضای حوزه در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهار داشت: وقتی انقلاب پیروز شد دغدغه و کارکردها نیز متفاوت شد. کسانی که در آغاز انقلاب فرهنگی بحث حضور روحانیت در دانشگاه ها را مطرح کردند هرگز نظرشان این نبود که دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها تبدیل به یک نهاد اداری شود.

* دانشجو نباید روحانی را متهم به تحجر و روحانی نیز نباید دانشجو را متهم به غربزدگی کند

افروغ در ادامه این مناظره با تاکید بر اینکه مسئله وحدت حوزه و دانشگاه را نباید به همین دو نهاد تقلیل داد، افزود: وحدت حوزه و دانشگاه به روحانی و دانشگاهی منحصر نمی شود بلکه ذیل مباحث علم و دین، سنت تجدد، چالش های روشنفکری و هویتی نیز در نظر گرفته می شود.

وی درخصوص فلسفه وجودی حوزه و هدف از تشکیل آن تصریح کرد: نگاه امام (ره) به این مسئله، بیشتر نگاهی سیاسی و اجتماعی بوده است و امام(ره) در تعبیر خود، وحدت روحانیت و دانشگاهیان را مانند وحدت مردم و دولت می دانست.

این استاد دانشگاه،حوزه را مسئله محورتر و پرابلماتیک ‌ر از دانشگاه برشمرد و گفت: حوزه علمیه برخاسته از بطن مردم بود و مدارس علمیه ما سابقه دیرینه ای دارند.

افروغ با اشاره به مواردی از موارد 17 گانه منشور امام راحل خطاب به روحانیت از جمله؛ تهذیب نفس، ارشاد و هدایت دولت، پرهیز از دنیا طلبی و آگاهی بخشی مسلمانان نسبت به وظایف خطیر خود افزود: امام(ره) تاکید داشت دانشجو نباید روحانی را متهم به تحجر و روحانی نیز نباید دانشجو را متهم به غربزدگی کند.

* باید نسیم حوزه به دانشگاه برسد

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوزه های علمیه قبل از انقلاب گفت: حوزه علمیه آن زمان، افرادی چون علامه طباطبایی، شهید مطهری و متفکرانی از این دست را تربیت کرد اما بعد از انقلاب وحدت حوزه و دانشگاه مطرح می شود در حالی که باید نسیم حوزه به دانشگاه برسد که نه تنها نسیم حوزه وارد دانشگاه نشد بلکه توفان دانشگاه، حوزه را در برگرفت.

وی ادامه داد: تصور عموم جامعه، غلبه حوزه بر دانشگاه است اما در باطن، فرم آموزشی دانشگاه ها وارد مراکز علمیه شده است و از این رو مدرک گرایی و عنوان گرایی در حوزه ها باب شد و حوزه ها به مباحث حاشیه ای پرداختند.

وی افزود: هم اکنون استقلال حوزه ها کمتر شده است، حوزه بیش از آنکه به نظریه پردازی مشغول شود به تصدی گری و توجیه پرداخته است.

افروغ با بیان اینکه توقعات نسبت به حوزه متناسب با انتظارات انقلاب اسلامی نبوده است، گفت: ما توقع داریم پاسخ های جامعه اسلامی را از منبع دینی بگیریم. حوزه در سابق مسئله محور بوده است و یک چرخه دیالکتیکی میان حوزه و دانشگاه وجود داشته است. ما علم را بدون این چرخه نمی خواهیم.

وی اظهار داشت: خواهشم این است که حوزه های علمیه کار را در قالب همان مباحث آموزشی سنتی و حلقوی در فضای طلبی پیگیری کنند.


دانشگاه حوزه وحدت حوزه و دانشگاه مناظره

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها